Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2013
Kolektory słoneczne

W naszym klimacie największym problemem jest ogromna dysproporcja w intensywności nasłonecznienia latem i zimą. A to właśnie w chłodnych miesiącach potrzebujemy najwięcej energii. Instalację solarną trzeba więc zbudować tak, by dawała wyraźne korzyści przynajmniej wiosną i jesienią, a w środku lata nie przysparzała kłopotów z odbiorem nadmiaru ciepła.

Energia słoneczna jest czysta i przynajmniej w skali globalnej jej ilość wielokrotnie przewyższa nasze potrzeby. Jednak w praktyce niełatwo ją wykorzystać. Sposobów jej pozyskania jest kilka, możliwości zastosowania także. Przede wszystkim musimy zdecydować, co chcemy osiągnąć. Od tego zależy wielkość i konfiguracja instalacji.

Ciepła woda użytkowa

Najczęściej kolektory w domu jednorodzinnym służą tylko do przygotowania ciepłej wody użytkowej w okresie od wiosny do jesieni. W naszym klimacie to wariant najprostszy i najtańszy w realizacji.

 

W domu energooszczędnym takie rozwiązanie jest również uzasadnione. Być może nawet bardziej niż w standardowym. Wszystko dlatego, że jako energooszczędny rozumiemy zwykle dom, z którego niewiele ciepła ucieka do otoczenia – przez przegrody zewnętrzne i wentylację. Te straty możemy obniżyć. A co ze zużyciem energii na przygotowanie c.w.u.? Ano zostaje takie samo, niezależnie od ciepłochronności budynku. Ilość zużywanej wody zależy od liczby mieszkańców oraz ich nawyków. To, jak dobrze ociepliliśmy ściany niczego nie zmienia. W efekcie w domach o małym zapotrzebowaniu na ciepło na cele grzewcze, jego zużycie na przygotowanie c.w.u. staje się znacznie bardziej odczuwalne, niż w budynkach standardowych. Choć w wartościach bezwzględnych jest oczywiście takie samo.

 

Rozważmy prosty przykład budynku docieplonego do standardu pasywnego, czyli zużywającego na ogrzewanie jedynie 15 kWh/m2 rocznie. W domu 150 m2 daje to zaledwie 2250 kWh zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania.

Jarosław Antkiewicz
fot. Fakro

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny