Większość projektów domów jednorodzinnych przewiduje budowę komina (choć przy wykorzystaniu do ogrzewania grzejników elektrycznych lub pompy ciepła i zainstalowaniu wentylacji mechanicznej nie trzeba martwić się o jego postawienie). Do niedawna popularne kominy murowane z cegieł obecnie wyparte zostały przez gotowe systemy kominowe ceramiczne lub stalowe. Oba rozwiązania są równie trwałe, różnią się jednak możliwością stosowania.
Komin jako element budynku to w rzeczywistości obudowa kanałów odprowadzających spaliny z kotła lub kominka, przewodów wentylacyjnych oraz rur odpowietrzających instalację kanalizacyjną czy pionów technicznych (umożliwiających przeprowadzenie przewodów antenowych lub instalacji solarnej). Rodzaj odprowadzanych produktów spalania sprawia, że kanały kominowe klasyfikowane są lub jako dymowe – współpracujące z kominkami i kotłami na paliwa stałe – bądź jako spalinowe – przy podłączeniu do kotłów gazowych bądź olejowych. Ze względu na niską temperaturę spalin odprowadzanych z urządzeń gazowych i olejowych (sprzyja to wytrącaniu się kwaśnego kondensatu o własnościach silnie korozyjnych), ich kanały kominowe muszą być odporne na agresywne związki chemiczne.
Każde przejście przez połać dachową jest miejscem, gdzie mogą wystąpić przecieki, dlatego należy dążyć do grupowania kanałów kominowych (co obniża też koszty budowy komina). W domach jednorodzinnych z reguły stawiane są kominy wewnętrzne, których konstrukcja ma wpływ na możliwość grupowania kanałów, sposób przejścia przez strop i dach, konieczność ocieplenia czy możliwe sposoby wykończenia części komina wystającej ponad dach. Przekroje kanałów kominowych muszą być dostosowane do rodzaju i mocy urządzeń grzewczych, dlatego już na etapie budowy komina trzeba ustalić, jaki typ kotła będzie z nim współpracował. Pozwoli to także na dopasowanie wysokości umieszczenia wlotu do kanału kominowego, sposobu doprowadzenia powietrza potrzebnego do spalania, lokalizacji wyczystki, czy odprowadzenia kondensatu.
Wybór systemu kominowego powinien zależeć od rodzaju paliwa, typu kotła – z otwartą lub zamkniętą komorą spalania oraz planowanej lokalizacji komina.
Materiały do budowy komina dostępne są jako pojedyncze elementy lub komplety ze wszystkimi niezbędnymi akcesoriami. Przewody kominowe mogą być stalowe lub ceramiczne. Konfiguracja samego komina zależy od rodzaju użytej obudowy i może być on budowany jako wolno stojący lub połączony z konstrukcją budynku.