Jak odstraszyć koty z ogrodu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak odstraszyć koty z ogrodu?

Piękny, pełen kwiecistych rabat ogród jest marzeniem wielu osób. Jego uprawa polega nie tylko na regularnym podlewaniu i usuwaniu chwastów. Trzeba także zadbać o to, aby szkód nie wyrządziły niechciani goście. Co prawda koty są z reguły uważane ze kochane stworzonka, ale w ogrodzie potrafią nieźle nabroić. Jak skutecznie je odstraszyć nie wyrządzając krzywdy?

Jakie szkody mogą wyrządzić koty w ogrodzie?

Koty, zarówno te, które są hodowane na posesji, jak i dzikie dachowce bardzo lubią spacerować po ogródkach. Co prawda tworzą one wielkich kopców, tak jak krety oraz nie zjadają roślin, tak jak ślimaki, ale również potrafią nieźle narozrabiać.

Czworonogi te pozostawiają po sobie bardzo nieprzyjemny zapach. Koci mocz ma nieprzyjemny odór, a zwłaszcza wtedy, gdy osobnik nie jest wykastrowany. Aromatu kocich odchodów nie jest łatwo się pozbyć, a co więcej podlane nim rośliny szybko marnieją, a nawet obumierają. Zanieczyszczona kocim moczem gleba musi być wymieniona na czystą, aby móc znów w niej hodować bujne rośliny. Odchody tych czworonogów zawierają liczne bakterie, które mogą być bardzo niebezpieczne dla bawiących się w ogrodzie dzieci.

Te bardzo ciekawskie, futrzane stworzenia często rozgrzebują także grządki. Co prawda nie kopią dużych dołów, ale potrafią uszkodzić korzenie roślin, a w szczególności młodych sadzonek.

Dzikie koty są w stanie przegryźć instalacje elektryczną, co w wielu przypadkach może doprowadzić do spięcia i pożaru w budynku. Co więcej w grupie bardzo hałasują, a to jest bardzo kłopotliwe wówczas, gdy w domu śpi małe dziecko.

Jak skutecznie pozbyć się kotów z ogrodu?

Istnieje mnóstwo sposobów, które pozwalają na skuteczne odstraszenie kotów z ogrodu bez wyrządzania im krzywdy.

Dobrym pomysłem jest posadzenie takich roślin, których nie znoszą. Futrzaki te odbierają świat dzięki węchowi, a rośliny wydzielające specyficzne aromaty skutecznie je odstraszają. Pośród wielu z nich można wymienić:

  • lawendę,
  • rutę zwyczajną,
  • bodziszka korzeniastego,
  • rozmaryn lekarski,
  • kocankę włoską,
  • cebulę,
  • szczypiorek,
  • czosnek.

Rośliny te bardzo skutecznie odstraszają koty z ogrodu, a ponadto potrafią go przyozdobić w wyjątkowy sposób.

Gdy w ogródku rozrabia kot właściciela, to wówczas dobrym pomysłem jest zawiązanie mu na szyi dzwoneczka. Po jego usłyszeniu można czym prędzej przegonić futrzaka z kwiecistych rabatek. Bardziej technologicznym rozwiązaniem jest zainwestowanie w ultradźwiękowe odstraszacze, które sprawią, że jakikolwiek kot nie zbliży się do ogrodu.

Zwierzęta te są bardzo wrażliwe na ocet, smar czy olejek lawendowy, zatem wystarczy nasączyć skrawki materiału tymi produktami i rozwiesić je w ogrodzie.

 

Ciekawym pomysłem jest także rozsypanie wzdłuż ogrodzenia zmielonych ziaren gorczycy. Koty nie lubią też wody, a fundując im znienacka delikatny prysznic można na długi czas pozbyć się ich ze swego ogrodu.

Opracowanie: Natalia Karaskiewicz
Fotografia otwierająca: pixabay.com

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!