Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2013

Pokrycia dachowe i rynny

Wyboru pokrycia dachowego trzeba dokonać w porozumieniu z projektantem domu, który dopasuje je do konstrukcji więźby, naszych upodobań oraz założeń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Kwestie wizualne są tu dość istotne, bo dach, szczególnie stromy, równie rzuca się w oczy, co elewacja budynku.

Materiałami dekarskimi, najczęściej wybieranymi przez inwestorów budujących dom, są obecnie drobnowymiarowe dachówki ceramiczne i cementowe (pokrycia te z daleka trudno odróżnić) oraz lekka blachodachówka. Nieco mniej popularna jest blacha płaska i gont bitumiczny. Nieliczni decydują się na płytki włóknowo-cementowe, bitumiczne płyty faliste, papę, łupek, gont drewniany lub strzechę.

 

Orynnowanie najchętniej wykonuje się z PVC i stali powlekanej, ale można też kupić rynny z aluminium, stopu cynkowo-tytanowego albo miedzi – te ostatnie są bardzo drogie.

Czym pokryć dach?

Zanim podejmiemy decyzję odnośnie rodzaju pokrycia, poprośmy o wycenę (dla dachu zawartego w projekcie domu) w kilku składach budowlanych i porównajmy koszty obejmujące obróbki blacharskie oraz robociznę. Informacja o tym, ile kosztuje 1 m2 danego pokrycia to zbyt mało, by ocenić jego całkowity koszt. Pokrycie wybieramy już na etapie powstawiania projektu budynku, aby konstruktor mógł dopasować do niego wytrzymałość więźby. Jeśli zmienimy koncepcję w trakcie budowy domu, wówczas konieczna jest konsultacja z projektantem.

Małgorzata Kolmus
fot. Blachy Pruszyński

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!