Czym i jak nawozić, by wzmocnić glebę przed zimą?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Czym i jak nawozić, by wzmocnić glebę przed zimą?

Nawożenie gleby jest konieczne! Wzbogać ją w cenną materię organiczną oraz składniki mineralne, by przygotować ogród do zimy i kolejnego sezonu. Odpowiednie zasilanie wzmocni rośliny przed mrozami i zapewni obfite kwitnienie i owocowanie w kolejnym roku. Poznaj proste sposoby na naturalne i mineralne zasilanie gleby.

aktualizacja: 2019-10-24 07:22:58

CZYM NAWOZIĆ GLEBĘ?

Jesienią podsyp wszystkie rośliny ogrodowe ściółką z kompostu. To doskonały naturalny nawóz, który poprawia właściwości fizyczne każdej gleby. Jest zasobny w próchnicę, która polepsza przepuszczalność (gleb ciężkich) i zdolność do magazynowania wody (gleb lekkich). Materia organiczna działa jak magnes na dżdżownice, które przenoszą ją w głąb ziemi, użyźniając swoimi odchodami.

Każdej jesieni stosuj nawozy organiczne (naturalne) - nie można ich przedawkować! W razie niedoborów pierwiastków w glebie wykorzystaj nawozy mineralne (sztuczne), ściśle stosując się do dawkowania i zaleceń producenta. Od połowy sierpnia stosuj tylko specjalne jesienne nawozy wieloskładnikowe, które nie mają azotu (N), ale zawierają dużo fosforu (P) i potasu (K).

JAK STOSOWAĆ NAWOZY?

Wykorzystaj kompost jako ściółkę i rozłóż kilkucentymetrową warstwę pod roślinami. Będzie się wolno rozkładać przez kilka miesięcy, stopniowo użyźniając glebę i poprawiając jej strukturę. Nawozy sztuczne rozsyp wokół roślin i wymieszaj z wierzchnią warstwą ziemi. Następnie podlej, by granulki zaczęły się rozpuszczać i uwalniać składniki pokarmowe do gleby.

NAWOŻENIE ORGANICZNE

  • Przygotuj kompost...

Najpopularniejszym sposobem jesiennego nawożenia jest rozłożenie pod wszystkimi roślinami w ogrodzie kilkucentymetrowej warstwy kompostu (tzw. czarnego złota ogrodników). Taka ściółka wolno się rozkłada przez kilka miesięcy, stopniowo użyźniając grunt i poprawiając jego strukturę.

To doskonały naturalny nawóz, zasobny w próchnicę, poprawiający właściwości każdego podłoża i nadający się pod wszystkie uprawy (rośliny ozdobne, owocowe, warzywa). W małej kupce kompostu ukryte są miliony pożytecznych mikroorganizmów, które inicjują w ziemi odpowiednie procesy.

Możemy go zrobić samodzielnie, w prosty sposób i bezkosztowo, wykorzystując odpady organiczne - skoszoną trawę, liście opadłe z drzew, obierki z warzyw i owoców, a nawet cienkie patyki i tekturę. Układamy je warstwami w cieniu, na skraju ogrodu, podlewamy i czekamy, aż się rozłożą. Pamiętajmy jednak, by na kompostownik trafiały jedynie odpowiednie składniki, a nie śmieci z ogrodu. Wartościowa, niezanieczyszczona gleba to zdrowe rośliny.

Kompostownik z desek
Prosty kompostownik możemy zbić z desek. W sprzedaży znajdziemy natomiast duże, plastikowe termokompostowniki. (fot. © Elenathewise / Fotolia)
  • ...lub gnojówkę z pokrzywy

Roślina ta jest jedną z najbardziej niedocenianych. Można z niej uzyskać m.in. cenny nawóz i skuteczny naturalny preparat do ochrony roślin. Zrobienie specyfiku jest łatwe, a efekty jego działania mogą zadziwić niejednego ogrodnika.

Wystarczy ściąć 1 kg świeżego ziela (liści, łodyg), włożyć do beczki i zalać 10 l wody. Po dwóch tygodniach w ciepłym i zacienionym miejscu gnojówka zacznie wydawać przykry zapach - to znak, że jest gotowa. Rozcieńczony roztwór wykorzystuje się do nawożenia (1 część gnojówki na 10 części wody) i wykonywania oprysków przeciwko chorobom i szkodnikom (1:20).

Do pokrzywy warto dodać trochę żywokostu, który znacznie wzbogaca nawóz, lub czosnku, wzmacniającego właściwości biobójcze.

  • Zakup obornik

Jest dobrą alternatywą dla kompostu. Rozkłada się wolno, zaopatrując glebę w składniki pokarmowe. Pełne ich wykorzystanie następuje stopniowo w ciągu 3-4 lat.

Świeży obornik trudno dostać, jednak bez problemu można kupić suszony - granulowany. Wykazuje wszystkie właściwości świeżego, ale jest wygodniejszy w stosowaniu i bezzapachowy. Ten pierwszy stosuje się jesienią, przekopując go dokładnie z ziemią (w przeciwnym razie "spali" rośliny). Suszonego można używać przez cały sezon, rozsypując go na rabatach lub między grządkami i lekko przekopując z wierzchnią warstwą podłoża. Nawóz stanowi cenną próchnicę i wabi pożyteczne dżdżownice, które rozprowadzą go do głębszych warstw gleby.

  • A może biohumus?

Nazywany jest wermikompostem lub wormhumusem. Pochodzi z odchodów dżdżownic kalifornijskich, żerujących na pryzmach z obornikiem, kompostem lub torfem. Zwierzęta te potrafią przerobić materię organiczną w doskonały nawóz. Trawią, wzbogacając ją w miliony pożytecznych mikroorganizmów, żerujących w ich przewodzie pokarmowym, i przekształcając składniki mineralne w formę dostępną dla roślin.

Wodnego roztworu biohumusu (w rozcieńczeniu 1:10) można bez obaw używać do podlewania wszystkich roślin ogrodowych i domowych. Takiego nawozu raczej nie przedawkujemy, za to szybko zauważymy jego pozytywne działanie - rośliny stają się silniejsze i odporniejsze na choroby i szkodniki.

  • Zasiej zielony nawóz

To jeden z najlepszych sposobów na naturalne nawożenie. W wakacie wysiewa się do gruntu odpowiednie, szybkorosnące rośliny, a po kilku tygodniach wzrostu przekopuje z ziemią. Rozkładając się, wzbogacają ją w cenną próchnicę i składniki mineralne. Przekopywać należy jesienią, by części zielone miały czas się rozłożyć przed kolejnym sezonem. Najczęściej wykorzystywany jest w tym celu łubin, seradela i facelia - rośliny motylkowate, które dzięki temu, że ich korzenie wchodzą w symbiozę z bakteriami nitryfikacyjnymi, mają zdolność wiązania i wykorzystywania azotu z powietrza. Przekopanie ich z glebą, dostarcza do gruntu tego cennego pierwiastka, jak również związków mineralnych i próchnicy.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Płynny koncentrat do nawożenia gleby
Płynne koncentraty i żele łatwiej rozpuścić w wodzie. Przestrzegajmy jednak dawek zalecanych przez producentów, bo preparaty w nadmiernej ilości mogą spowodować "oparzenia" roślin. (fot. © Nito / Fotolia)

NAWOZY MINERALNE

Używajmy ich tylko wtedy, gdy to konieczne (czyli w razie niedoborów pierwiastków w glebie), ściśle stosując się do dawkowania i zaleceń producenta. Nawozy mineralne służą przede wszystkim szybkiemu zaopatrzeniu roślin w mikro- i makroelementy niezbędne do wzrostu. Pomimo, że jesienią wzrost większości roślin spowalnia i sezon wegetacyjny powoli się kończy, można jeszcze wykonać ostatnie nawożenie trawnika, bylin, warzyw, ziół, wszystkich drzew i krzewów (owocowych i ozdobnych, liściastych i iglastych).

Pamiętajmy jednak, że od połowy sierpnia stosuje się już tylko specjalne jesienne nawozy mineralne wieloskładnikowe. Mają taki skład, który pomaga roślinom przygotować się do zimy. Przede wszystkim nie zawierają azotu (N), za to dużo fosforu (P) i potasu (K).

Azot, choć niezbędny na wiosnę, jesienią powoduje nadmierny wzrost roślin, utrudniając im wejście w stan spoczynku (co je osłabia, czyniąc podatnymi na choroby i szkodniki). Ponadto jesienią bywa wypłukiwany do głębszych warstw gleby wraz z obfitymi opadami. Fosfor i potas to z kolei pierwiastki niezbędne do rozwoju systemu korzeniowego, drewnienia pędów oraz zapewniające odporność na mróz, szkodniki i choroby. Produkty przeznaczone do stosowania jesienią zawierają też miedź (Cu), bor (Br), żelazo (Fe), mangan (Mn) i wiele innych mikroelementów, które wzmacniają rośliny przed zimą i są niezbędne wiosną.

Nawozy sztuczne rozsypujemy wokół roślin i mieszamy z wierzchnią warstwą gleby. Następnie podlewamy, by granulki zaczęły się rozpuszczać i uwalniać składniki pokarmowe do podłoża.

Paweł Romanowski, Małgorzata Kolmus
Fot. © Schulzie / Fotolia

Dodaj komentarz

time image
time image
Jak dbać o trawnik po zimie?
Jak dbać o trawnik po zimie?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny