Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2013
Grzejniki

Choć obecnie część inwestorów rezygnuje zupełnie z grzejników ściennych na rzecz ogrzewania podłogowego, to tak rygorystyczne rozwiązanie nie jest popularne. Poza tym, że wymaga specyficznych warunków pracy, to nie każdemu taki sposób dystrybucji ciepła odpowiada. W większości domów nadal królują więc grzejniki ścienne, które ze względu na szeroką ofertę producentów, ciekawe wzornictwo i kolorystykę można dopasować nawet do bardzo nowoczesnych wnętrz.

Obecnie powszechnie uważa się, że ciepła, ogrzewana posadzka zapewnia najwyższy komfort w każdym pomieszczeniu. Nie zawsze jest to jednak prawdą i nie każdemu inwestorowi taki rodzaj ogrzewania odpowiada. Nie w każdym domu, ze względów technicznych, da się podłogówkę ułożyć i nie zawsze jest to ekonomicznie uzasadnione. Poza tym – ze względu na dużą bezwładność cieplną – trudniej podłogówką się steruje i niemożliwe jest szybkie ogrzanie wnętrz po długiej nieobecności i wyłączeniu ogrzewania.

 

W większości domów montuje się więc grzejniki ścienne, które oddają ciepło poprzez konwekcję i promieniowanie, ogrzewając pomieszczenia efektywnie i równomiernie. Ich mała pojemność wodna oraz mała masa grzejników wypełnionych wodą gwarantują małą bezwładność cieplną i dużą powierzchnię wymiany ciepła, które z kolei umożliwiają efektywną pracę grzejników w szerokim zakresie temperatury czynnika grzewczego. Dzięki montowanym na grzejnikach termostatom, łatwiej jest sterować grzejnikami niż podłogówką – ich temperatura zmienia się szybko, dopasowując do chwilowego zapotrzebowania na ciepło (reagują na zyski ciepła w pomieszczeniu i obniżają temperaturę grzania), a to oznacza oszczędność energii, a zatem mniejsze wydatki na ogrzewanie domu.

 

Obecnie produkowane grzejniki ścienne mogą współpracować też z niskotemperaturowymi źródłami ciepła stosowanymi w budownictwie energooszczędnym, takimi jak kotły kondensacyjne i pompy ciepła. Niektóre grzejniki mają układ wodny skonstruowany z miedzi, nadają się więc do każdego typu instalacji c.o. Są odporne na korozję i na zmiany ciśnienia w instalacji, co znacząco wydłuża czas ich eksploatacji. Część grzejników ściennych może również pracować w układach otwartych, np. z kominkiem z płaszczem wodnym. Instalacja rozprowadzająca czynnik grzewczy może być wykonana także z miedzi lub z rur wielowarstwowych z tworzyw sztucznych.

Joanna Dąbrowska
fot. Verano

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny