Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 04/2005

Centralne odkurzanie

Rys 1 - Wybrane przykłady jednostek centralnych (fot. Djak, Santech)W krajach skandynawskich, Kanadzie, czy USA instalacja centralnego odkurzania stanowi jeden ze standardowych elementów wyposażenia domu jednorodzinnego. W Polsce, według szacunków, pracuje obecnie kilkanaście tysięcy systemów, podczas gdy jeszcze nie tak dawno uznawano je za ekstrawagancję.Co sprawia, że stosowanie systemów centralnego...

W krajach skandynawskich, Kanadzie, czy USA instalacja centralnego odkurzania stanowi jeden ze standardowych elementów wyposażenia domu jednorodzinnego. W Polsce, według szacunków, pracuje obecnie kilkanaście tysięcy systemów, podczas gdy jeszcze nie tak dawno uznawano je za ekstrawagancję.

Co sprawia, że stosowanie systemów centralnego odkurzania cieszy się coraz większą popularnością w naszym kraju? W bardzo dużym skrócie można stwierdzić, że jest to skuteczny, cichy i wygodny sposób na utrzymanie czystości w domu.

  Wybrane przykłady jednostek centralnych
Rys 1 - Wybrane przykłady jednostek centralnych (fot. Djak, Santech)

Zasada działania

W odróżnieniu od tradycyjnych odkurzaczy przenośnych, instalacja centralna działa jednokierunkowo – przez wytworzenie podciśnienia w instalacji wysysa brud i kurz z pomieszczeń, a oczyszczone powietrze usuwa na zewnątrz domu. Dzięki temu nie rozprzestrzenia bakterii oraz nie powoduje wzbijania kurzu w sprzątanych pomieszczeniach.

 

Jest to podstawowa zaleta systemu w porównaniu z konwencjonalnymi odkurzaczami przenośnymi, które zasysają powietrze, oczyszczają je i wprowadzają ponownie do sprzątanego pomieszczenia. Nawet najlepszy filtr nie zatrzymuje zazwyczaj bakterii. Unoszą się one w pomieszczeniu i są wdychane przez mieszkańców. Wprowadzenie oczyszczonego powietrza z powrotem do pomieszczenia sprzątanego tradycyjnym odkurzaczem wywołuje intensywny ruch powietrza i wzbijanie kurzu z powierzchni jeszcze nieodkurzonych.

Poziom hałasu

Lokalizacja jednostki centralnej ssącej odkurzacza centralnego w pomieszczeniu oddalonym od sprzątanego sprawia, że domownicy nie są narażeni na hałas. Słuchanie radia, oglądanie telewizji lub odpoczynek, czy nawet sen innych współmieszkańców, podczas pracy systemu centralnego może pozostać niezakłócony. Czynności te byłyby co najmniej utrudnione lub wręcz niemożliwe podczas sprzątania tradycyjnego.

Komfort i wygoda

Podczas sprzątania nie musimy przenosić odkurzacza do kolejnych pomieszczeń. Posługujemy się tylko lekkim wężem. Obsługa jest bardzo prosta. Pojemnik na śmieci w jednostce centralnej opróżniamy jedynie dwa lub trzy razy w ciągu roku, a jego stopniowe napełnianie nie zmniejsza skuteczności odkurzania. Sprzątanie trwa krócej i jest mniej męczące niż tradycyjne.

Podwyższenie wartości budynku

Obecność instalacji centralnego odkurzania wpływa na podniesienie standardu budynku. Sprawia więc, że przy sprzedaży lub wynajmie jego wartość rośnie.

Elementy systemu

Każdy system centralnego odkurzania składa się z następujących elementów:

  • jednostki centralnej (Rys. 1), czyli odkurzacza zamontowanego na stałe w dowolnym pomieszczeniu gospodarczym;
  • gniazd ssących; powinny być rozmieszczone tak, by można było dotrzeć do nawet najdalszych zakamarków w domu i obsłużyć 50-100 m2 powierzchni;
  • systemu rur i kształtek z PVC (czyli instalacji) o niskich oporach przepływu, łączących jednostkę centralną z gniazdami ssącymi;
  • węża oraz akcesoriów do sprzątania, czyli końcówek sprzątających.

 


Pobierz wersję pdf: Centralne odkurzanie
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!