Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2013
Remont instalacji elektrycznej

Instalacja elektryczna jest jedną z najważniejszych, bo bez niej nie zadziała większość domowych urządzeń. Ponadto jej uszkodzenie to poważne niebezpieczeństwo dla domowników. Prędzej czy później trzeba ją więc wyremontować lub zmodernizować. Jak to zrobić, by prace były jak najmniej uciążliwe?

Przewody

Najpoważniejsza, najbardziej kłopotliwa i najdroższa część modernizacji to wymiana przewodów. Dlatego też decydujemy się na to dopiero przy generalnym remoncie pomieszczeń. Nic dziwnego – wymiana najczęściej polega na wycięciu bruzd w tynku, ułożeniu przewodów i ponownym otynkowaniu. A to oznacza dużo pyłu i brudu w całym domu.

 

Nowe

 

Nowe przewody często są układane w innych miejscach niż stare. W końcu w domu, w którym mieszkamy od dłuższego czasu, wiemy najlepiej, gdzie rzeczywiście są potrzebne gniazda, łączniki i źródła światła. Starych przewodów nie trzeba zaś usuwać i w tym celu niszczyć tynków. Można je pozostawić w ścianach, trzeba tylko odciąć od nich zasilanie i zatynkować niepotrzebne już puszki rozgałęźne.

 

Obecnie w instalacjach domowych stosuje się przewody wykonane z miedzi. Aluminiowe są dopuszczalne dopiero powyżej 10 mm2 przekroju, a w instalacjach wewnętrznych to rzadkość.

 

Wszystkie gniazda muszą być uziemione (z bolcem). Do gniazd doprowadza się przewody trójżyłowe, z odrębną żyłą ochronną PE oraz neutralną N.

 

Żyłę ochronną powinny też mieć przewody zasilające źródła światła. Jeśli żyrandol współpracuje z dwuklawiszowym łącznikiem (tzw. świecznikowym), to żył powinno być aż cztery (dwie fazowe zamiast jednej). Typowe przekroje żył przewodów to 2,5 mm2 w obwodach zasilających gniazda oraz 1,5 mm2 w obwodach oświetleniowych. Urządzenia dużej mocy – przepływowe ogrzewacze wody oraz kuchnie elektryczne – wymagają zwykle zasilania trójfazowego. Przewody są wówczas pięciożyłowe (trzy żyły fazowe), konieczne może być też zwiększenie ich przekroju (najczęściej do 4 mm2).

 

Stare

 

Stare instalacje są często wykonane z przewodów aluminiowych. Niestety aluminium jest gorszym przewodnikiem niż miedź, ponadto łatwo się utlenia i pęka.

 

Stare przewody – zarówno aluminiowe, jak i miedziane – zwykle są dwużyłowe – ze wspólną żyłą ochronno-neutralną (PEN).

Jarosław Antkiewicz
fot. CET Lighting

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny