Uprawa borówki amerykańskiej we własnym ogrodzie

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Uprawa borówki amerykańskiej we własnym ogrodzie

Borówki amerykańskie (Vaccinium corymbosum) to prawdziwe superfood! Kryją w sobie mnóstwo wartości prozdrowotnych. Właśnie teraz możesz cieszyć się ich smacznymi owocami. W sklepach są dość drogie, ale świetnie nadają się do samodzielnej uprawy. Zobacz nasze praktyczne porady i posadź borówki w ogrodzie, by w przyszłym roku zbierać je z własnego krzaczka!

aktualizacja: 2021-04-19 05:42:23

Uprawa borówki amerykańskiej we własnym ogrodzie 

Sadzonka borówki
WYBIERZ dobrze wyrośnięte i rozgałęzione sadzonki 2-3-letnie, które już w przyszłym roku zaczną owocować. Odmiana "Bluecrop" jest niska (do 150 cm), niezawodna i odporna na mrozy, choroby, suszę. Jagody pojawiają się już od początku sierpnia. Owocuje bardzo obficie, z jednego krzewu można zebrać nawet 9 kg owoców. Dla lepszego zapylenia warto posadzić obok siebie inne odmiany borówek - np. "Chandler" lub "Toro". (fot. © Mikola249 / Fotolia)
Sadzenie borówki
POSADŹ borówkę w miejscu zacisznym, słonecznym i ciepłym. Zrób to jesienią lub wczesną wiosną, bo wtedy najlepiej się przyjmują. Wykop głęboki dołek i wypełnij go kompostem wymieszanym z kwaśnym torfem. Podłoże musi być wilgotne, lekkie i próchnicze, o odczynie kwaśnym (3,8-4,8)! Wokół podstawy pnia wysyp korę sosnową, która utrzyma wilgoć, zahamuje rozwój chwastów i dodatkowo zakwasi glebę. (fot. © Zoomingfoto1712 / Fotolia)
Nawożenie krzewów borówki
ZASILAJ krzew regularnie i najlepiej mineralnie. Wybierz specjalistyczne nawozy do borówek, które dostarczają krzewom niezbędne składniki pokarmowe oraz (co bardzo ważne) zakwaszają podłoże, obniżając jego pH. W zbyt wysokim (zasadowym) odczynie podłoża krzewy przestają kwitnąć i owocować, dlatego badaj pH co roku i w razie potrzeby obniżaj je odpowiednimi nawozami. (fot. © Wlodzimierz / Fotolia)
Krzew borówki
DBAJ o krzewy już od momentu posadzenia. Podlewaj obficie w pierwszym roku po posadzeniu oraz w okresie suszy (bo system korzeniowy borówki jest bardzo płytki), a jagody mogą opadać. By utrzymać krzewy w dobrej kondycji i zapewnić obfite owocowanie przez długi czas raz na kilka lat (wczesną wiosną) wykonaj cięcie odmładzające, które polega na usunięciu starych gałęzi. Borówka najlepiej owocuje na pędach 2-3-letnich. (fot. © Kikisora / Fotolia)
Kwiaty borówki
UWAŻAJ na wiosenne przymrozki! Są groźne dla wrażliwych kwiatów borówki. Kwitnienie zaczyna się w połowie maja i trwa 3-4 tygodnie. Kwiaty zapylane są przez owady pszczołowate. Owoce dojrzewają nierównomiernie nawet przez miesiąc, dlatego zbiór trzeba przeprowadzać wielokrotnie. Zebrane borówki należy jak najszybciej włożyć do lodówki, zachowają świeżość nawet 10 dni. (fot. © Charlottelake / Fotolia)
Borówki amerykańskie
JEDZ borówki, bo są smaczne, słodkie i bardzo zdrowe. Zawierają najwięcej antyoksydantów ze wszystkich owoców i warzyw! Działają przeciwnowotworowo, hamując powstawanie wolnych rodników. Są bogate we flawonoidy, które pomagają w utrzymaniu zdrowej masy ciała, a nawet zrzuceniu kilku kilogramów. Pomagają także w obniżeniu ciśnienia krwi, redukują wysoki poziom złego cholesterolu, poprawiają pamięć i koncentrację. (fot. © 5second / Fotolia)

Redaktor: Paweł Romanowski

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!