Instalacja solarna pozwala obniżyć koszty przygotowania ciepłej wody użytkowej przez kilka miesięcy w roku. Z tego względu powinny się na nią decydować rodziny, zużywające duże ilości ciepłej wody, oraz właściciele basenów. Kolektory słoneczne można ponadto wykorzystać do wspomagania domowego systemu grzewczego w okresie wiosennym i jesiennym. Kilku właścicieli jednorodzinnych domów opowiedziało nam, w jakim celu zamontowali kolektory słoneczne, na jaki typ się zdecydowali i czy przynoszą im oczekiwane korzyści.
W Polsce najpopularniejsze są kolektory płaskie oraz rurowe próżniowe. Typ kolektorów dobiera się w zależności od funkcji, jaką mają pełnić. Planując założenie instalacji solarnej, potencjalni użytkownicy powinni najpierw starannie rozważyć swoje oczekiwania względem instalacji solarnej, a następnie poprosić doświadczonego specjalistę o skonfigurowanie jego elementów zgodnie z zadanym przeznaczeniem oraz zapotrzebowaniem na ciepło w konkretnym budynku. Powierzchnia kolektorów, służących nie tylko do przygotowania c.w.u., ale również do wspierania sytemu grzewczego w domu, musi być większa, a co za tym idzie – same kolektory droższe, z tego powodu warto dokładnie obliczyć koszt i okres zwrotu inwestycji. Szansą na obniżenie wydatków jest dopłata do kredytu celowego ze środków NFOŚiGW, albo zbiorowe dofinansowania unijne.
DOBÓR TYPU KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH
Dystrybutorzy polecają kolektory płaskie tym właścicielom, którzy potrzebują ich tylko do podgrzania wody dla domowego gospodarstwa w okresie, kiedy zostaje wyłączone ogrzewanie kotłem grzewczym (elektrycznym, gazowym lub na paliwa stałe). Ponieważ przy wysokiej temperaturze otoczenia i najwyższym nasłonecznieniu, kolektory płaskie mogą osiągać wyższą sprawność niż próżniowe, warto je zastosować również do podgrzania wody w krytym basenie lub w basenie „pod chmurką”. Są wręcz idealne do pensjonatów lub gospodarstw agroturystycznych, do których goście przyjeżdżają głównie latem i tylko w tym okresie zużywają ogromne ilości ciepłej wody.
Dobrze zaprojektowana i dopasowana do potrzeb konkretnego domu instalacja solarna z płaskimi kolektorami efektywnie funkcjonuje od wczesnej wiosny do późnej jesieni, zapewniając około 60% rocznego zapotrzebowania na ciepłą wodę. Inaczej obrazując te obliczenia – instalacja produkuje latem (w czerwcu i w lipcu) nawet 100% zapotrzebowania na ciepło, natomiast nie można na nią liczyć w miesiącach najzimniejszych i z najmniejszą ilością promieniowania słonecznego (w listopadzie, grudniu i styczniu), kiedy dostarcza śladowe ilości ciepła.
Kolektory próżniowe poleca się tym użytkownikom, którzy chcą ogrzewać wodę do mycia przez cały rok oraz wstępnie podgrzewać wodę w instalacji centralnego ogrzewania. Kolektory nie są jednak w stanie ogrzać budynku zimą. Za ich pomocą można natomiast dogrzewać pomieszczenia wiosną i jesienią. Największe oszczędności uzyskują wtedy posiadacze kotłów i grzejników elektrycznych.