Jakie szkody mogą wyrządzić koty w ogrodzie?
Koty, zarówno te, które są hodowane na posesji, jak i dzikie dachowce bardzo lubią spacerować po ogródkach. Co prawda tworzą one wielkich kopców, tak jak krety oraz nie zjadają roślin, tak jak ślimaki, ale również potrafią nieźle narozrabiać.
Czworonogi te pozostawiają po sobie bardzo nieprzyjemny zapach. Koci mocz ma nieprzyjemny odór, a zwłaszcza wtedy, gdy osobnik nie jest wykastrowany. Aromatu kocich odchodów nie jest łatwo się pozbyć, a co więcej podlane nim rośliny szybko marnieją, a nawet obumierają. Zanieczyszczona kocim moczem gleba musi być wymieniona na czystą, aby móc znów w niej hodować bujne rośliny. Odchody tych czworonogów zawierają liczne bakterie, które mogą być bardzo niebezpieczne dla bawiących się w ogrodzie dzieci.
Te bardzo ciekawskie, futrzane stworzenia często rozgrzebują także grządki. Co prawda nie kopią dużych dołów, ale potrafią uszkodzić korzenie roślin, a w szczególności młodych sadzonek.
Dzikie koty są w stanie przegryźć instalacje elektryczną, co w wielu przypadkach może doprowadzić do spięcia i pożaru w budynku. Co więcej w grupie bardzo hałasują, a to jest bardzo kłopotliwe wówczas, gdy w domu śpi małe dziecko.
Jak skutecznie pozbyć się kotów z ogrodu?
Istnieje mnóstwo sposobów, które pozwalają na skuteczne odstraszenie kotów z ogrodu bez wyrządzania im krzywdy.
Dobrym pomysłem jest posadzenie takich roślin, których nie znoszą. Futrzaki te odbierają świat dzięki węchowi, a rośliny wydzielające specyficzne aromaty skutecznie je odstraszają. Pośród wielu z nich można wymienić:
- lawendę,
- rutę zwyczajną,
- bodziszka korzeniastego,
- rozmaryn lekarski,
- kocankę włoską,
- cebulę,
- szczypiorek,
- czosnek.
Rośliny te bardzo skutecznie odstraszają koty z ogrodu, a ponadto potrafią go przyozdobić w wyjątkowy sposób.
Gdy w ogródku rozrabia kot właściciela, to wówczas dobrym pomysłem jest zawiązanie mu na szyi dzwoneczka. Po jego usłyszeniu można czym prędzej przegonić futrzaka z kwiecistych rabatek. Bardziej technologicznym rozwiązaniem jest zainwestowanie w ultradźwiękowe odstraszacze, które sprawią, że jakikolwiek kot nie zbliży się do ogrodu.
Zwierzęta te są bardzo wrażliwe na ocet, smar czy olejek lawendowy, zatem wystarczy nasączyć skrawki materiału tymi produktami i rozwiesić je w ogrodzie.
Ciekawym pomysłem jest także rozsypanie wzdłuż ogrodzenia zmielonych ziaren gorczycy. Koty nie lubią też wody, a fundując im znienacka delikatny prysznic można na długi czas pozbyć się ich ze swego ogrodu.
Opracowanie: Natalia Karaskiewicz
Fotografia otwierająca: pixabay.com
Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej
Zobacz mniej