Archiwum
Magazyn - artykuły
Pompa ciepła a technologia budowy domu
Pompy ciepła można zastosować w rozmaitych domach – – od tradycyjnych murowanych po lekkie konstrukcje szkieletowe. Jednak w różnych budynkach trzeba zastosować pompy o nieco innych parametrach i dodatkowych funkcjach. Dlatego o sposobie ogrzewania warto myśleć już na etapie tworzenia koncepcji domu.
Magazyn - artykuły
Ogród z boiskiem i parkiem linowym
Właściciele prezentowanego ogrodu najpierw zbudowali dla maluchów domek na drzewie z wiszącym mostem, a obecnie wspólnie użytkują park linowy oraz trawiaste boisko. Ogród może być świetnym miejscem do uprawiania sportu!
Magazyn - artykuły
Automatyczne nawadnianie i kostka brukowa
Piękne, zdrowe rośliny i ponadczasowe nawierzchnie to marzenie każdego właściciela ogrodu. Na szczęście ładne i funkcjonalne trakty wcale nie muszą być drogie, a zarówno mały, jak i duży ogród może być podlewany automatycznie.
Magazyn - artykuły
Agregaty prądotwórcze
Niezapowiedziane przerwy w dostawach prądu zdarzają się co najmniej kilka razy w roku i często występują w najmniej odpowiednim momencie. Jeśli nie chcemy być niemile zaskakiwani przez zakład energetyczny, warto zaopatrzyć się w alternatywne źródło zasilania w postaci agregatu prądotwórczego. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę, wybierając generator do domu jednorodzinnego.
Magazyn - artykuły
Kominy
Większość projektów domów jednorodzinnych przewiduje budowę komina (choć przy wykorzystaniu do ogrzewania grzejników elektrycznych lub pompy ciepła i zainstalowaniu wentylacji mechanicznej nie trzeba martwić się o jego postawienie). Do niedawna popularne kominy murowane z cegieł obecnie wyparte zostały przez gotowe systemy kominowe ceramiczne lub stalowe. Oba rozwiązania są równie trwałe, różnią się jednak możliwością stosowania.
Magazyn - artykuły
Elektroniczne zabezpieczenia domu
Doświadczonemu złodziejowi sforsowanie nawet najlepszych antywłamaniowych drzwi zajmuje tylko kilka minut. Dlatego poza zabezpieczeniami mechanicznymi, niezbędne są także elektroniczne. Kontrola dostępu na posesję, alarm monitorowany przez firmę ochroniarską, symulacja obecności domowników w czasie urlopu, a nawet zdalny podgląd obrazu z kamer to dziś rozwiązania dostępne dla każdego.
Magazyn - artykuły
Folie dachowe
Większość dachów w obecnie budowanych domach ma pokrycie ułożone na łatach i kontrłatach, uszczelnionych foliami lub membranami wstępnego krycia. Coraz rzadziej stosuje się sztywne deskowania z papą. Folie dachowe są tańsze i łatwiejsze do układania. Chronią dach przed deszczem, nie przepuszczają wody, ale przepuszczają parę wodną. Od tego, ile pary wodnej przepuszczają, zależy sposób ich układania i to, w jakim dachu mogą być stosowane.
Magazyn - artykuły
Pokrycia dachowe i rynny
Wyboru pokrycia dachowego trzeba dokonać w porozumieniu z projektantem domu, który dopasuje je do konstrukcji więźby, naszych upodobań oraz założeń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Kwestie wizualne są tu dość istotne, bo dach, szczególnie stromy, równie rzuca się w oczy, co elewacja budynku.
Magazyn - artykuły
Okna i parapety
Nieważne, z jakiego materiału są wykonane profile, ważne, by okna spełniały standardy i były solidnie zamontowane. Przy ich wyborze sugerujemy się głównie ceną, opinią znajomych i reklamą, a tak naprawdę należy zwrócić uwagę na parametry decydujące o wartości użytkowej – wszak jest to zakup na co najmniej 20 lat.
Magazyn - artykuły
Remont instalacji elektrycznej
Instalacja elektryczna jest jedną z najważniejszych, bo bez niej nie zadziała większość domowych urządzeń. Ponadto jej uszkodzenie to poważne niebezpieczeństwo dla domowników. Prędzej czy później trzeba ją więc wyremontować lub zmodernizować. Jak to zrobić, by prace były jak najmniej uciążliwe?
Magazyn - artykuły
Wentylacja
Wentylacja to, obok dobrze izolowanych przegród i energooszczędnych okien, trzeci filar energooszczędnego budowania. Dzięki odzyskowi ciepła w wentylacji można osiągnąć więcej, niż poprawiając dwa pozostałe elementy. Jednak by działanie wentylacji mechanicznej miało w ogóle sens, budynek musi być przede wszystkim szczelny.
Magazyn - artykuły
Podłogi
Powszechnie uważa się, że podłoga to wykończeniowa warstwa tego, co mamy pod stopami. Nie jest to prawda. Ten element to właśnie posadzka, a podłoga to wszystkie warstwy podposadzkowe. Zależnie od tego, co jest podłożem podłogi, grunt czy strop, składa się ona z innych warstw i ma inne zadania do spełnienia. Aby wiedzieć, czym te dwa typy się różnią, warto poznać tajniki ich wykonywania oraz błędy, jakich należy unikać.
Magazyn - artykuły
Elewacje
Wykańczanie ścian zewnętrznych zwiastuje zbliżający się koniec budowy. Później zostaje już tylko wykończenie wnętrz. Jest to jednak bardzo ważny etap, podczas którego ociepla się budynek i zabezpiecza ściany przed działaniem czynników atmosferycznych. Pokrywa się je kolorowym tynkiem, okłada drewnem, klinkierem, kamieniem lub innymi materiałami dekoracyjnymi. Zanim wybierzemy dany produkt, powinniśmy wiedzieć, na jaki rodzaj ścian można go zastosować oraz jak uniknąć błędów podczas tych prac.
Magazyn - artykuły
Ogrzewanie domu
Wybór sposobu ogrzewania to zwykle szukanie kompromisu pomiędzy wygodą użytkowania a kosztami inwestycji i eksploatacji. Jednak każdy kompromis ma swoje granice. Co z tego, że np. ciepło będzie tanie, jeśli nie będziemy mieć sił i czasu na noszenie opału i czyszczenie kotła?
Magazyn - artykuły
Odkurzacze centralne
To dobre rozwiązanie dla alergików, ponieważ nie powoduje we wnętrzach wzbijania się kurzu, ani ich wtórnego zakurzania. Brud trafia do specjalnego worka lub zbiornika, natomiast zassane powietrze po przefiltrowaniu wyrzucane jest na zewnątrz budynku. Urządzenia nie trzeba przenosić do kolejnych pomieszczeń. Właściciele, z którymi rozmawialiśmy o eksploatacji takiego systemu, założyli go już w trakcie budowy domu. Ale można to zrobić też w istniejącym budynku, choć jest to wtedy trochę trudniejsze.
Magazyn - artykuły
Kolektory słoneczne
Instalacja solarna pozwala obniżyć koszty przygotowania ciepłej wody użytkowej przez kilka miesięcy w roku. Z tego względu powinny się na nią decydować rodziny, zużywające duże ilości ciepłej wody, oraz właściciele basenów. Kolektory słoneczne można ponadto wykorzystać do wspomagania domowego systemu grzewczego w okresie wiosennym i jesiennym. Kilku właścicieli jednorodzinnych domów opowiedziało nam, w jakim celu zamontowali kolektory słoneczne, na jaki typ się zdecydowali i czy przynoszą im oczekiwane korzyści.
Magazyn - artykuły
284 m2 w góralskim stylu
Pierwszy dom Iwony i Marcina był murowany. Drugi z kolei, w którym obecnie mieszkają, zbudowali z bali na leśnej polanie położonej 40 km od centrum Warszawy. Lokalizacja jest przepiękna, ale brak stacjonarnej linii telefonicznej utrudnia małżeństwu prowadzenie na miejscu działalności gospodarczej. Trzeci dom, bez względu na technologię, powstanie w miejscu z dobrą łącznością telekomunikacyjną. W praktyce użytkowej ten aspekt okazał się ważny.
Magazyn - artykuły
Dom na 15 lat
Dorota i Robert budowali swój dom pod Warszawą z myślą, że najdalej po 15 latach sprzedadzą go i powrócą w rodzinne strony. To wpłynęło na jego wygląd i wyposażenie. Dom jest zbudowany solidnie, żeby w przyszłości szybko znalazł kupca, ale nie ma w nim instalacji i urządzeń z długim okresem amortyzacji kosztów, na przykład pompy ciepła. Dom jest wygodny, ale nie przeinwestowany.
Magazyn - artykuły
Eksploatacja i konserwacja systemu z pompą ciepła
Same pompy, a szczególnie ich sprężarki, psują się niezwykle rzadko, pracując nawet przez kilkadziesiąt lat. Awarii czasem ulegają za to pompy obiegowe czy zawory, czyli elementy podlegające normalnemu zużyciu eksploatacyjnemu w każdej instalacji grzewczej. Jednak przyczyną 80–95% kłopotów w instalacjach z pompą ciepła jest wadliwe wykonanie instalacji po stronie źródła dolnego.
Magazyn - artykuły
Pompa ciepła w klimatyzacji
Pompa ciepła ma za zadanie umożliwiać przepływ ciepła – najczęściej wykorzystuje się to by ogrzewać pomieszczenia, jednak może ona służyć również do chłodzenia. Różnica pomiędzy pompą ciepła i klimatyzatorem polega na tym, że klimatyzator pobiera ciepło z wnętrza domu i „wyrzuca” je na zewnątrz, pompa działa zaś odwrotnie – odbiera ciepło z gruntu, wody lub powietrza zewnętrznego i przekazuje je do pomieszczeń. Jednak zasadnicze elementy klimatyzatora i pompy ciepła są takie same.
Magazyn - artykuły
C.w.u. w systemie z pompą ciepła
Przygotowanie 200 litrów ciepłej wody o temperaturze 40°C w instalacji z pompą ciepła o COP = 4 kosztuje ok. 1 zł. Tania eksploatacja, to jednak nie wszystko – podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, by instalacja działała dobrze i co różni ją od „klasycznej” z kotłem grzewczym.
Magazyn - artykuły
Wybór źródła górnego
Pompa ciepła, inaczej niż kocioł, nie wytwarza ciepła, lecz jedynie przekazuje je z gruntu, wody lub powietrza, czyli tzw. źródła dolnego do instalacji grzewczej wewnątrz domu nazywanej źródłem górnym. Efektywność i koszty pracy pompy w dużej mierze zależą właśnie od tego, jak wykonano instalację po stronie źródła górnego.
Magazyn - artykuły
Wybór źródła dolnego
Ciepło można pobierać z ziemi, wody lub powietrza. Wybór źródła ciepła, czyli tzw. dolnego źródła, ma decydujący wpływ na koszty inwestycji, podstawowe parametry instalacji z pompą ciepła i niezawodność jej działania. To najważniejsza decyzja.
Magazyn - artykuły
Dlaczego pompa ciepła
W naszych ankietach 40% rozpoczynających budowę domu rozważa zastosowanie pompy ciepła. Co dziesiąty z nich podejmuje ostatecznie decyzję na tak. A jest się nad czym zastanowić.
Magazyn - artykuły
Grzejniki
Najczęściej energooszczędne domy kojarzymy z ogrzewaniem podłogowym. Jednak można w nich z powodzeniem zastosować także grzejniki ścienne. Sprawdzą się bardzo dobrze, jeśli będą właściwie dobrane.
Magazyn - artykuły
Kolektory słoneczne
Ilość energii niesionej przez promieniowanie słoneczne znacznie przewyższa potrzeby energetyczne ludzkości. Nic więc dziwnego, że od dawien dawna próbujemy w sposób bezpośredni ją wykorzystać. Gdybyśmy znali ekonomiczny sposób pozyskiwania energii z promieniowania słonecznego w czasie i miejscu, w którym jest obecnie potrzebna nie istniałby problem efektu cieplarnianego, zmian klimatycznych, a tania energia dałaby duży impuls rozwojowi cywilizacyjnemu. Tymczasem mamy rejony świata o nadmiarze ekspozycji słonecznej i potrzebie stosowanie klimatyzacji prawie przez cały rok i rejony, gdzie zimy są długie i mroźne, a dni krótkie i pochmurne. Czy więc w warunkach polskich, w budynkach energooszczędnych celowe jest wykorzystanie energii słonecznej?
Magazyn - artykuły
Okna
Budynek zaprojektowany zgodnie z zasadami budowy domów energooszczędnych, ale wykonany w sposób niedbały, może przysporzyć przyszłemu użytkownikowi więcej problemów niż korzyści. Dlatego jakość zastosowanych materiałów i dbałość o ich poprawny montaż to podstawa sukcesu w energooszczędnym budownictwie. Szczególnie istotne jest to w przypadku okien. Producenci prześcigają się w różnych rozwiązaniach technicznych, pozwalających na osiągnięcie współczynnika przenikania ciepła U całych okien na poziomie poniżej 0,6 W/(m2•K). Parametry nawet najlepszego okna mogą jednak ulec pogorszeniu z powodu źle wykonanego montażu. Brak wiedzy i umiejętności poprawnego osadzania okien jest zwykle przyczyną nieprawidłowego funkcjonowania okna i powstania zawilgoceń.
Magazyn - artykuły
Wentylacja
Bez prawidłowo działającej wentylacji nie obędzie się żaden energooszczędny dom, jest ona bowiem instalacją najdroższą w użytkowaniu. Można temu zaradzić – dobry projekt i nowoczesne urządzenia do odzysku ciepła znacząco obniżą koszty podwyższając jednocześnie komfort życia.
Magazyn - artykuły
Energooszczędne ściany
Jakie powinny być ściany w energooszczędnym domu? Na pewno muszą skutecznie chronić przed ucieczką ciepła, ale to nie jedyny warunek. Ważne, żebyśmy w pogoni za obniżeniem współczynnika U nie zapomnieli o innych ważnych cechach.
Magazyn - artykuły
Projekt domu energooszczędnego
Dom energooszczędny musi zużywać wyraźnie mniej energii niż standardowy – czyli w praktyce budowany zgodnie z wymaganiami ochrony cieplnej, narzuconymi przez prawo. Można to zrobić na wiele sposobów. Projektant powinien wybrać rozwiązania najbardziej uzasadnione technicznie i ekonomicznie. Jednak zużycie energii to nie wszystko. Jeśli wielkość do - mu i jego układ nie będzie dopasowany do liczby mieszkańców oraz ich sposobu życia, to nigdy nie będziemy z niego zadowoleni. Nawet, jeśli za ogrzewanie zapłacimy niewiele.
Magazyn - artykuły
Podstawy energooszczędności
Energooszczędne budownictwo to z jednej strony potrzeba, bo paliwa wciąż drożeją, a z drugiej także moda. Jednak, jak to z modą bywa, łatwo popaść w przesadę. Nie w każdym domu uzasadniony jest montaż najcieplejszych okien, centrali wentylacyjnej o wyśrubowanej sprawności odzysku ciepła, do tego połączonej z wymiennikiem gruntowym, oraz 30 cm izolacji na ścianach. Ciepło oszczędzać warto, ale to, jakie rozwiązania zastosujemy i na ile obniżymy zużycie energii powinno mieć techniczne i ekonomiczne uzasadnienie.
Magazyn - artykuły
Pompa ciepła w klimatyzacji
Pompę ciepła postrzegamy przede wszystkim jako urządzenie służące ogrzewaniu. Jednak w większości przypadków może ona posłużyć również do chłodzenia pomieszczeń. Ponadto wiele instalacji z pompami ciepła umożliwia zastosowanie tzw. chłodzenia pasywnego – wielokrotnie tańszego, niż działanie klimatyzatora.
Magazyn - artykuły
Ogród na ściernisku
Ściernisko, czyli pozostałość po polu z żytem, Jola przemieniła w kwitnący ogród. Na piaszczystym kwaśnym gruncie najlepiej rosną rośliny wrzosowate i iglaste. W rozległym ogrodzie są liczne miejsca do wypoczynku.
Magazyn - artykuły
Narzędzia ogrodowe
Każdy ogrodnik, nawet amator, powinien mieć zestaw narzędzi, dopasowany do swych możliwości fizycznych – wszak wielkość i waga urządzeń bywa różna – oraz do rozmiaru i rodzaju ogrodu – inne narzędzia potrzebne są do cięcia krzewów, odmienne do pielęgnacji niewielkiego trawnika, a jeszcze inne do koszenia rozległej murawy.
Magazyn - artykuły
Hydromasaż w wannie
Zakup zwykłej wanny nie jest łatwym zadaniem, a co dopiero wanny z systemem hydromasażu. Warto zatem wiedzieć kilka rzeczy, o których większość sprzedawców pewnie nie wspomni.
Magazyn - artykuły
Elewacje
Elewacje domów jednorodzinnych w większości wymagają wykończenia. Wyjątkiem są ściany z drewnianych bali – dekoracyjne same w sobie – oraz ściany trójwarstwowe, których zewnętrzna warstwa zwykle stanowi estetyczną fasadę. Wśród materiałów wykończeniowym największym powodzeniem cieszy się tynk, jednak przynajmniej na fragmencie ściany warto zastąpić go efektowną okładziną kamienną lub ceramiczną.