Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2013
Odkurzacze centralne

To dobre rozwiązanie dla alergików, ponieważ nie powoduje we wnętrzach wzbijania się kurzu, ani ich wtórnego zakurzania. Brud trafia do specjalnego worka lub zbiornika, natomiast zassane powietrze po przefiltrowaniu wyrzucane jest na zewnątrz budynku. Urządzenia nie trzeba przenosić do kolejnych pomieszczeń. Właściciele, z którymi rozmawialiśmy o eksploatacji takiego systemu, założyli go już w trakcie budowy domu. Ale można to zrobić też w istniejącym budynku, choć jest to wtedy trochę trudniejsze.

Właściciele chętnie wyposażają swoje domy w instalacje ułatwiające jego późniejsze użytkowanie. W Polsce odkurzacze centralne zaczęto montować w latach 90. XX wieku. Urządzenie stało się popularne, bo daje gwarancję higienicznego oraz bardzo efektywnego i wygodnego sprzątania. Przy jego pomocy robi się to znacznie szybciej, niż tradycyjnym odkurzaczem, który na dodatek trzeba taszczyć po całym domu.

 

W odpowiedzi na wciąż rosnący popyt producenci udoskonalili swoje wyroby i obecnie, oprócz tradycyjnego odkurzania pomieszczeń, system centralnego odkurzania można wykorzystać do sprzątania samochodu, tarasu i garażu, klawiatury komputera, żaluzji i rolet przeciwsłonecznych, szczotkowania ubrań i czesania zwierzaków. Specjalne separatory, bez szkody dla systemu, pozwalają usunąć popiół z kominka, albo zebrać rozlaną wodę. Słowem – urządzenia stały się uniwersalną „pomocą domową”.

NAJTAŃSZA I NAJPROSTSZA Z INSTALACJI DOMOWYCH

System centralnego odkurzania jest prosty i łatwy do zamontowania. Zwykle jest to nieskomplikowany układ rur ze specjalnego PCW z antystatyczną powłoką, ułożonych w podłogach i ścianach, oraz biegnących wzdłuż nich elektrycznych przewodów sterujących. Rury i przewody sterujące łączą kilka gniazd ssących (umieszczonych w wyznaczonych pomieszczeniach) z tzw. jednostką centralną (na ogół znajdującą się w garażu lub w piwnicy). System rozpoczyna pracę po włożeniu do któregoś z gniazd ssących węża, zaopatrzonego w adekwatne do danej czynności końcówki lub akcesoria do sprzątania.

 

Największym wydatkiem jest zakup jednostki centralnej. Prosta, z montażem, kosztuje około 1000 zł, natomiast jednostka wyższej mocy i jakości średnio 2000–3000 zł (są też oczywiście jeszcze droższe modele). Materiały do wykonania instalacji można skompletować za kilkaset złotych. Montaż, który nie wymaga używania skomplikowanych narzędzi, również nie jest drogi. Założenie jednego tzw. punktu z materiałami najczęściej kosztuje 150–250 zł.

Lilianna Jampolska
fot. Beam (Electrolux)

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny