Uprawa hortensji ogrodowej i bukietowej - cenne porady!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Uprawa hortensji ogrodowej i bukietowej - cenne porady!

Uprawa hortensji nie jest trudna nawet dla początkującego ogrodnika. Stwórz dla niej odpowiednie warunki, a unikniesz wielu problemów. Postępuj według naszych wskazówek.

aktualizacja: 2021-05-04 07:28:41

Nie bez powodu hortensje (łac. Hydrangea) to jedne z najpopularniejszych krzewów ogrodowych. Są mało wymagające i łatwe w uprawie, ale przede wszystkim wyjątkowo dekoracyjne. Dwa najpopularniejsze gatunki - hortensja ogrodowa (H. macrophylla) i bukietowa (H. paniculata) są do siebie bardzo podobne, ale łatwo je od siebie odróżnić.

W połowie czerwca zaczynają swój fascynujący spektakl kolorów i kształtów. Kwiaty hortensji ogrodowych są kuliste, rzadziej płaskie (tzw. koronkowe), zwykle w zimnych kolorach: bieli, błękicie i różu. Hortensje bukietowe tworzą charakterystyczne stożki, początkowo śnieżnobiałe, ale z upływem czasu pokrywające się pudrowym różem. Długo utrzymują się na pędach, ale nawet, gdy zbrązowieją i uschną wciąż są dekoracyjne. Można je wykorzystać do suchych bukietów lub pozostawić, by zdobiły ogród jesienią i zimą.

Hortensja ogrodowa jest mniejsza, a jej pędy słabo zdrewniałe i niestety wrażliwe na mróz. Często przemarza i nie kwitnie, bo zawiązuje pąki kwiatowe na pędach zeszłorocznych! Wbrew swojej nazwie znacznie lepiej nadaje się do uprawy w donicy, a nie w gruncie. Hortensja bukietowa tworzy mocno zdrewniałe pędy, jest silniejsza, większa i bardziej odporna na mróz. Ponadto zawiązuje pąki kwiatowe na tegorocznych pędach, dzięki czemu coroczne kwitnienie jest pewne!

Kilka wskazówek dotyczących uprawy hortensji

Przycinanie hortensji

Cięcie hortensji

Przycinanie hortensji to częsty dylemat początkujących ogrodników. Zasada jest bardzo prosta. Hortensje bukietowe tniemy odważnie i nisko, odmładzamy raz na kilka lat, wycinając pędy stare i słabe, by na ich miejscu pojawiły się nowe i mocne, które zakwitną.

Za to hortensji ogrodowych nie przycinamy wcale, by niepotrzebnie nie wyciąć pąków kwiatowych! Usuwamy jedynie suche kwiatostany i martwe gałązki. (fot. © Olga / Fotolia)

Sadzenie hortensji

Odpowiednia gleba dla hortensji

Obie hortensje lubią miejsca zaciszne i osłonięte od wiatru, ale słoneczne lub lekko zacienione. Gleba powinna być żyzna, lekko kwaśna i wilgotna. Łacińska nazwa hortensji znaczy "wodny krzew". To dla nas wskazówka, że roślina potrzebuje obfitego podlewania zwłaszcza w czasie letnich upałów.

Podczas sadzenia podsypujemy rośliny kompostem (który dobrze trzyma wilgoć) lub ziemią z worka, a wiosną nawozimy mineralnym nawozem wieloskładnikowym. (fot. © Ajlatan / Fotolia)

Hortensja o niebieskich kwiatach

Zakwaszenie gleby a kolor hortensji

Niebieskie kwiaty hortensji to marzenie niejednego ogrodnika. Niewielu jednak wie, że wpływ na ich kolor ma odczyn gleby, w której rosną! Wybarwią się na różowo - jeśli gleba jest zasadowa (ma wysokie pH), a na niebiesko - gdy kwaśna (niskie pH). Odczyn można obniżyć (zakwasić glebę) specjalnym nawozem do hortensji oraz siarczanem amonu lub potasu. Gdy pH jest zbyt zasadowe (za wysokie) liście zaczynają żółknąć! (fot. © Mimohe / Fotolia)

Paweł Romanowski
fot. otwierająca: Flora Dania

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Twój grill marzeń z cegieł klinkierowych: Prosty przewodnik w 6 krokach!
Twój grill marzeń z cegieł klinkierowych: Prosty przewodnik w 6 krokach!
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!