Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2013
Narzędzia ogrodowe

Każdy ogrodnik, nawet amator, powinien mieć zestaw narzędzi, dopasowany do swych możliwości fizycznych – wszak wielkość i waga urządzeń bywa różna – oraz do rozmiaru i rodzaju ogrodu – inne narzędzia potrzebne są do cięcia krzewów, odmienne do pielęgnacji niewielkiego trawnika, a jeszcze inne do koszenia rozległej murawy.

Nowoczesny sprzęt do pracy w ogrodzie jest dopracowany pod każdym względem – wyglądu, trwałości, prostoty obsługi (bez względu na stopień skomplikowania technologicznego). Do wyboru mamy dziś wiele specjalistycznych urządzeń. Kiedy już je nabędziemy, pamiętajmy o przechowywaniu sprzętu pod zadaszeniem, najlepiej w domku na narzędzia. Często bowiem wykorzystujemy w tym celu część garażu, co nie jest do końca dobrym rozwiązaniem (prędzej czy później któreś z narzędzi może uszkodzić karoserię samochodu lub przebić oponę).

Pilarka elektryczna czy spalinowa?

Za pomocą pilarki łańcuchowej szybko przytniemy drzewa w sadzie i potniemy drewno kominkowe na polana. Urządzenia z napędem elektrycznym są przede wszystkim tańsze i lżejsze niż spalinowe (do 4 kg). Nie emitują spalin i są zawsze gotowe do użytku. Moc pilarek przeznaczonych do prac w domu i ogrodzie mieści się w przedziale 1,3–2 kW. Niestety, przewód elektryczny plącze się pod nogami, a jego długość wyznacza zasięg urządzenia. Najmniejsze pilarki spalinowe mają natomiast dwusuwowy silnik o mocy 1,5–3 kW. Są głośniejsze i cięższe (do wagi silnika dochodzi ciężar metalowej, a nie plastikowej, obudowy). Choć zapewniają swobodne manewrowanie, bez ograniczającego ruchy przewodu, to niestety mocno wibrują w rękach. Warto zwrócić uwagę, czy urządzenie ma funkcję redukcji drgań oraz jakie jest zużycie paliwa i emisja spalin.

 

Zarówno w przypadku pilarek elektrycznych, jak i spalinowych, przed zakupem warto sprawdzić, ile kosztuje nowy łańcuch i jak się go napina. Przy sporadycznym używaniu sprzętu, mniej istotna jest długość prowadnicy – wystarczy 35–40 cm. Przy częstym korzystaniu, dobrze jest kupić ostrzałkę do łańcucha.

Małgorzata Kolmus
fot. Gardena

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny