Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2013
Kolektory słoneczne

Instalacja solarna pozwala obniżyć koszty przygotowania ciepłej wody użytkowej przez kilka miesięcy w roku. Z tego względu powinny się na nią decydować rodziny, zużywające duże ilości ciepłej wody, oraz właściciele basenów. Kolektory słoneczne można ponadto wykorzystać do wspomagania domowego systemu grzewczego w okresie wiosennym i jesiennym. Kilku właścicieli jednorodzinnych domów opowiedziało nam, w jakim celu zamontowali kolektory słoneczne, na jaki typ się zdecydowali i czy przynoszą im oczekiwane korzyści.

W Polsce najpopularniejsze są kolektory płaskie oraz rurowe próżniowe. Typ kolektorów dobiera się w zależności od funkcji, jaką mają pełnić. Planując założenie instalacji solarnej, potencjalni użytkownicy powinni najpierw starannie rozważyć swoje oczekiwania względem instalacji solarnej, a następnie poprosić doświadczonego specjalistę o skonfigurowanie jego elementów zgodnie z zadanym przeznaczeniem oraz zapotrzebowaniem na ciepło w konkretnym budynku. Powierzchnia kolektorów, służących nie tylko do przygotowania c.w.u., ale również do wspierania sytemu grzewczego w domu, musi być większa, a co za tym idzie – same kolektory droższe, z tego powodu warto dokładnie obliczyć koszt i okres zwrotu inwestycji. Szansą na obniżenie wydatków jest dopłata do kredytu celowego ze środków NFOŚiGW, albo zbiorowe dofinansowania unijne.

DOBÓR TYPU KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Dystrybutorzy polecają kolektory płaskie tym właścicielom, którzy potrzebują ich tylko do podgrzania wody dla domowego gospodarstwa w okresie, kiedy zostaje wyłączone ogrzewanie kotłem grzewczym (elektrycznym, gazowym lub na paliwa stałe). Ponieważ przy wysokiej temperaturze otoczenia i najwyższym nasłonecznieniu, kolektory płaskie mogą osiągać wyższą sprawność niż próżniowe, warto je zastosować również do podgrzania wody w krytym basenie lub w basenie „pod chmurką”. Są wręcz idealne do pensjonatów lub gospodarstw agroturystycznych, do których goście przyjeżdżają głównie latem i tylko w tym okresie zużywają ogromne ilości ciepłej wody.

 

Dobrze zaprojektowana i dopasowana do potrzeb konkretnego domu instalacja solarna z płaskimi kolektorami efektywnie funkcjonuje od wczesnej wiosny do późnej jesieni, zapewniając około 60% rocznego zapotrzebowania na ciepłą wodę. Inaczej obrazując te obliczenia – instalacja produkuje latem (w czerwcu i w lipcu) nawet 100% zapotrzebowania na ciepło, natomiast nie można na nią liczyć w miesiącach najzimniejszych i z najmniejszą ilością promieniowania słonecznego (w listopadzie, grudniu i styczniu), kiedy dostarcza śladowe ilości ciepła.

 

Kolektory próżniowe poleca się tym użytkownikom, którzy chcą ogrzewać wodę do mycia przez cały rok oraz wstępnie podgrzewać wodę w instalacji centralnego ogrzewania. Kolektory nie są jednak w stanie ogrzać budynku zimą. Za ich pomocą można natomiast dogrzewać pomieszczenia wiosną i jesienią. Największe oszczędności uzyskują wtedy posiadacze kotłów i grzejników elektrycznych.

Lilianna Jampolska
fot. Hewalex

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny