Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 04/2005
Basen - prywatna pływalnia
W zabieganym świecie, po kilkunastogodzinnym dniu pracy nie mamy już czasu ani siły, by pojechać na publiczną pływalnię, nierzadko znajdującą się na drugim końcu miasta. Alternatywą dla pływalni miejskich są prywatne baseny ogrodowe lub kryte, zbudowane...

W zabieganym świecie, po kilkunastogodzinnym dniu pracy nie mamy już czasu ani siły, by pojechać na publiczną pływalnię, nierzadko znajdującą się na drugim końcu miasta. Alternatywą dla pływalni miejskich są prywatne baseny ogrodowe lub kryte, zbudowane np. w piwnicy domu.

Kąpiel w basenie to nie tylko aktywny relaks, wypoczynek, zabawa, ale również poprawa ogólnej kondycji naszego organizmu. Pływanie to jedyny sport równomiernie rozwijający wszystkie grupy mięśni. Nie obciąża stawów, jest całkowicie bezpieczny. Polecany dla każdego, niezależnie od wieku.

Basen ogrodowy z drewnianym obrzeżem
Rys 1 - Basen ogrodowy z drewnianym obrzeżem, pełniącym funkcję podestu do opalania (fot. Folkpool)

Gdzie można umieścić basen?

Do wyboru mamy dwa warianty: ogrodowy basen na zewnątrz budynku (Rys. 1) lub kryty basen pod dachem. Basen kryty buduje się najczęściej w piwnicy. Decyzję o jego budowie należy podjąć na etapie projektowania domu, by uniknąć konieczności późniejszego dostosowywania pomieszczenia i instalacji.

 

W basenie krytym trzeba zapewnić skuteczne odprowadzenie wilgoci, powstającej na skutek parowania wody. W pomieszczeniu, w którym się on znajduje, należy kontrolować właściwą temperaturę i wilgotność powietrza. By ograniczyć parowanie wody, powinno się utrzymywać temperaturę powietrza o ok. 2°C wyższą od temperatury wody w basenie.

Należy również stosować przykrycia basenowe, ograniczające parowanie. Najlepiej jest w pomieszczeniu zainstalować klimatyzację lub zamontować osuszacz powietrza, wyposażony w higrostat sterujący jego pracą. Niestety, osuszacz działa tylko miejscowo i nie zawsze skutecznie.

 

O właściwym umiejscowieniu basenu w ogrodzie decydują m.in. nośność gruntu, poziom wód gruntowych oraz rodzaj gleby. Ze względu na konieczność podłączenia instalacji wodnej i elektrycznej najlepiej zbudować basen jak najbliżej domu. Miejsce to powinno być zaciszne, nas łonecznione, położone z dala od drzew i wysokich krzewów, których liście lub igły mogłyby zanieczyszczać wodę, oraz osłonięte przed wzrokiem przechodniów i sąsiadów. Basen nie powinien też graniczyć z trawnikiem, a jego otoczenie powinno być utwardzone i wykończone.

 

Kształt basenu jest sprawą indywidualną. W zależności od wyobraźni architekta lub inwestora może mieć kształt prosty geometryczny lub bardziej skomplikowany. Należy jednak pamiętać, że wszelkie udziwnienia zwiększają koszty wykonania i utrudniają pływanie.

 

Planując budowę basenu należy sprawdzić, czy w miejscu, gdzie on powstanie, nie ma instalacji podziemnych. Głębokość zbiornika powinna bowiem wynosić przynajmniej 1,5 m, a więc dużo więcej niż ta, na której prowadzi się instalację wodną, kable energetyczne itp. Przeszkodę mogą również stanowić korzenie dużych drzew rosnących w pobliżu.


Pobierz wersję pdf: Prywatna pływalnia
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje