Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2013
Elewacje

Wykańczanie ścian zewnętrznych zwiastuje zbliżający się koniec budowy. Później zostaje już tylko wykończenie wnętrz. Jest to jednak bardzo ważny etap, podczas którego ociepla się budynek i zabezpiecza ściany przed działaniem czynników atmosferycznych. Pokrywa się je kolorowym tynkiem, okłada drewnem, klinkierem, kamieniem lub innymi materiałami dekoracyjnymi. Zanim wybierzemy dany produkt, powinniśmy wiedzieć, na jaki rodzaj ścian można go zastosować oraz jak uniknąć błędów podczas tych prac.

Sposób wykończenia elewacji oraz kolorystykę zastosowanych materiałów proponuje autor projektu. Na rysunkach elewacji są zaznaczone poszczególne rodzaje materiałów, z podaniem ich typu i kolorystyki. Już na etapie projektowania domu powinniśmy tę kwestię przemyśleć. W praktyce jednak zdarza się tak, że podczas budowy domu koncepcja dotycząca wykończenia elewacji nieco się zmienia. Czasem w uwagi na zbyt szybko topniejącą gotówkę rezygnujemy np. z kosztownej i wymagającej systematycznej konserwacji elewacji drewnianej na rzecz tynku. Zgodnie z przepisami, żadne zmiany nie powinny być wprowadzane, ale zwykle drobne odstępstwa od projektu są akceptowane przez inspektorów dokonujących odbioru budynku. Nie należy jednak z nimi przesadzać (najważniejsza jest bowiem zgodność z MPZP).

 

Zanim więc zdecydujemy o ostatecznym wyglądzie elewacji, powinniśmy sprawę dobrze przemyśleć. Pomocny na pewno w tej kwestii będzie architekt, ale dobrze jest, jeśli sami choć mniej więcej wiemy, jaka stylistyka nam odpowiada i ile funduszy na elewacje możemy przeznaczyć. Niektóre materiały są znacznie droższe od pozostałych, czasem też wymagają specjalistycznego (droższego) wykonawstwa. Ponadto nie każdy materiał można zastosować na każdą ścianę. W zależności od technologii wznoszenia ścian mamy do wyboru różne produkty.

 

Przed podjęciem ostatecznej decyzji dobrze jest poszukać inspiracji, przeglądając katalogi pracowni projektowych lub zdjęcia domów i wypowiedzi uczestników forum budowlanych. Doświadczenia inwestorów – począwszy od wyboru materiału, ekipy wykonawczej, po uwagi dotyczące eksploatacji wykończonego budynku – są bezcenną skarbnicą wiedzy.

 

Ponadto warto skorzystać z programów graficznych, zamieszczanych na stronach internetowych producentów materiałów elewacyjnych, które umożliwiają dobranie kolorystyki np. tynku. Wystarczy zrobić zdjęcie budynku lub wgrać rysunki projektowe i poeksperymentować, zmieniając kolory tynku, dobierając barwę pasującą do dachu, okien i drzwi zewnętrznych.

Joanna Dąbrowska
fot. Euronit

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny