Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2013
Bramy garażowe z napędem

Ze względu na swoje zalety, bramy segmentowe wypierają z rynku bramy uchylne i rozwieralne, choć są od nich nieco droższe. Obecnie inwestorzy chętnie inwestują również w automatykę do bram, ponieważ napęd elektryczny jest stosunkowo tani, a zapewnia wygodny wjazd do garażu przy każdej pogodzie. O wyborze bram garażowych i doświadczeniach z ich eksploatacji opowiadają nam Czytelnicy i Członkowie Klubu Budujących Dom.

Bramy garażowe o niestandardowych wymiarach mogą być droższe nawet o 20–50%, dlatego już na etapie projektowania domu (ewentualnie jego budowy), warto pomyśleć o odpowiednim przygotowaniu otworu garażowego, jak również miejsca w garażu i na podjeździe. Zaoszczędzone w ten prosty sposób pieniądze można będzie później przeznaczyć na funkcjonalny i trzymający ciepło model bramy, albo na zaopatrzenie jej w nowoczesną automatykę.

RODZAJE BRAM – ZALETY I WADY

Ze względu na sposób otwierania, rozróżnia się następujące bramy garażowe:

 

Uchylne (płytowe). Cieszą się dużą popularnością, gdyż są stosunkowo tanie i producenci oferują wiele ich wzorów. Można je otwierać ręcznie lub mechanicznie. Bramy uchylne wymagają miejsca w garażu oraz na podjeździe (1–2 m). Wynika to z ich konstrukcji – jednolita niełamana płyta bramy unosząc się do góry na prowadnicach, najpierw zachodzi nad podjazd, a potem chowa się pod sufitem garażu.

 

Roletowe (rolowane). Działają podobnie jak rolety zewnętrzne i jako jedyne są fabrycznie zaopatrzone w automatykę. Podczas pracy silnika płaszcz bramy, złożony z drobnych elementów z aluminium lub stali, nawija się na wał, zamontowany wewnątrz garażu albo w kasecie na zewnętrznej ścianie. Bramy roletowe są najdroższe ze wszystkich rodzajów bram. Zaletą jest fakt, że zajmują mało miejsca – brama nie ma prowadnic pod sufitem garażu.

 

Segmentowe (sekcyjne). To najpopularniejszy obecnie rodzaj bram. Ocenia się, że najlepiej trzymają ciepło i są szczelne, dlatego nadają się do ogrzewanych garaży, ulokowanych w bryle budynku mieszkalnego. Płaszcz bramy składa się z kilku segmentów, połączonych zawiasami. Segmenty wykonuje się ze stali ocynkowanej, a pokrycie z blachy stalowej wykańcza tworzywem sztucznym (np. imitującym drewno), albo maluje farbą proszkową. Wnętrze segmentów wypełnia się materiałem izolującym cieplnie i akustycznie, najczęściej pianką poliuretanową. Bramy segmentowe wytwarzane są w dwóch wariantach – jako otwierane do góry (płaszcz bramy porusza się wzdłuż prowadnic pod sufitem) lub na bok (płaszcz zachodzi na ścianę garażu).

Lilianna Jampolska
fot. Hörmann

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny