Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2013
Pokrycia dachowe i rynny

Wyboru pokrycia dachowego trzeba dokonać w porozumieniu z projektantem domu, który dopasuje je do konstrukcji więźby, naszych upodobań oraz założeń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Kwestie wizualne są tu dość istotne, bo dach, szczególnie stromy, równie rzuca się w oczy, co elewacja budynku.

Materiałami dekarskimi, najczęściej wybieranymi przez inwestorów budujących dom, są obecnie drobnowymiarowe dachówki ceramiczne i cementowe (pokrycia te z daleka trudno odróżnić) oraz lekka blachodachówka. Nieco mniej popularna jest blacha płaska i gont bitumiczny. Nieliczni decydują się na płytki włóknowo-cementowe, bitumiczne płyty faliste, papę, łupek, gont drewniany lub strzechę.

 

Orynnowanie najchętniej wykonuje się z PVC i stali powlekanej, ale można też kupić rynny z aluminium, stopu cynkowo-tytanowego albo miedzi – te ostatnie są bardzo drogie.

Czym pokryć dach?

Zanim podejmiemy decyzję odnośnie rodzaju pokrycia, poprośmy o wycenę (dla dachu zawartego w projekcie domu) w kilku składach budowlanych i porównajmy koszty obejmujące obróbki blacharskie oraz robociznę. Informacja o tym, ile kosztuje 1 m2 danego pokrycia to zbyt mało, by ocenić jego całkowity koszt. Pokrycie wybieramy już na etapie powstawiania projektu budynku, aby konstruktor mógł dopasować do niego wytrzymałość więźby. Jeśli zmienimy koncepcję w trakcie budowy domu, wówczas konieczna jest konsultacja z projektantem.

Małgorzata Kolmus
fot. Blachy Pruszyński

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny