Energooszczędne ściany

Jakie powinny być ściany w energooszczędnym domu? Na pewno muszą skutecznie chronić przed ucieczką ciepła, ale to nie jedyny warunek. Ważne, żebyśmy w pogoni za obniżeniem współczynnika U nie zapomnieli o innych ważnych cechach.

Ściany zewnętrzne muszą chronić przed ucieczką ciepła. Jednak materiały używane do wznoszenia ich konstrukcji mają najczęściej bardzo słabe właściwości termoizolacyjne. W związku z tym ściany zwykle mają budowę warstwową – ścianę konstrukcyjną wykonuje się z materiału o dobrej wytrzymałości i pokrywa izolacją cieplną, w przypadku której liczy się już tylko ciepłochronność.

 

By osiągnąć wymaganą przez prawo termoizolacyjność, czyli U ≤ 0,3 W/(m2·K), wystarczy warstwa 10–15 cm styropianu lub wełny. W domu energooszczędnym taki wynik jest jednak niezadowalający i stosuje się grubszą warstwę izolacji. Jej pogrubienie do 20–25 cm nie jest jeszcze kłopotliwe technicznie ani bardzo drogie (grubsza o 10 cm warstwa styropianu to wzrost kosztów o ok. 15 zł/m2 ściany), a przekłada się na niższe rachunki za ciepło w czasie wielu lat eksploatacji.

 

Tylko nieliczne materiały nadają się do wznoszenia ścian jednowarstwowych, bez ocieplenia. To najlżejsze odmiany betonu, komórkowego, niektóre pustaki poryzowane i bloczki z „wkładkami” styropianowymi. Jednak w 2013 roku planowana jest nowelizacja przepisów i obniżenie U do 0,2 W/(m2·K). Ten warunek w przypadku ścian jednowarstwowych będzie już bardzo trudno spełnić. Na rynku zostaną więc tylko najlepsze spośród nich, o rzeczywiście bardzo dobrej izolacyjności.

Redakcja BD
fot. Thermodom

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny