Jak rozmnażają się ślimaki ogrodowe?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak rozmnażają się ślimaki ogrodowe?

W swoich ogrodach i na działkach ludzie mogą spotkać dwa podstawowe rodzaje ślimaków - ze skorupą lub bez. Pierwsze nie są szkodliwe i o ile nie przeszkadza nam ich obecność, można je zignorować. Natomiast ślimaki bez skorupy uchodzą za bezwzględnych niszczycieli roślin.

aktualizacja: 2022-08-29 10:27:40
Czego dowiesz się z artykułu?
  • W jaki sposób rozmnażają się ślimaki ogrodow
  • Jak zwalczyć dużą hodowlę ślimaków w ogrodzie?

Ślimaki ogrodowe należą do lądowych mięczaków, które zdecydowanie nie należą do lubianych przez ludzi stworzeń. Wystarczy jednak poznać kilka faktów na ich temat, aby odkryć, że mogą uchodzić za niezwykle fascynujące zwierzęta. Już sam sposób rozmnażania jest ciekawy, choć tempo w tym zakresie bywa zabójcze dla zadbanych ogrodów.

W jaki sposób rozmnażają się ślimaki ogrodowe?

Warto podkreślić, że ślimaki są hermafrodytami, czyli cechują się dwupłciowością. Oznacza to, że każdy osobnik ma zarówno męskie, jak i żeńskie gruczoły rozrodcze, które wytwarzają jaja i plemniki. W rezultacie każdy ślimak jest w stanie rodzić potomostwo i dzieje się to dość często.

Ślimaki ogrodowe już w wieku sześciu miesięcy są gotowe do rozmnażania, a najczęściej robią to w okresie wiosennym. Niektóre gatunki są gotowe do rozmnażania nawet jesienią czy w okresie zimowym. Gotowe do parowania ślimaki posuwają się do przodu i widocznie rozciągają szyję, dzięki czemu przyciągają partnera. Kiedy go znajdą, stają naprzeciwko siebie i dotykają się mackami, aby po chwili przystąpić do połączenia się podeszwami. To właśnie wtedy uwolniony zostaje śluz, a genitalia mają ze sobą kontakt.

Cały proces może trwać nawet do dwóch godzin, a w momencie największego podniecenia męskie komórki rozrodcze są przekazywane. Po kilku tygodniach zapłodniony ślimak składa w ziemi od kilkudziesięciu do ponad stu jaj.

Ślimak ogrodowy bez skorupy
Ślimak ogrodowy bez skorupy

Jak zwalczyć dużą hodowlę ślimaków w ogrodzie?

Ślimaki ogrodowe są wszystkożerne, dlatego zadbane ogrody stanowią dla nich raj na ziemi. To właśnie tam mogą znaleźć owoce, warzywa, rośliny oraz mniejsze stworzenia stanowiące ich pokarm. Te bez skorupy szukają w ogrodach schronienia, ponieważ nie są odporne na wiele czynników zewnętrznych takich, jak wysoka temperatura. Wówczas najchętniej ukrywają się w miejscach zacienionych i wilgotnych.

Jeśli jest ich mniej, mogą okazać się bardzo pożyteczne. Natomiast wielkie skupiska mogą doprowadzić do poważnych zniszczeń i strat w ogrodzie. Wiele osób decyduje się na ręczne wyłapywanie ślimaków, ale jest to metoda pracochłonna i budząca obrzydzenie.

Do naturalnych sposobów należy rozsypywanie na trawie fusów po kawie, ponieważ ślimaki nie tolerują jej zapachu. Podobnie zadziała soda. Jeśli ktoś nie chce zbierać ślimaków, ale ma czas na ich tropienie, może je wówczas posypać solą, która skutecznie je likwiduje. Posadzenie wokół roślin nielubianych przez ślimaki czosnku, majeranku czy rumianku może je skutecznie odstraszyć.

Rozsypanie w ogrodzie piasku z popiołem uniemożliwi ślimakom poruszanie się, ale może również niekorzystnie wpłynąć na estetykę. Z kolei opryskiwanie roślin środkami chemicznymi jest ostatecznością, która może zaszkodzić jeżom czy ptakom.

Opracowanie: Natalia Karaskiewicz

Fotografia otwierająca: pixabay.com

Zdaniem naszych Czytelników

Gość M-a

01 Sep 2022, 10:55

Można również ułożyć kamienie, gdzie zadomowią się jaszczurki, które chętnie poczęstują się ślimakami i innymi nieproszonymi gośćmi w ogrodzie 😁

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!