Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2013
Wentylacja

Sprawa wentylacja w każdym domu jest niezbędna, ale nadal część budujących nie poświęcają jej zbyt wiele uwagi. Starsze pokolenie inwestorów jako oczywistą traktuje więc wentylację grawitacyjną. Architekci projektujący domy też nie zawsze są w tej kwestii pomocni. Na szczęście młodsi budujący, z nowocześniejszym podejściem i zwracający uwagę na późniejsze koszty eksploatacyjne często decydują się dużo bardziej wydajną, choć droższą inwestycyjnie wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.

Podstawowym zadaniem instalacji wentylacyjnej jest usunięcie z pomieszczenia zużytego powietrza o obniżonej zawartości tlenu i podwyższonej dwutlenku węgla, i doprowadzenie w jego miejsce powietrza świeżego spoza budynku.

 

Wielu inwestorów uważa, że w domu jednorodzinnym nie jest to instalacja o priorytetowym znaczeniu. Popełniają duży błąd. Działająca poprawnie wentylacja, to równie ważny element wyposażenia nowoczesnego domu, jak system ogrzewania.

Grawitacyjna

Do niedawna podstawowym systemem zapewniania wymiany powietrza w budynkach mieszkalnych była wentylacja grawitacyjna. W tym systemie świeże powietrze napływa do pomieszczeń przez nieszczelności w oknach i drzwiach oraz przez specjalnie do tego zaprojektowane nawiewniki. Zużyte powietrze natomiast usuwane jest przez kanały wentylacyjne wyprowadzone ponad dach. W tego typu wentylacji duże znaczenia ma wysokość kanału (im jest większa, tym zjawisko zachodzi bardziej intensywnie). Ponadto efektywność wentylacji grawitacyjnej zależy od warunków zewnętrznych. Jest ona najbardziej skuteczna zimą, natomiast latem, kiedy temperatura na zewnątrz jest równa (albo wyższa) od temperatury w pomieszczeniach prawie wcale nie działa. Przy niekorzystnych warunkach pogodowych może dojść nie tylko do zastoju w przewodzie wentylacyjnym, ale nawet do wstecznego przepływu powietrza.

 

Do prawidłowego działania takiej wentylacji niezbędne są: nawiew i wywiew. Obecnie produkowane coraz szczelniejsze drzwi i okna nie zapewniają napływu świeżego powietrza, konieczny więc jest montaż nawiewników. Z kolei elementem wymaganym do zapewnienia właściwego wywiewu są odpowiednio wysokie kominy z kanałami wentylacyjnymi, zapewniające ciąg. W domach parterowych i na poddaszach użytkowych długości tych kanałów z reguły są małe – a więc i wyprowadzenie zużytego powietrza raczej marne.

 

Niezależnie od tego, jak dobry nawiew zapewnimy – przy słabym wywiewie wentylacja będzie działać słabo – i odwrotnie, nawet przy ogromnym kominie wentylacyjnym o dużej średnicy, ale szczelnych oknach, drzwiach i braku nawiewników również nie będzie działać skutecznie. Warto również pamiętać, że straty ciepła przez wentylację grawitacyjną sięgają nawet 50% sumarycznych strat ciepła w całym budynku.

Joanna Dąbrowska
fot. Ekoklimax

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny