Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2013
Elektroniczne zabezpieczenia domu

Doświadczonemu złodziejowi sforsowanie nawet najlepszych antywłamaniowych drzwi zajmuje tylko kilka minut. Dlatego poza zabezpieczeniami mechanicznymi, niezbędne są także elektroniczne. Kontrola dostępu na posesję, alarm monitorowany przez firmę ochroniarską, symulacja obecności domowników w czasie urlopu, a nawet zdalny podgląd obrazu z kamer to dziś rozwiązania dostępne dla każdego.

Własny dom to nasz azyl, miejsce, w którym czujemy się bezpiecznie. Dlatego włamanie jest zawsze traumatycznym przeżyciem. Naj - większą stratą nie jest wcale to, co złodziej ukradnie. Jeśli mówimy już o stratach materialnych, niejednokrotnie wartość zniszczonych przy okazji włamania przedmiotów, np. drzwi tarasowych, jest większa. Najboleśniej odczuwamy jednak utratę poczucia bezpieczeństwa, spokoju w tym naszym małym kawałku świata.

 

Dlatego o bezpieczeństwo trzeba zadbać. Nie łudźmy się, że ogrodzenie i solidne drzwi wystarczą. Przejście nawet przez wysoki mur zajmuje kilka chwil, a otwarcie dobrego zamka kilka minut – o ile złodziej nie wybierze łatwiejszej drogi przez okno lub drzwi tarasowe. Dobry system alarmowy może ostrzegać już o sforsowaniu ogrodzenia, wysyłając przy tym sygnał do firmy ochroniarskiej. Wnętrze i otoczenie domu możemy zaś monitorować, nawet będąc na urlopie, wykorzystując do tego Internet. System może nas także informować na odległość o rozmaitych awariach – zalaniu, wycieku gazu, wyłączeniu ogrzewania. Automatykę da się także wykorzystać do wprowadzenia przestępców w błąd. Inteligentna instalacja domowa może bardzo dobrze symulować naszą obecność – zależnie od pory dnia podnosić lub opuszczać rolety zewnętrzne, zapalać światło w różnych pomieszczeniach itp.

Domofony i wideodomofony

Na każdej ogrodzonej posesji jest brama z furtką, a domofon to podstawowy środek kontroli dostępu.

 

Nawet najprostszy domofon pozwala przeprowadzić rozmowę z osobą stojącą przy furtce i jeśli zechcemy – wpuścić ją do środka bez wychodzenia z domu. Poza oczywistymi walorami bezpieczeństwa, to wielka wygoda w porównaniu ze zwykłym dzwonkiem. Wideodomofon to zaś domofon wyposażony w kamerę. Dzięki temu możemy również zobaczyć naszego rozmówcę. To bardzo przydatna funkcja w domach położonych w głębi działki, oraz gdy widok z okna na furtkę zasłaniają rośliny albo mur ogrodzenia.

 

Wideodomofony zwykle wyposaża się w źródło światła lub lampę podczerwieni, tak by kamera mogła działać również w nocy. Mogą mieć funkcję zapisu obrazu (dzięki temu dysponujemy rejestrem osób wchodzących na posesję).

Jarosław Antkiewicz
fot. Satel

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny