Czym i jak nawozić, by wzmocnić glebę przed zimą?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Czym i jak nawozić, by wzmocnić glebę przed zimą?

Nawożenie gleby jest konieczne! Wzbogać ją w cenną materię organiczną oraz składniki mineralne, by przygotować ogród do zimy i kolejnego sezonu. Odpowiednie zasilanie wzmocni rośliny przed mrozami i zapewni obfite kwitnienie i owocowanie w kolejnym roku. Poznaj proste sposoby na naturalne i mineralne zasilanie gleby.

aktualizacja: 2019-09-24 06:05:44

CZYM NAWOZIĆ GLEBĘ?

Jesienią podsyp wszystkie rośliny ogrodowe ściółką z kompostu. To doskonały naturalny nawóz, który poprawia właściwości fizyczne każdej gleby. Jest zasobny w próchnicę, która polepsza przepuszczalność (gleb ciężkich) i zdolność do magazynowania wody (gleb lekkich). Materia organiczna działa jak magnes na dżdżownice, które przenoszą ją w głąb ziemi, użyźniając swoimi odchodami.

Każdej jesieni stosuj nawozy organiczne (naturalne) - nie można ich przedawkować! W razie niedoborów pierwiastków w glebie wykorzystaj nawozy mineralne (sztuczne), ściśle stosując się do dawkowania i zaleceń producenta. Od połowy sierpnia stosuj tylko specjalne jesienne nawozy wieloskładnikowe, które nie mają azotu (N), ale zawierają dużo fosforu (P) i potasu (K).

JAK STOSOWAĆ NAWOZY?

Wykorzystaj kompost jako ściółkę i rozłóż kilkucentymetrową warstwę pod roślinami. Będzie się wolno rozkładać przez kilka miesięcy, stopniowo użyźniając glebę i poprawiając jej strukturę. Nawozy sztuczne rozsyp wokół roślin i wymieszaj z wierzchnią warstwą ziemi. Następnie podlej, by granulki zaczęły się rozpuszczać i uwalniać składniki pokarmowe do gleby.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Paweł Romanowski
Fot. © Schulzie / Fotolia

Dodaj komentarz

time image
time image
Jak dbać o trawnik po zimie?
Jak dbać o trawnik po zimie?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny