Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2013
Panele czy parkiet?

Wykańczając podłogę w domu czy mieszkaniu, często stajemy przed dylematem co wybrać: panele czy parkiet? Podejmując decyzję na pewno warto kierować się nie tylko względami estetycznymi, ale także praktycznymi, biorąc pod uwagę chociażby to, jak intensywnie nasza podłoga będzie użytkowana.

Drewno od zawsze było chętnie wykorzystywane do wykańczania podłóg. Obecnie producenci paneli i desek podłogowych proponują szereg rozwiązań, dzięki którym można dopasować podłogę z drewna czy drewnopodobnego laminatu do każdego pomieszczenia i kieszeni. Jeszcze kilka lat temu podłoga z litego drewna uchodziła za coś ekskluzywnego, zaś panele uznawane były za rozwiązanie tańsze, gorsze, brzydsze, często tymczasowe. Teraz jednak to się zmieniło. Deski podłogowe mogą być klejone z kilku warstw, zaś panele nierzadko wytwarza się w taki sposób, że nie tylko świetnie wyglądają, ale także są niezwykle trwałe, funkcjonalne i – co ciekawe – można poddawać je takim samym zabiegom pielęgnacyjnym co parkiet, dla którego stanowią alternatywę.

Panele podłogowe

Są ładne, trwałe, funkcjonalne, łatwe w montażu, nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Pasują zarówno do wnętrz o charakterze klasycznym, jak i nowoczesnym. Zbudowane są przeważnie z trzech warstw. Warstwa wierzchnia, zwykle o grubości do 4 mm, może być wykonana z twardych gatunków drzew liściastych (dąb, jesion, grab, buk), ale także z tworzywa sztucznego lub laminowanego papieru. Może ona być pokryta kilkoma warstwami lakieru (przeważnie 5–7 warstw), ale także wykończona olejem lub twardym woskiem olejnym – każdy z tych materiałów ma inne właściwości i zapewnia panelom nieco inny wygląd.

 

Warstwę nośną o grubości około 8 mm stanowi przeważnie twarda płyta drewnopochodna MDF, HDF, rzadziej płyta wiórowa, lub ułożone poprzecznie do warstwy wierzchniej deszczułki z drewna drzew iglastych. Warstwa spodnia panelu może być zrobiona z laminatu, kilku warstw wzmocnionego papieru, tłumiącego odgłos kroków i zapewniającego izolację termiczną korka, drewna drzew iglastych lub drewnianej sklejki o grubości 1,5–3,5 mm.

Tomasz Wojciuk
fot. Barlinek

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny