Domowe sposoby na pozbycie się mszyc z ogrodu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Domowe sposoby na pozbycie się mszyc z ogrodu

Mszyce to szkodniki żerujące na wszystkich roślinach ogrodowych. Wysysają z nich soki, osłabiają je i tym samym powodują zahamowanie ich wzrostu, a nawet obumarcie. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na to, aby się ich skutecznie pozbyć.

aktualizacja: 2022-09-19 11:12:47

10 skutecznych sposobów na mszyce

Mszyce należą do jednych najpopularniejszych szkodników roślin. Co prawda są one bardzo małe, ale potrafią wyrządzić mnóstwo szkód wielu roślinom. Co pomaga pozbyć się tych niechcianych intruzów z ogrodu?

1. Pokrzywa

Opryski gnojówką z pokrzyw pozwalają nie tylko szybko pozbyć się tych szkodników, lecz także wzmocnić rośliny.

W celu przyrządzenia mikstury należy świeżą pokrzywę zalać ciepłą wodą, a następnie odstawić na ok. 7 dni. Po upływie tego czasu można spryskać nią rośliny zaatakowane przez mszyce.

2. Mniszek lekarski

W celu przyrządzenia mikstury należy około 40 g mlecza zalać 10 l wody i pozostawić na 4 godziny. Po tym czasie środkiem należy spryskać zaatakowane rośliny.

3. Szare mydło

20 g szarego mydła należy zetrzeć, zalać ciepłą wodą i ostudzić. Zawarte w mydle kwasy tłuszczowe pomagają skutecznie zwalczyć mszyce.

4. Soda oczyszczona

Sodę trzeba rozpuścić w wodzie, w proporcjach pół łyżeczki na jedną szklankę wody. Następnie preparat należy przelać do spryskiwacza i dokładnie spryskać nim rośliny.

5. Ocet

Ten powszechnie używany produkt kuchenny należy zmieszać z wodą w proporcjach 1:10, a później przygotowaną miksturą spryskiwać zaatakowane rośliny. Do roztworu warto dodać kilka kropli płynu do naczyń, gdyż wówczas będzie dłużej utrzymywał się na listkach.

6. Cebula

Wywar przygotowuje się z 70 g posiekanej cebuli oraz litra wody. Ciecz tę należy gotować z cebulą przez pół godziny na wolnym ogniu. Po wystudzeniu należy go przecedzić, przelać do spryskiwacza i kilkakrotnie spryskać roślinki zaatakowane przez szkodnika.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

7. Czosnek

Warzywo to charakteryzuje się bardzo intensywnym zapachem, który skutecznie odstrasza mszyce.

Aby przygotować wywar trzeba ok. 250 g roztartego czosnku zalać 10 l. wody. Całość należy pozostaw na ok. 24 godziny. Po upływie tego czasu mikstura jest gotowa do użycia. Bardzo ważne jest to, aby przed wykonaniem oprysku rozcieńczyć ją z wodą w stosunku 1:1.

8. Olej parafinowy

Ciekła parafina to sprawdzony preparat na mszyce.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że opryski olejem parafinowym należy wykonać nie w okresie wegetacji czy po zauważeniu szkodników, lecz w okresie bezlistnym. Najlepiej wczesną wiosną. Celem tego zabiegu jest zniszczenie zimujących na roślinach mszyc oraz wielu innych szkodników.

9. Mleko

Mieszaninę należy przygotować z mleka i wody w proporcji 1:1. Po dokładnym wymieszaniu można od razu wykonać oprysk. Do przyrządzenia mikstury najlepiej nadaje się mleko pełnotłuste - 3,2%.

10. Lawenda, cząber, nasturcja

Bardzo dobrym pomysłem jest także posadzenie w ogrodzie lawendy, cząbru oraz nasturcji, gdyż zapach tych roślin skutecznie odstrasza mszyce.

Jednak, gdy szkodniki te bezlitośnie zaatakowały rośliny, to wówczas warto czym prędzej zastosować jedną z powyższych metod i pozbyć się ich raz na zawsze ze swego ogrodu.

Opracowanie: Natalia Karaskiewicz
Fotografia otwierająca: pixabay.com

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Twój grill marzeń z cegieł klinkierowych: Prosty przewodnik w 6 krokach!
Twój grill marzeń z cegieł klinkierowych: Prosty przewodnik w 6 krokach!
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!