Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2013
Ogrodzenia

Różnorodność typów ogrodzeń i materiałów do ich wykonania nie ułatwia wyboru, tym bardziej, że poszczególne surowce można ze sobą łączyć – zatem ilość kombinacji jest ograniczona wyłącznie naszą wyobraźnią. Mur pełny z kamienia, cegieł lub pustaków ochroni przed hałasem, kurzem i uciążliwym sąsiedztwem, aby jednak nie wyglądał zbyt przytłaczająco można ozdobić go roślinnością pnącą. Jeśli natomiast otoczenie domu jest ciche i ładne, nie warto go zasłaniać – wybierzmy wtedy ogrodzenie lekkie, ażurowe.

Ogrodzenie przede wszystkim powinno komponować się z ogrodem i stylem domu oraz zapewniać jego mieszkańcom pożądaną dozę prywatności. Mentalność polskich inwestorów oraz dość niskie poczucie bezpieczeństwa powodują, że ogrodzenia w naszym kraju nie należą do niskich. Najczęściej są wysokości od 1,5 do 2 metrów (w ekstremalnych przypadkach nawet więcej).

Ogrodzenia pełne

Tych nie widuje się zbyt często, głównie ze względów estetycznych i finansowych. Żeby ogrodzenie pełne wyglądało ładnie, powinno być wymurowane z cegieł ceramicznych, lub bloczków, które następnie zostaną otynkowane lub obłożone efektowną okładziną (płytkami klinkierowymi, silikatowymi lub kamiennymi) bądź z cegieł klinkierowych, których nie trzeba wykańczać, ale są dość drogie. Przy średniej wielkości działce (np. 1000 m2) wykonanie takiego ogrodzenia staje się kosztowne, gdyż trzeba uwzględnić nie tylko materiał murowy, ale też spore ilości zaprawy, surowiec wykończeniowy oraz pokaźne ilości betonu do wylania stabilnych fundamentów.

 

Z czego zatem można wznieść trwały i szczelny mur ogrodzeniowy?
- Z kamienia – tutaj nadaje się praktycznie każdy jego rodzaj, szczególnie dekoracyjnie wyglądają piaskowce i wapienie, ale niestety szybko erodują, a w cienistych miejscach będą porastać glonami. Z kolei bardzo urokliwie wyglądają płoty z kamieni polnych, nadają one posesji swojskiego klimatu, ale trzeba pamiętać, że taki mur jest bardzo ciężki nie tylko fizycznie, ale i wizualnie – szczególnie na niewielkich działkach;

 

- Z cegieł ceramicznych, silikatowych albo klinkierowych – zwykłe (ceramiczne) wyglądają równie sielsko, jak kamień polny, jednak pod wpływem warunków atmosferycznych szybko murszeją, dlatego zaleca się ich osłonięcie, np. poprzez otynkowanie. Cegły silikatowe po zaimpregnowaniu nie są wrażliwe na zmiany pogody, dostępne są w kilku barwach i o różnej fakturze powierzchni – gładka, łupana, młotkowana. Do najodporniejszych należą za to cegły klinkierowe, ale by na takim murze nie występowały wykwity solne, do murowania trzeba stosować specjalne zaprawy. Klinkier oferowany jest w bardzo szerokiej palecie barw (również cieniowanych) i faktur (gładki, łupany, zdobiony lub ręcznie formowany) – wybór jest ogromny;

Monika Dąbrowska
fot. Polagros

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny