Więcej niż papa

Więcej niż papa
Pasy dachówek bitumicznych nacinane są w różne kształty; dzięki temu można dobrać rodzaj pokrycia do architektury budynku Licowe warstwy dachówek bitumicznych są barwione na różne kolory, mogą też mieć naturalną barwę kruszywa posypki (fot. Tegola Polonia) Dach pokryty bitumicznymi płytami falistymi (fot. Onduline) Dachówki i gonty bitumiczne stanowią zmodyfikowaną odmianę pap termozgrzewalnych. Produkowane...
Pasy dachówek bitumicznych nacinane są w różne kształty; dzięki temu można dobrać rodzaj pokrycia do architektury budynku
Licowe warstwy dachówek bitumicznych są barwione na różne kolory, mogą też mieć naturalną barwę kruszywa posypki (fot. Tegola Polonia)
Dach pokryty bitumicznymi płytami falistymi (fot. Onduline)

Dachówki i gonty bitumiczne stanowią zmodyfikowaną odmianę pap termozgrzewalnych. Produkowane są w postaci pasów z nacięciami o różnych kształtach, nadającymi pokryciu wygląd zbliżony do dachówki karpiówki, gontu lub płytki z naturalnego łupka. Powierzchnia pasów pokrywana jest posypkami mineralnymi w bogatej gamie kolorów, pozwalającej nawet na uzyskanie efektu cieniowania

 

Ciężar pokrycia wynosi 8-11 kg/m2 (łącznie z warstwami podkładowymi może sięgać 30 kg/m2), a jego trwałość oceniana jest – w zależności od producenta i pod warunkiem poprawnego ułożenia – na okres od 10 do 40 lat. Jest ono całkowicie szczelne, gdyż poszczególne jego pasy mocuje się na zakład gwoździami do podłoża. Ponadto wewnętrzna powierzchnia niektórych rodzajów dachówek i gontów bitumicznych pokryta jest warstwą folii samowulkanizującej się pod wpływem temperatury, dzięki czemu pasy trwale się sklejają, co zapewnia dodatkową szczelność w miejscach ich łączenia. Tego typu pokrycie należy układać w ciepłej porze roku.

 

Bitumiczne płyty faliste to materiał pokryciowy produkowany z włókien celulozy, nasyconej masą bitumiczną. Formowane pod ciśnieniem, wyglądem przypominają pokrycia z eternitu. Ich zewnętrzną warstwę ochronną stanowi powłoka żywiczna lub akrylowo-winylowa.

 

Niewielki ciężar (ok. 3,5 kg/m2) oraz elastyczność pozwalają na wykorzystywanie ich nie tylko na dachach nowych, ale również przy renowacji starych pokryć, bez konieczności ich zdejmowania. Płyty, produkowane w wymiarach 200 x 95-105 cm, dostępne są w kilku ciemnych kolorach: brązowym, grafitowym, zielonym i czerwonym. Do wykończenia kalenicy i krawędzi dachu producenci płyt oferują dostosowane kolorystycznie gąsiory i kształtki krawędziowe z tego samego materiału.

 

Podłoża pod pokrycia bitumiczne

 

Pokrycia z papy wymagają sztywnego i równego podkładu. Może to być podłoże z twardego materiału izolacyjnego (jak w przypadku dachu płaskiego wentylowanego), betonowe (stropodach niewentylowany) lub w postaci pełnego deskowania połaci dachowej. Papy można układać również na starych pokryciach papowych, pod warunkiem, że nie są to powłoki smołowe, a w przypadku pap termozgrzewalnych – nieodporne na wysoką temperaturę papy asfaltowe. Jako warstwę podkładową pod papy, dachówki i gonty bitumiczne na dachach stromych coraz częściej wykorzystuje się obecnie płyty OSB lub ze sklejki wodoodpornej, grubości 18-25 mm (należy stosować płyty odmiany 3 lub 4, o podwyższonej wodoodporności). Płyty nie mogą być narażone na działanie deszczu – natychmiast po ułożeniu należy pokryć je papą, pasami dachówki lub gontu. Podobne własności charakteryzują sklejkę wodoodporną. Ma ona przy tym większą wytrzymałość na zginanie, co pozwala na zastosowanie jej cieńszej odmiany, jest jednak przy tym znacznie droższa. Tradycyjnym podkładem pod papy i gonty, wykorzystywanym również przy tymczasowym kryciu dachów, jest pełne deskowanie.

 

Deski powinny mieć grubość 22-25 mm i szerokość nie większą niż 15 cm – takie wymiary zapobiegają ich wichrowaniu. Przed ułożeniem muszą zostać dobrze wysuszone (ich wilgotność nie może przekraczać 16%) oraz zaimpregnowane preparatami grzybo- i owadobójczymi. Pod pokrycia docelowe, np. z gontów bitumicznych, należy wybierać deski jednostronnie ostrugane, łączone na pióro i wpust – ograniczy to ich klawiszowanie, pozwalając na uzyskanie idealnie równej powierzchni pokrycia.

 

Jak układać?

 

Pełne pokrycie papowe powinno składać się z dwóch warstw papy: podkładowej i nawierzchniowej. W przypadku dachu płaskiego suche podłoże betonowe dokładnie odkurzamy i gruntujemy preparatem bitumicznym. Papę podkładową przyklejamy do niego na całej powierzchni lepikiem (w przypadku pap asfaltowych) lub przy użyciu palnika gazowego (papy termozgrzewalne). Zakłady poszczególnych pasów powinny mieć szerokość co najmniej 10 cm. W trakcie układania nie można dopuścić do powstawania załamań czy pęcherzy powietrza. Drugą warstwę pokrycia kładziemy w ten sam sposób, przesuwając złącza o ok. połowę szerokości rolki. Na podłożach drewnianych stosujemy mocowanie mechaniczne za pomocą ocynkowanych gwoździ (papiaków) z podkładkami, a sklejamy jedynie złącza poszczególnych pasów. Na dachach stromych prace rozpoczynamy od okapu, układając kolejne pasy papy w kierunku kalenicy. Pokrycia stosowane na dachach płaskich, układane bezpośrednio na warstwie ocieplenia (polistyren ekstrudowany, sprasowana wełna mineralna) wymagają użycia specjalnych łączników mocujących papę do podłoża. Miejsca mocowania dodatkowo uszczelniamy przyklejając specjalne nakładki.

 

Dachówki i gonty bitumiczne na dachach o nachyleniu powyżej 20° można mocować bezpośrednio do podkładu. Przy mniejszym spadku trzeba ułożyć najpierw warstwę papy podkładowej. Niezależnie od stopnia nachylenia połaci wstępny podkład z papy należy zastosować wszędzie tam, gdzie może gromadzić się woda opadowa lub śnieg – np. w koszach i nad lukarnami.

 

Prace rozpoczynamy od dolnego pasa dachówek, pierwszy element mocując po środku długości dachu. Pas okapowy jako jedyny układamy nacięciami do góry – dzięki temu dolna krawędź pokrycia będzie równa. Kolejne poziome pasy układamy przesuwając je w stosunku do już ułożonych w ten sposób, by rysunek wzoru ułożył się „w cegiełkę”, a także – by wierzchnia warstwa przykryła miejsca mocowania gwoździami warstwy spodniej. Równe układanie poszczególnych pasów dachówek ułatwiają naniesione zwykle przez producenta oznaczenia, umożliwiające zachowanie powtarzalnych zakładów. Pokrycie z dachówek i gontów bitumicznych układa się niemal bezodpadowo – odcięte nożem fragmenty można zwykle wykorzystać w innym miejscu.

 

Bitumiczne płyty faliste zalecane są do krycia dachów o nachyleniu powyżej 10°. Montuje się je na drewnianych łatach, mocowanych bezpośrednio do krokwi w rozstawie ok. 50 cm, lub do istniejącego podłoża (np. papowego) za pomocą gwoździ z plastikowymi nakładkami. Poszczególne arkusze układa się zachowując wzdłuż i w poprzek nich odpowiednie zakłady. Do wykonania obróbek wokół kominów, wywietrzników i w kalenicy stosuje się blachę powlekaną, kształtowaną na budowie.

 

Jak wentylować?

 

Skuteczna wentylacja dachu utrzymuje w dobrym stanie zarówno jego warstwę pokryciową, jak i podkładową. W przypadku pokrycia bitumicznego nad ocieplonym poddaszem użytkowym odpowiednią wentylację zapewni zachowanie szczeliny powietrznej pomiędzy warstwą ocieplenia a podkładem z desek, sklejki lub płyt OSB. Wloty powietrza najkorzystniej jest usytuować w okapie i kalenicy dachu. Jeśli dachówki lub gonty ułożone są na papie podkładowej, wówczas wentylację podpokryciową zapewniają wywietrzniki montowane bezpośrednio w warstwie pokrycia.

Redakcja BudujemyDom

Układ warstw papy nawierzchniowej
- Układanie papy termozgrzewalnej trzeba zlecić wyspecjalizowanej ekipie wykonawczej (fot. archiwum BD)

Główne zalety dachowych pokryć bitumicznych, to niewielki ciężar, dobra hydroizolacyjność oraz elastyczność sprawiająca, że materiały te łatwo dopasowują się do wszelkich nierówności podłoża. Ich atrakcyjność podnosi również stosunkowo niewysoka cena, a także – minimalna ilość odpadów, zapewniająca wysoką efektywność krycia. Ofertę pokryć o rodowodzie papowym wzbogacają nowoczesne dachówki i gonty bitumiczne, dostępne w rozmaitych kształtach i bogatej gamie kolorystycznej.

Do bitumicznych pokryć dachowych zaliczamy różne odmiany pap, dachówki i gonty papowe oraz faliste płyty bitumiczne. Papy wykorzystywane są głównie do krycia dachów płaskich i o niewielkim spadku, natomiast pozostałe materiały znajdują zastosowanie jako wierzchnia warstwa dachów o nachyleniu powyżej 12-15°.

 

Papy asfaltowe to materiał pokryciowy na osnowie z nasyconej asfaltem tektury, z obustronną powłoką bitumiczną. Ich wierzchnia powłoka nie zawiera wypełniacza; na powierzchnię nanoszona jest tylko warstwa talku lub drobnego piasku, zapobiegająca sklejaniu materiału w rolce. Nawierzchniowe odmiany pap powlekane są asfaltem z wypełniaczami mineralnymi, a ich zewnętrzną powierzchnię pokrywa posypka z gruboziarnistego, barwnego kruszywa – łupka, granulatu ceramizowanego bądź bazaltu. Do materiałów nowszej generacji należą papy na osnowie z włókna szklanego lub poliestrowego, które zwiększa ich wytrzymałość na rozrywanie. Podobną budowę w zakresie warstw podstawowych mają papy specjalne, wykańczane powierzchniowo folią aluminiową bądź miedzianą; zmienia to wygląd wykonanego z nich pokrycia, a równocześnie zwiększa jego trwałość.

 

Poszczególne odmiany pap różnią się rodzajem i gramaturą (ciężarem metra kwadratowego) osnowy oraz zawartością masy bitumicznej. Najczęściej spotykane oznaczenia zawierają: literę W lub P (określającą przeznaczenie papy – odpowiednio: nawierzchniowe bądź podkładowe), gramaturę osnowy w g/m2 oraz zawartość asfaltu w g/m2. Przykładowo: symbol W/400/1200 wskazuje na papę nawierzchniową na osnowie tekturowej, o gamaturze 400 g/m2, z zawartością asfaltu 1200 g/m2. Im wymienione wartości wyższe, tym większa trwałość i wytrzymałość mechaniczna materiału. Wyjątek stanowią tu papy na osnowie z włókna szklanego oraz poliestrowego; mimo że ich gramatura jest niska (odpowiednio: ok. 100 i ok. 200 g/m2), tworzywo osnowy zapewnia im dobrą wytrzymałość.

 

Trwałość pokryć papowych określana jest na 10-15 lat, pod warunkiem odpowiedniej konserwacji przez okresowe pokrywanie lepikiem renowacyjnym.

 

Papy termozgrzewalne o budowie identycznej z budową zwykłych pap asfaltowych produkowane są wyłącznie na osnowie z włókna szklanego lub poliestrowego. Dodatkowo ich powierzchnia powlekana jest modyfikowanymi asfaltami o dużej elastyczności i trwałości. Dzięki temu są one znacznie odporniejsze na działanie czynników atmosferycznych – nie pękają na mrozie, a ich zewnętrzna powłoka nie rozpuszcza się nawet w bardzo wysokiej temperaturze. Są przy tym odporne na pękanie w miejscach zagięcia. Spodnią stronę pap termozgrzewalnych pokrywa folia zapobiegająca sklejaniu, która w trakcie układania pokrycia ulega stopieniu.

 

Trwałość pokrycia wykonanego z papy termozgrzewalnej oceniana jest na ponad 30 lat.


Pobierz wersję pdf: Więcej niż papa
Pozostałe artykuły z tego numeru
Czy to drewno?
W ostatnich latach panele laminowane stały się jednym z najpopularniejszych materiałów podłogowych. Powód? Ładnie wyglądają, są trwałe, praktyczne, łatwe do utrzymania w czystości, ich montaż jest prosty i szybki, a do dyspozycji mamy kilkadziesiąt różnych wzorów oraz kolorów.Sądzę, że wielu inwestorów najpierw zwraca uwagę na wygląd paneli, ich wzornictwo. Jest...
Czy to drewno?
Diabeł tkwi w szczegółach
Wywietrznik kalenicowy z systemem otworów wentylacyjnych (fot. Mage Polska)Aby dach dobrze spełniał swoją funkcję, musi być szczelny i skutecznie wentylowany. W sprostaniu tym wymogom wspomaga dekarzy obszerny zestaw detali, pozwalających wykończyć problematyczne miejsca połaci dachowych. W sprzedaży są również elementy zwiększające wygodę i bezpieczeństwo zarówno tych, którzy dach wznoszą lub konserwują,...
Diabeł tkwi w szczegółach
Z wypalanej gliny
1 Kamionkowe wkłady kominowe zestawia się np. z przewodów o przekroju prostokątnym (fot. ZC Bolesławiec)Kominy ceramiczne – kamionkowe lub szamotowe od dawna są stosowane jako wkłady do kominów murowanych. Ostatnio coraz większą popularność zyskują całe systemy, zawierające wkład, łącznie z ociepleniem i obudową.Kamionka i szamot to odmiany tradycyjnej ceramiki odporne na...
Z wypalanej gliny
W trosce o lepszy ciąg
Nasada samonastawna ustawia się zgodnie z kierunkiem wiatru (fot. Darco)Nasady kominowe montuje się po to, by chroniły przewód kominowy przed zakłóceniem lub osłabieniem ciągu. Od prawidłowości ich doboru zależy wydajność całego systemu kominowego. Nasady montuje się na kominie głównie po to, by poprawić siłę ciągu. Zabezpieczają one też przewód kominowym przed...
W trosce o lepszy ciąg
Wentylacja - ABC w pytaniach i odpowiedziach
1. Do czego służy wentylacja?Wentylacja ma zapewnić wymianę powietrza w pomieszczeniach – doprowadzić do nich powietrze świeże po to, by zapewnić dobre samopoczucie przebywających w pomieszczeniach osób oraz prawidłową pracę urządzeń takich jak kotły, kominki.2. Czy w projekcie domu jednorodzinnego powinien się znaleźć także projekt instalacji wentylacyjnej?W wyniku zmian w...
Wentylacja - ABC w pytaniach i odpowiedziach
Rekuperatory - ciepło z odzysku
Zasada działania systemu wentylacyjnego (rys. Bursa)Rosnące ceny energii elektrycznej i cieplnej oraz dążenie właścicieli budynków do ograniczania kosztów użytkowania budynku powodują wzrost zainteresowania odzyskiwaniem ciepła w instalacjach wentylacyjnych.Obecnie budowane domy charakteryzują się wysoką energooszczędnością wynikającą z lepszej jakości stosowanych materiałów, z dbałości o odpowiednią termoizolację budynku i ze szczelności nowoczesnej...
Rekuperatory - ciepło z odzysku
Rynny stalowe czy PVC?
Stoję przed koniecznością wyboru rynien do mojego domu. Właściwie rozważam dwie możliwości: rynny z tworzywa, ponieważ nie skorodują (jednak boję się, że po zimie mogą być kruche) lub rynny stalowe ocynkowane - te raczej z czasem mogą skorodować, ale za to są tanie. I są u nas stosowane od...
Rynny stalowe czy PVC?
Kolektory słoneczne
Słońce codziennie dostarcza na Ziemię ogromne ilości energii w postaci promieniowania słonecznego. Jednak im więcej dni pochmurnych, im dalej od równika, im bliżej centrów wielkich miast – tym mniej dociera jej do powierzchni Ziemi. Niemniej w wielu krajach Europy wykorzystywanie tej energii jest bardzo opłacalne. A jak w Polsce?Wbasenie morza...
Kolektory słoneczne
Centralne odkurzanie
Rys 1 - Wybrane przykłady jednostek centralnych (fot. Djak, Santech)W krajach skandynawskich, Kanadzie, czy USA instalacja centralnego odkurzania stanowi jeden ze standardowych elementów wyposażenia domu jednorodzinnego. W Polsce, według szacunków, pracuje obecnie kilkanaście tysięcy systemów, podczas gdy jeszcze nie tak dawno uznawano je za ekstrawagancję.Co sprawia, że stosowanie systemów centralnego...
Centralne odkurzanie
Ogrzewanie kominkiem
Kto z nas, budując dom, nie marzy o kominku? Zimowe wieczory spędzane w salonie przy cieple płomienia... Kominek nasuwa wiele miłych skojarzeń. Pozwólmy szybować marzeniom, ale wybierając kominek, weźmy pod uwagę również jego funkcjonalność.Kominek otwarty czy zamknięty?Najprzyjemniej jest usiąść przy kominku, od którego bije ciepło prosto na nas. Jednak taki...
Ogrzewanie kominkiem
Schody w ogrodzie - pokonywanie wysokości
Schody, oprócz podstawowej funkcji, jaką jest pokonywanie różnicy poziomów, stanowią często jedną z największych ozdób ogrodu. Odpowiednie wkomponowanie ich w otoczenie spowoduje, że staną się niezwykle interesującym elementem kompozycji.
Schody w ogrodzie - pokonywanie wysokości
Co wybrać?
W poprzednim numerze BD zasygnalizowaliśmy naszym Czytelnikom, jakie są możliwości uzyskania pieniędzy na budowę domu. W tym artykule postaramy się podpowiedzieć, jak ocenić ofertę banków, aby wybrać najkorzystniejszą dla siebie. Artur Nakielski Jaki kredyt jest najlepszy?O tym, czy dany kredyt jest dobry, czy też, nie decydują wycznie...
Co wybrać?
Co wybrać?
W poprzednim numerze BD zasygnalizowaliśmy naszym Czytelnikom, jakie są możliwości uzyskania pieniędzy na budowę domu. W tym artykule postaramy się podpowiedzieć, jak ocenić ofertę banków, aby wybrać najkorzystniejszą dla siebie. Artur Nakielski Jaki kredyt jest najlepszy?O tym, czy dany kredyt jest dobry, czy też, nie decydują wycznie...
Co wybrać?
Nie tylko dąb
Bambus jest drewnem bardzo twardym, można go stosować nawet w salach gimnastycznych i pomieszczeniach użyteczności publicznej (fot. Delfino)Drewno to jeden z najstarszych materiałów wykończeniowych, stale cieszący się dużą popularnością. Jest szlachetne, naturalne, ekologiczne, a w dotyku zawsze ciepłe. Charakteryzuje się małą przewodnością ciepła, dużą wytrzymałością i szerokimi możliwościami dekoracyjnymi. Cenione...
Nie tylko dąb
Podłogi z metra
Wełna jest przyjemna w dotyku, a wykonana z niej wykładzina elastyczna (fot. Komfort)Jedną z najważniejszych decyzji dotyczących wykończenia domu lub mieszkania jest wybór materiału na podłogę. Ważny jest nie tylko jego kolor czy wzór, ale przede wszystkim rodzaj. Od niego bowiem zależy komfort i trwałość podłogi. Niewłaściwie podjęta decyzja sprawi,...
Podłogi z metra
Stare jak świat
Od staranności wykonania drewnianego rusztu pod dachówki w dużym stopniu zależy szczelność pokrycia.Nie bez przyczyny kryto nimi dachy od stuleci. Są trwałe i piękne, korzystnie się starzeją. Można nimi pokrywać dachy o najbardziej skomplikowanych formach, a ich parametry pozwalają stworzyć doskonałe warunki życia na poddaszu. Dachówki ceramiczne – podobnie, jak...
Stare jak świat
Pod blachą
Wiele firm oferuje wykonanie blachy pod konkretny wymiar dachu, co pozwala wyeliminować odpady (fot. Lindab)W minionym pięćdziesięcioleciu budynki kryte blachą cechowała monotonia estetyczna: szare, miejscami rdzewiejące dachy, kryte stalową lub ocynkowaną blachą płaską, z drugiej zaś strony – efektowne pokrycia ze szlachetnie spatynowanej blachy miedzianej. Dziś oferta producentów blachy i...
Pod blachą
Dachy jakich mało
Gontem drewnianym oprócz połaci spadzistych można pokrywać też powierzchnie pionowe – np. szczyty i boczne ściany lukarn. Strzechę trzcinową lub słomianą układamy od okapu w kierunku kalenicy.Nietypowe pokrycia dachowe to alternatywa dla popularnych blach i dachówek. Nieczęsto je widujemy, choć moda – szczególnie na pokrycia naturalne – powoli powraca; mieszkać pod...
Dachy jakich mało
Wyjątkowa stal
Główne elementy stalowego komina jednościennego.Jeszcze do niedawna kominy budowano ze zwykłych cegieł ceramicznych, szamotowych lub klinkierowych. Nie wymagało to stosowania wkładów. Po prostu wewnątrz komina biegły kanały, którymi wydostawał się dym, oraz wentylacyjne, przez które było z pomieszczeń odprowadzane powietrze. Dziś w wielu nowych i starych kominach murowanych montuje się...
Wyjątkowa stal
Okna z widokiem na świat
Najczęściej stosowane okno – dwuskrzydłowe bez słupkaOkna w domu muszą nie tylko zapewnić dostęp do światła dziennego, ale też wspomagać wentylację, chronić przed nadmierną utratą ciepła czy zbyt dużym hałasem. Poza tym powinny dobrze wyglądać, być bezpieczne i wygodne w użytkowaniu. Dlatego już na etapie wyboru dokumentacji domu warto się...
Okna z widokiem na świat
Szyba w ramie
Ta szyba izoluje od hałasu (rys. wg Vitroterm)Każde okno składa się z wielu różnych elementów. Szyby, ramy, uszczelki, okucia czy klamki mogą być zrobione z różnych materiałów. Ich dobór ma wpływ zarówno na techniczne parametry wyrobu, jak i na jego cenę. Właściwy wybór jest zatem pewnym kompromisem między estetyką, funkcjonalnością...
Szyba w ramie
Okna z dodatkami
Wymarzone okna kupione i osadzone w ścianach to jeszcze nie koniec pracy. Niezbędne jest zamontowanie parapetów zewnętrznych, które ochronią ścianę przed zaciekami i zawilgoceniem. Parapety wewnętrzne także by się przydały, choć nie są już takie konieczne. Niektórzy pomyślą o zainstalowaniu okiennic lub rolet, inni o markizach lub daszkach nadokiennych chroniących...
Okna z dodatkami
Niebo nad głową
Okno obrotowe, nawet umieszczone nisko można otworzyć, gdy stoją przy nim meble (fot. Roto)Niepowtarzalny klimat poddasza mieszkalnego skłania coraz więcej osób do tworzenia nowych pomieszczeń pod skośnym dachem. Na wyjątkowość tych miejsc w dużym stopniu ma wpływ znaczna ilość światła dziennego, które na poddasze wpada chętniej niż do innych części...
Niebo nad głową
ABC w pytaniach i odpowiedziach
1. Jaką funkcję pełni komin?Kominy przede wszystkim odprowadzają produkty spalania, powstające podczas działania kotła c.o., kominka, kuchni węglowej, pieca kaflowego lub innych urządzeń grzewczych na paliwo stałe, ciekłe lub gazowe. Do niektórych rodzajów kotłów, z zamkniętą komorą spalania, kominy muszą też dostarczać powietrze spoza domu. Oprócz przewodów służących do odprowadzania...
ABC w pytaniach i odpowiedziach
Wentylacja - świeże powietrze
Dobra wentylacja w domu zapewni ci zdrowie na długie lata. Pod jednym warunkiem – że będzie działała prawidłowo. A to oznacza w praktyce spełnienie szeregu wymogów omówionych w niniejszym artykule.Zadaniem wentylacji w budynku jednorodzinnym jest zapewnienie odpowiedniej ilości świeżego powietrza, niezbędnej do oddychania i dobrego samopoczucia osób w nim przebywających...
Wentylacja - świeże powietrze
Z czego stan surowy?
Pytanie CzytelnikaZamierzam zbudować dom ciepły, energooszczędny i ładny. Planowałem ściany z cegły silikatowej (trójwarstwowe), bo nie trzeba ich tynkować, ale moje wątpliwości budzi ciepłochronność tego materiału. Jakiej grubości izolację zastosować? A może zrezygnować z silikatów i wybrać beton komórkowy?Czy dwa, tak różne pod względem właściwości wyroby mogą równie dobrze spełniać...
Z czego stan surowy?
Basen - prywatna pływalnia
W zabieganym świecie, po kilkunastogodzinnym dniu pracy nie mamy już czasu ani siły, by pojechać na publiczną pływalnię, nierzadko znajdującą się na drugim końcu miasta. Alternatywą dla pływalni miejskich są prywatne baseny ogrodowe lub kryte, zbudowane...
Basen - prywatna pływalnia
Wyposażenie łazienki
Delikatny akcent barwny wpływa korzystnie na wygląd nawet najprostszych przedmiotów Efektowny komplet do nowoczesnej łazienkiO wygodzie łazienki w dużej mierze decyduje jej wyposażenie: meble, lustra, lampy oraz różnego rodzaju akcesoria. Kształtują one również jej wizerunek i nadają wnętrzu określony charakter. Dlatego też ich wzornictwo oraz kolory powinny być starannie wybrane i...
Wyposażenie łazienki
Zabytkowy budynek/Termomodernizacja
Panu Kowalskiemu spodobała się działka, na której znajduje się stary budynek. Duży napis informuje: do sprzedania. Właścicielką okazała się osoba samotna w bardzo podeszłym wieku. Starszej pani zależało na przeniesieniu się do wygodnego pensjonatu i obliczyła, ile pieniędzy będzie na to potrzebne. Cena okazała się niewygórowana, więc obie...
Zabytkowy budynek/Termomodernizacja
Okna na piatkę
Okna mają ogromne znaczenie dla wyglądu budynku. Z tego powodu architekci zwykle bardzo uważnie dobierają ich kształt, wielkość oraz umiejscowienie w ścianach lub dachu. Jednak atrakcyjna architektura domu to jeszcze nie wszystko. Dla mieszkańca równie istotne są techniczne parametry okien. Właściwości ram i szyb mają bowiem duży wpływ na koszt,...
Okna na piatkę
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz