Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2013

Nawierzchnie wokół domu

Mnogość materiałów na ogrodowe nawierzchnie może przyprawić o zawrót głowy, jednak wybór właściwego wcale nie musi być trudny. Najprostszym sposobem na harmonię wokół domu jest wykończenie podjazdu i ścieżek materiałem pasującym do elewacji budynku. Poza tym, uniwersalne są trakty jednobarwne, nie przykuwające uwagi, za to wyglądające estetycznie.

Do utwardzania ścieżek i patio odpowiedni jest zarówno wszelkiego rodzaju bruk, płyty kamienne i betonowe z uszlachetnioną powierzchnią, jak i kruszywo. Wykończenie nawierzchni, po której będą poruszać się samochody musi być natomiast odporne na duże obciążenie. Sprawdzą się więc kraty betonowe i panele z PVC – materiały przeznaczone tylko na podjazdy – oraz grubsza (6 cm) kostka betonowa i kamienna, a także klinkierowa (5,2 cm).

 

Trakty dla pieszych możemy z powodzeniem zbudować samodzielnie (układając kostkę, płyty czy kruszywo na odpowiednio przygotowanej podbudowie), jednak do wykonania podjazdu najlepiej zatrudnić firmę dysponującą specjalistycznym sprzętem.

Podjazd – wizytówka domu

Estetyczna i funkcjonalna nawierzchnia przed domem jest wizytówką właściciela, dlatego podjazd do garażu oraz ścieżkę, prowadzącą od wejścia na posesję do drzwi, wato starannie zaplanować.

 

Umiejętnie dobrany bruk albo płyty podkreślą architekturę budynku. Popularne obecnie domy katalogowe z dwuspadowym dachem, o zróżnicowanej bryle, stylizowane na dworki, dobrze współgrają z płytami kamiennymi o nieregularnym kształcie, kostką kamienną oraz betonową postarzaną. Przy budynku w stylu modernistycznym, z płaskim dachem, dużymi oknami i niewielką ilością detali, sprawdzą się zaś nawierzchnie o prostym, geometrycznym kształcie (bez łuków i zaokrągleń), wykończone prostokątnymi i kwadratowymi kostkami oraz płytami.

 

Obszerny podjazd to wygoda (powinien mieć min. 3 m szerokości, by zapewnił swobodne manewrowanie), jednak duża nawierzchnia utwardzona może wyglądać przytłaczająco. Warto ją wtedy urozmaicić – poprzez wprowadzenie wzoru, łączenie elementów w odmiennym kolorze lub z różnych materiałów. Podjazd z popularnej kostki granitowej można ożywić np. kilkoma elementami czarnego bazaltu lub czerwonego marmuru (tylko na nawierzchnie zadaszone). Poprzeczny wzór sprawi ponadto, że wąska działka wyda się szersza. Skomplikowany wzór warto najpierw rozrysować i precyzyjnie określić ilość materiałów, a następnie ułożyć go na próbę, sucho.

 

Uwaga! Wyraziste wzory pomniejszają przestrzeń. Najlepiej wygląda połączenie dwóch materiałów lub kolorów. Nawierzchnię można też urozmaicić roślinnością – w pozostawionych przestrzeniach wykonuje się niewielkie rabaty lub sadzi pojedyncze krzewy. Inną opcją jest ułożenie tzw. nawierzchni ekologicznej – z prześwitami.

 

Nawierzchnie, po których często się chodzi, także zimą (podjazd czy dojście do śmietnika) powinny być możliwie gładkie, aby odśnieżanie nie sprawiało kłopotu. Ścieżka od furtki do drzwi wejściowych musi być nieco szersza od standardowej – odpowiednie będzie 1,2–1,5 m.

Małgorzata Kolmus
fot. Semmelrock

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!