Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2013

Okna i parapety

Nieważne, z jakiego materiału są wykonane profile, ważne, by okna spełniały standardy i były solidnie zamontowane. Przy ich wyborze sugerujemy się głównie ceną, opinią znajomych i reklamą, a tak naprawdę należy zwrócić uwagę na parametry decydujące o wartości użytkowej – wszak jest to zakup na co najmniej 20 lat.

Najczęściej wybieramy okna z PVC i drewnienie (są też modele z włókien szklanych lub aluminium, ale ze względu na wysoką cenę rzadko są stosowane w domach jednorodzinnych). Zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzję, poprośmy o wycenę w kilku firmach i porównajmy nie tylko koszt, ale i warunki gwarancji oraz serwisu. Parapety (inaczej podokienniki) to ważne detale – zarówno wnętrz, jak i elewacji. Warto więc wykonać je z trwałego materiału, odpowiednio dobranego do funkcji pomieszczenia, jego wystroju czy wyglądu elewacji.

Jakie profile okienne?

Okna drewniane i z PVC mają podobne właściwości (nie różnią się ani trwałością, ani izolacyjnością cieplną), dlatego podczas wyboru należy raczej rozważyć grubość profili i liczbę komór (w domu energooszczędnym standardem powinny być okna trzyszybowe i co najmniej pięciokomorowe). Zwolennicy naturalnych materiałów pewnie wybiorą drewno, zaś osoby, którym zależy na ograniczaniu kosztów – tańsze o ok. 20% PVC.

 

Okna drewniane
Zalety:
+ ekologiczne i eleganckie;
+ sztywne (warstwy drewna są klejone tak, że usłojenie przebiega w różnych kierunkach) – mogą więc mieć nietypowy kształt i duże przeszklenia;
+ mogą być wykańczane powłokami kryjącymi lub transparentnymi, przez które widać rysunek słojów;
+ łatwo naprawić powstałe uszkodzenia i zarysowania.

 

Wady:
– droższe i cięższe od okien z PVC;
– wymagają droższych okuć;
– potrzebują konserwacji i malowania (co kilka lat należy je przeszlifować i pomalować).

 

Okna z PVC
Zalety:
+ tańsze i lżejsze od okien drewnianych;
+ nie wymagają impregnacji (odporne na działanie czynników atmosferycznych i grzybów) ani renowacji.

 

Wady:
– mniej sztywne, co ogranicza wielkość przeszkleń;
– podczas pożaru wydzielają toksyczne gazy;
– w przeciwieństwie do drewna, nie można ich przemalować na inny kolor (mogą być białe, kolorowe, dwukolorowe – np. z zewnątrz brązowe, a wewnątrz białe – lub w okleinie imitującej drewno);
– mają wysoką rozszerzalność cieplną.

Małgorzata Kolmus
fot. Rehau

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!