Jak kwitnie kwiat pieniążek?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak kwitnie kwiat pieniążek?

Pieniążek to jedna z popularniejszych roślin doniczkowych. Jeśli i Ty chciałbyś uprawiać go w swoim domu, zapoznaj się najpierw z najważniejszymi informacjami na jego temat.

aktualizacja: 2022-10-04 08:01:01
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Czy pieniążek jest trujący?
  • Czy kwiat pieniążek lubi słońce?
  • Jakie warunki lubi kwiat pieniążek?
  • Jak często podlewać pieniążka?
  • Jak rozmnażać kwiat pieniążek?
  • Co atakuje pieniążka?
  • Jak szybko rośnie pieniążek?
  • Jaka doniczka będzie najlepsza do pieniążka?

Czy pieniążek jest trujący?

Pieniążek to bezpieczna roślina. Dotykanie, a nawet spożywanie liści nie powoduje żadnych niepożądanych reakcji. Z tego powodu świetnie sprawdza się w domach, w których są dzieci, czy ciekawskie zwierzęta.

Czy kwiat pieniążek lubi słońce?

Stanowisko dla pieniążka powinno być jasne i słoneczne, jednak kwiat nie powinien być wystawiony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. W przeciwnym razie na liściach mogą pojawić się nieestetyczne oparzenia.

Warto też co jakiś czas obracać doniczkę tak, by różne części rośliny miały zapewniony dostęp do światła słonecznego, co umożliwi równomierne kształtowanie się korony.

Jakie warunki lubi kwiat pieniążek?

Idealne podłoże dla pieniążka powinno być piaszczyste i dobrze przepuszczalne. Na samym dole dobrze jest umieścić warstwę drenażu, umożliwiającą swobodny odpływ nadmiaru wody. Korzenie rośliny nie mogą być przemoczone. Poza tym nie ma ona żadnych szczególnych wymagań, dlatego świetnie sprawdza się nawet w przypadku początkujących ogrodników.

Jak często podlewać pieniążka?

Pieniążek należy do rośliny sukulentów, nie wymaga więc zbyt częstego podlewania. Zaleca się, by kolejną porcję wody podawać dopiero wtedy, gdy podłoże jest już całkowicie suche. Zwykle jest to raz w tygodniu. Wodę lepiej podawać do podstawki niż bezpośrednio do doniczki.

Jak rozmnażać kwiat?

Pieniążek jest stosunkowo łatwy w rozmnażaniu i również z tego wynika jego duża popularność. Wystarczy delikatnie odciąć od korzenia małe sadzonki, które pojawiają się wokół głównej rośliny. Następnie należy na kilka dni umieścić je w szklance z wodą, a po tym jak puszczą korzenie przenieść do docelowej donicy.

Można też odciąć pędy bezpośrednio z wyższej części łodygi, najlepiej wczesną wiosną i umieścić je w ziemi z dodatkiem ukorzeniacza. Zwykle po tygodniu lub dwóch roślina wypuszcza już własne korzenie.

Co atakuje pieniążka?

Pieniążek jest odporny na większość chorób i insektów. Zdarza się, że liście brązowieją wskutek zarażenia chorobą grzybiczą. Aby się jej pozbyć, zwykle wystarczy tylko po prostu usunąć zmienione liście.

Czasem na liściach pojawiają się również mszyce, które najlepiej zwalczyć wodą z mydłem lub specjalnym preparatem przeznaczonym do tego celu.

Jak szybko rośnie pieniążek?

Pieniążek rośnie dość szybko. Dorasta maksymalnie do 20-30 cm wysokości. Aby osiągnąć efekt zwartej, gęstej korony, najlepiej jest pozostawiać w doniczce małe sadzonki pojawiające się wokół głównego pędu.

Jaka doniczka będzie najlepsza do pieniążka?

Doniczka, w której będzie rósł pieniążek, może być wykonana z dowolnego materiału (np. plastiku lub ceramiki). Istotne jest, żeby miała otwory odpływowe dla wody.

Ważne jest też, by pojemnik nie był za duży. Na początek lepiej wybrać nieco mniejszą doniczkę, dostosowaną do aktualnych potrzeb rośliny, a w miarę wzrostu bryły korzeniowej po prostu wymienić ją na większą.

Opracowanie: Natalia Karaskiewicz
Fotografia otwierająca: Husky

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Twój grill marzeń z cegieł klinkierowych: Prosty przewodnik w 6 krokach!
Twój grill marzeń z cegieł klinkierowych: Prosty przewodnik w 6 krokach!
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!