Co to jest jednostka centralna w odkurzaczu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Co to jest jednostka centralna w odkurzaczu?

Jednostka centrala w centralnym odkurzaczu to urządzenie, którego silnik ma wprowadzić w ruch turbinę ssącą i wytworzyć podciśnienie zasysające powietrze. Drugim jego członem jest separator zanieczyszczeń oraz zbiornik do ich magazynowania.

Jednostki centralne można podzielić na kompaktowe lub typu split. Te pierwsze przeznaczone są do mniejszych domów i charakteryzują się tym, że silnik, filtr oraz zbiornik na zanieczyszczenia znajdują się w jednej obudowie. Odkurzacze typu split mają zwykle większą moc i składają się z dwóch oddzielnych elementów, połączonych rurą. W jednym module znajduje się silnik, w drugim - separator, filtry i pojemnik na kurz. Rozdzielna konstrukcja pozwala wygospodarować więcej miejsca na sekcję separacji. Poza tym w tego typu odkurzaczu jest łatwy dostęp do filtrów i pojemnika ze śmieciami. Dokonując wyboru jednostki centralnej powinniśmy wziąć pod uwagę długość i rozkład instalacji, ale też opory miejscowe w postaci rur, trójników, dodatkowych filtrów czy separatora.

Najlepiej pokazać plan instalacji sprzedawcy, który pomoże nam w dopasowaniu optymalnego rozwiązania. Ważna jest nie tylko moc odkurzacza, ale także podciśnienie jakie wytwarza (kPa) oraz wydajność (m3/h). Te trzy parametry decydują tak naprawdę o szybkości i jakości sprzątania. Istotne są także: metoda filtracji zanieczyszczeń (w domach jednorodzinnych najlepiej sprawdza się separacja cykloniczna, która zostanie omówiona za chwilę), głośność, zawierająca się przeważnie w przedziale 55-80 dB (warto sprawdzić, czy urządzenie jest wyposażone w tłumik), wykonanie, długość gwarancji.

Z funkcji i rozwiązań dodatkowych na pewno warto wybrać model, który ma na korpusie dodatkowe gniazdo ssące. Po podpięciu do niego węża, można łatwo wysprzątać np. garaż czy samochód. Innym udogodnieniem jest wyświetlacz pokazujący poziom napełnienia zbiornika na zanieczyszczenia, informujący o konieczności wymiany filtra czy o ewentualnych usterkach. Sprawdźmy czy silnik jest wyposażony w funkcję łagodnego rozruchu, co znacznie wydłuża jego trwałość.

Jednostka centralna odkurzacza z wyświetlaczem
Kupując jednostkę centralną warto zwrócić uwagę nie tylko na jej parametry, ale i wykonanie. Często na obudowie znajduje się wyświetlacz, informujący m.in. o stopniu zapełnienia pojemnika na zanieczyszczenia czy konieczności wymiany filtrów. (fot. AeroVac)

Jednostki centralne mogą mieć różne, bardziej lub mniej zaawansowane systemy filtracji zanieczyszczeń. W najprostszych i co za tym idzie najtańszych urządzeniach z separacją workową śmieci i kurz gromadzą się w papierowym lub tekstylnym worku. Niestety, wraz z jego stopniowym napełnianiem się spada siła ssąca jednostki.

Metoda worka odwróconego polega na tym, że zasysane brudne powietrze podrywa do góry lekko obciążony tekstylny mieszek, który po wyłączeniu odkurzacza siłą grawitacji opada, strzepując zanieczyszczenia do zbiornika. Worek taki co jakiś czas trzeba wyjmować i oczyszczać z osadzających się na nim zanieczyszczeń. Z kolei filtracja wodna, mimo że jest praktycznie bezobsługowa, bo zasysane powietrze jest tuż przed jednostką centralną spryskiwane wodą, która (wraz z zanieczyszczeniami) trafia do zbiornika i często jest samoczynnie usuwana do kanalizacji, jest rozwiązaniem drogim, stosowanym częściej w pensjonatach, niewielkich hotelach, rezydencjach.

Najlepszym rozwiązaniem do użytku domowego, także pod kątem alergików, jest separacja cykloniczna. Odkurzacz, wykorzystując siłę odśrodkową, zasysa powietrze z kurzem i wprawia je w ruch wirowy. Dzięki temu cięższe cząsteczki opadają na dno zbiornika na śmieci, a lżejsze zatrzymują się na specjalnym filtrze lub filtrach (co jakiś czas wymienia się je lub pierze).

W odkurzaczach centralnych worki albo pojemniki na śmieci mają o wiele większą pojemność niż w tradycyjnych. Zwykle wynosi ona od 12 l do nawet 30 l. Teoretycznie można nie zaglądać do nich nawet przez rok, jednak w praktyce dobrze jest opróżnić je lub wymieniać co 3 miesiące. Ceny najprostszych, dostępnych w sprzedaży odkurzaczy, często wyposażonych już w akcesoria do sprzątania, zaczynają się od około 1500 zł.

Tomasz Wojciuk
Na zdjęciu otwierającym: Moc odkurzacza należy dopasować do długości i rozkładu rurociągu. Jednostki kompaktowe polecane są do średniej wielkości domów. Często w zestawie znajduje się już wąż i bazowy zestaw szczotek. (fot. Tyna)

Dodaj komentarz

time image
time image
Opróżnianie pojemnika w odkurzaczu centralnym VACUFLO
Opróżnianie pojemnika w odkurzaczu centralnym VACUFLO
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA