Uprawa hortensji ogrodowej i bukietowej - cenne porady!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Uprawa hortensji ogrodowej i bukietowej - cenne porady!

Uprawa hortensji nie jest trudna nawet dla początkującego ogrodnika. Stwórz dla niej odpowiednie warunki, a unikniesz wielu problemów. Postępuj według naszych wskazówek.

aktualizacja: 2021-05-04 07:28:41

Nie bez powodu hortensje (łac. Hydrangea) to jedne z najpopularniejszych krzewów ogrodowych. Są mało wymagające i łatwe w uprawie, ale przede wszystkim wyjątkowo dekoracyjne. Dwa najpopularniejsze gatunki - hortensja ogrodowa (H. macrophylla) i bukietowa (H. paniculata) są do siebie bardzo podobne, ale łatwo je od siebie odróżnić.

W połowie czerwca zaczynają swój fascynujący spektakl kolorów i kształtów. Kwiaty hortensji ogrodowych są kuliste, rzadziej płaskie (tzw. koronkowe), zwykle w zimnych kolorach: bieli, błękicie i różu. Hortensje bukietowe tworzą charakterystyczne stożki, początkowo śnieżnobiałe, ale z upływem czasu pokrywające się pudrowym różem. Długo utrzymują się na pędach, ale nawet, gdy zbrązowieją i uschną wciąż są dekoracyjne. Można je wykorzystać do suchych bukietów lub pozostawić, by zdobiły ogród jesienią i zimą.

Hortensja ogrodowa jest mniejsza, a jej pędy słabo zdrewniałe i niestety wrażliwe na mróz. Często przemarza i nie kwitnie, bo zawiązuje pąki kwiatowe na pędach zeszłorocznych! Wbrew swojej nazwie znacznie lepiej nadaje się do uprawy w donicy, a nie w gruncie. Hortensja bukietowa tworzy mocno zdrewniałe pędy, jest silniejsza, większa i bardziej odporna na mróz. Ponadto zawiązuje pąki kwiatowe na tegorocznych pędach, dzięki czemu coroczne kwitnienie jest pewne!

Kilka wskazówek dotyczących uprawy hortensji

Przycinanie hortensji

Cięcie hortensji

Przycinanie hortensji to częsty dylemat początkujących ogrodników. Zasada jest bardzo prosta. Hortensje bukietowe tniemy odważnie i nisko, odmładzamy raz na kilka lat, wycinając pędy stare i słabe, by na ich miejscu pojawiły się nowe i mocne, które zakwitną.

Za to hortensji ogrodowych nie przycinamy wcale, by niepotrzebnie nie wyciąć pąków kwiatowych! Usuwamy jedynie suche kwiatostany i martwe gałązki. (fot. © Olga / Fotolia)

Sadzenie hortensji

Odpowiednia gleba dla hortensji

Obie hortensje lubią miejsca zaciszne i osłonięte od wiatru, ale słoneczne lub lekko zacienione. Gleba powinna być żyzna, lekko kwaśna i wilgotna. Łacińska nazwa hortensji znaczy "wodny krzew". To dla nas wskazówka, że roślina potrzebuje obfitego podlewania zwłaszcza w czasie letnich upałów.

Podczas sadzenia podsypujemy rośliny kompostem (który dobrze trzyma wilgoć) lub ziemią z worka, a wiosną nawozimy mineralnym nawozem wieloskładnikowym. (fot. © Ajlatan / Fotolia)

Hortensja o niebieskich kwiatach

Zakwaszenie gleby a kolor hortensji

Niebieskie kwiaty hortensji to marzenie niejednego ogrodnika. Niewielu jednak wie, że wpływ na ich kolor ma odczyn gleby, w której rosną! Wybarwią się na różowo - jeśli gleba jest zasadowa (ma wysokie pH), a na niebiesko - gdy kwaśna (niskie pH). Odczyn można obniżyć (zakwasić glebę) specjalnym nawozem do hortensji oraz siarczanem amonu lub potasu. Gdy pH jest zbyt zasadowe (za wysokie) liście zaczynają żółknąć! (fot. © Mimohe / Fotolia)

Paweł Romanowski
fot. otwierająca: Flora Dania

Dodaj komentarz

time image
time image
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje