Czy centralny odkurzacz jest nam niezbędny? Ależ oczywiście, że nie – podobnie, jak można żyć, nie mając odkurzacza tradycyjnego ani pralki automatycznej. Wszystko zależy od tego, na ile wygodnie chcemy mieszkać.
Tradycyjny odkurzacz, wytwarzając podciśnienie w rurze ssącej, wraz z powietrzem wciąga zanieczyszczenia, następnie powietrze jest filtrowane i trafia z powrotem do pomieszczenia. Zanieczyszczenia pozostają w specjalnym pojemniku lub worku. Efekt sprzątania zależy więc nie tylko od siły ciągu, ale i dokładności filtracji oraz tego, na ile wydmuchiwane pod ciśnieniem powietrze znów wzbije kurz.
Odkurzacz centralny ma łatwiejsze zadanie, bo nawet jeśli filtracja powietrza nie będzie doskonała (a w rzeczywistości nigdy nie jest), to nie dochodzi do wtórnego zanieczyszczenia powietrza w pokoju, bo po zassaniu jest wyrzucane poza budynek.
Jak to działa? Wyobraźmy sobie odkurzacz dużej mocy (to tzw. jednostka centralna), zainstalowany np. w garażu lub pomieszczeniu gospodarczym, połączony z pozostałymi pomieszczeniami systemem rur (tzw. przewody ssące). Gdy chcemy odkurzać, to do gniazda ulokowanego na ścianie przyłączamy elastyczny wąż, zakończony teleskopową rurą i szczotką – odkurzacz uruchamia się automatycznie. Niezbędnym elementem instalacji jest oczywiście jeszcze rura „wydechowa”, którą zassane powietrze usuwane jest poza budynek.
Sprzątanie przy pomocy odkurzacza centralnego jest wygodniejsze, bo:
- odkurzacza nie musimy ciągnąć ani nosić ze sobą – docenia się to szczególnie w domu o kilku kondygnacjach;
- nie ciągnie się też za nami kilkumetrowy przewód zasilający, wtyczkę którego, co jakiś czas, musimy przełączyć do innego gniazdka;
- odkurzając, nie hałasujemy w pomieszczeniu;
- rzadziej wyrzucamy zebrane przez urządzenie zanieczyszczenia.
Jarosław Antkiewicz fot. Beam (Elektrolux)
Pompa ciepła w klimatyzacji
Pompę ciepła postrzegamy przede wszystkim jako urządzenie służące ogrzewaniu. Jednak w większości przypadków może ona posłużyć również do chłodzenia pomieszczeń. Ponadto wiele instalacji z pompami ciepła umożliwia zastosowanie tzw. chłodzenia pasywnego – wielokrotnie tańszego, niż działanie klimatyzatora.
Ogród na ściernisku
Ściernisko, czyli pozostałość po polu z żytem, Jola przemieniła w kwitnący ogród. Na piaszczystym kwaśnym gruncie najlepiej rosną rośliny wrzosowate i iglaste. W rozległym ogrodzie są liczne miejsca do wypoczynku.
Narzędzia ogrodowe
Każdy ogrodnik, nawet amator, powinien mieć zestaw narzędzi, dopasowany do swych możliwości fizycznych – wszak wielkość i waga urządzeń bywa różna – oraz do rozmiaru i rodzaju ogrodu – inne narzędzia potrzebne są do cięcia krzewów, odmienne do pielęgnacji niewielkiego trawnika, a jeszcze inne do koszenia rozległej murawy.
Hydromasaż w wannie
Zakup zwykłej wanny nie jest łatwym zadaniem, a co dopiero wanny z systemem hydromasażu. Warto zatem wiedzieć kilka rzeczy, o których większość sprzedawców pewnie nie wspomni.
Elewacje
Elewacje domów jednorodzinnych w większości wymagają wykończenia. Wyjątkiem są ściany z drewnianych bali – dekoracyjne same w sobie – oraz ściany trójwarstwowe, których zewnętrzna warstwa zwykle stanowi estetyczną fasadę. Wśród materiałów wykończeniowym największym powodzeniem cieszy się tynk, jednak przynajmniej na fragmencie ściany warto zastąpić go efektowną okładziną kamienną lub ceramiczną.
Ogrodzenia
Różnorodność typów ogrodzeń i materiałów do ich wykonania nie ułatwia wyboru, tym bardziej, że poszczególne surowce można ze sobą łączyć – zatem ilość kombinacji jest ograniczona wyłącznie naszą wyobraźnią. Mur pełny z kamienia, cegieł lub pustaków ochroni przed hałasem, kurzem i uciążliwym sąsiedztwem, aby jednak nie wyglądał zbyt przytłaczająco można ozdobić go roślinnością pnącą. Jeśli natomiast otoczenie domu jest ciche i ładne, nie warto go zasłaniać – wybierzmy wtedy ogrodzenie lekkie, ażurowe.
Nawierzchnie wokół domu
Mnogość materiałów na ogrodowe nawierzchnie może przyprawić o zawrót głowy, jednak wybór właściwego wcale nie musi być trudny. Najprostszym sposobem na harmonię wokół domu jest wykończenie podjazdu i ścieżek materiałem pasującym do elewacji budynku. Poza tym, uniwersalne są trakty jednobarwne, nie przykuwające uwagi, za to wyglądające estetycznie.
Panele czy parkiet?
Wykańczając podłogę w domu czy mieszkaniu, często stajemy przed dylematem co wybrać: panele czy parkiet? Podejmując decyzję na pewno warto kierować się nie tylko względami estetycznymi, ale także praktycznymi, biorąc pod uwagę chociażby to, jak intensywnie nasza podłoga będzie użytkowana.
Grzejniki
Choć obecnie część inwestorów rezygnuje zupełnie z grzejników ściennych na rzecz ogrzewania podłogowego, to tak rygorystyczne rozwiązanie nie jest popularne. Poza tym, że wymaga specyficznych warunków pracy, to nie każdemu taki sposób dystrybucji ciepła odpowiada. W większości domów nadal królują więc grzejniki ścienne, które ze względu na szeroką ofertę producentów, ciekawe wzornictwo i kolorystykę można dopasować nawet do bardzo nowoczesnych wnętrz.
Okna fasadowe
Okna mają za zadanie wzbogacać architektonicznie elewację budynku, doświetlać jego wnętrze, ale również osłaniać je przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi oraz intruzami. Ponadto ważne jest, by były „bezpieczne”. Co to oznacza? Mają za zadanie chronić mieszkańców i ich majątek przed zagrożeniami z zewnątrz, czyli przed włamaniem. Ale również powinny być wyposażone w rozwiązania, które zagwarantują bezpieczeństwo i wygodę korzystających z nich domowników.
Modernizacja instalacji grzewczej
W każdym domu przychodzi kiedyś pora na remont i modernizację instalacji grzewczej. W końcu kotły, grzejniki i osprzęt nie są wieczne. Jeśli jesteśmy zadowoleni zarówno z wygody obsługi, jak i kosztów ogrzewania, to wystarczy wymienić zużyte elementy instalacji. Jednak zwykle chcemy coś poprawić, a wówczas trzeba dobrze się zastanowić, co warto zmienić.
Kolektory słoneczne
W naszym klimacie największym problemem jest ogromna dysproporcja w intensywności nasłonecznienia latem i zimą. A to właśnie w chłodnych miesiącach potrzebujemy najwięcej energii. Instalację solarną trzeba więc zbudować tak, by dawała wyraźne korzyści przynajmniej wiosną i jesienią, a w środku lata nie przysparzała kłopotów z odbiorem nadmiaru ciepła.
Wentylacja
Sprawa wentylacja w każdym domu jest niezbędna, ale nadal część budujących nie poświęcają jej zbyt wiele uwagi. Starsze pokolenie inwestorów jako oczywistą traktuje więc wentylację grawitacyjną. Architekci projektujący domy też nie zawsze są w tej kwestii pomocni. Na szczęście młodsi budujący, z nowocześniejszym podejściem i zwracający uwagę na późniejsze koszty eksploatacyjne często decydują się dużo bardziej wydajną, choć droższą inwestycyjnie wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.
Instalacja elektryczna
Podstawa długoletniej, bezproblemowej eksploatacji instalacji elektrycznej to jej dobre zaplanowanie. Inaczej wkrótce po przeprowadzce do nowego domu okaże się, że brakuje gniazd, a oświetlenie nie odpowiada naszym potrzebom. Żeby tego uniknąć, trzeba poznać pewne zasady planowania domowej instalacji.
Bramy garażowe z napędem
Ze względu na swoje zalety, bramy segmentowe wypierają z rynku bramy uchylne i rozwieralne, choć są od nich nieco droższe. Obecnie inwestorzy chętnie inwestują również w automatykę do bram, ponieważ napęd elektryczny jest stosunkowo tani, a zapewnia wygodny wjazd do garażu przy każdej pogodzie. O wyborze bram garażowych i doświadczeniach z ich eksploatacji opowiadają nam Czytelnicy i Członkowie Klubu Budujących Dom.
Kominek z DGP czy z płaszczem wodnym?
PYTANIE CZYTELNIKA: W budowanym właśnie domu, który będzie ogrzewany gazem z sieci zaplanowaliśmy kominek, głównie jako dekoracja i źródło fajnego nastroju zimą. Obecnie znajomi namawiają nas na DGP lub płaszcz wodny. Skłaniamy się ku DGP, bo nie chcemy traktować salonu jako kotłowni, a ponoć tak się dzieje w przypadku wkładu z płaszczem. Które rozwiązanie jest praktyczniejsze?
Z rodzinnym inspektorem nadzoru
Budowa domu przebiegła pod czujnym okiem jego właściciela, bo jest doświadczonym inspektorem nadzoru budowlanego. Znając od podszewki ekonomikę i zasady budownictwa, dla własnej rodziny zaprojektował dom prosty do postawienia i wyposażył go w urządzenia obniżające koszty eksploatacji – pompę ciepła, kominek z płaszczem wodnym, przydomową oczyszczalnię ścieków.
Czwarty dom
Każdy z czterech dotychczasowych domów Bogusia i Andrzej budowali i wyposażali w wysokim standardzie i na miarę czasów. W obecnym postarali się o oddychające i zdrowe materiały, a do systemu grzewczego włączyli kondensacyjny kocioł gazowy, kominek z płaszczem wodnym i kolektory słoneczne.
Czwarty dom
Każdy z czterech dotychczasowych domów Bogusia i Andrzej budowali i wyposażali w wysokim standardzie i na miarę czasów. W obecnym postarali się o oddychające i zdrowe materiały, a do systemu grzewczego włączyli kondensacyjny kocioł gazowy, kominek z płaszczem wodnym i kolektory słoneczne.