Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 04/2005
Z wypalanej gliny
1 Kamionkowe wkłady kominowe zestawia się np. z przewodów o przekroju prostokątnym (fot. ZC Bolesławiec)Kominy ceramiczne – kamionkowe lub szamotowe od dawna są stosowane jako wkłady do kominów murowanych. Ostatnio coraz większą popularność zyskują całe systemy, zawierające wkład, łącznie z ociepleniem i obudową.Kamionka i szamot to odmiany tradycyjnej ceramiki odporne na...
1 Kamionkowe wkłady kominowe zestawia się np. z przewodów o przekroju prostokątnym (fot. ZC Bolesławiec)

Kominy ceramiczne – kamionkowe lub szamotowe od dawna są stosowane jako wkłady do kominów murowanych. Ostatnio coraz większą popularność zyskują całe systemy, zawierające wkład, łącznie z ociepleniem i obudową.

Kamionka i szamot to odmiany tradycyjnej ceramiki odporne na wysokie temperatury. Ważną cechą jest także to, że mają zdolność gromadzenia (akumulowania) ciepła. Oznacza to, iż powoli je pobierają i bardzo wolno oddają. Dzięki temu po pierwszej fazie nagrzewania spaliny nie stygną zbyt szybko. Takie elementy przewodów kominowych są także niewrażliwe na wilgoć i kwasy.

 

Przewody kamionkowe lub szamotowe nadają się równie dobrze do kotłów na paliwa stałe oraz pieców kaflowych, jak i do kotłów gazowych czy olejowych. Jednak nie wszystkie są polecane do kominków i pieców opalanych drewnem.

 

Wkłady
 

Wkłady są stosowane zarówno w nowo wznoszonych kominach murowanych jak też w renowacji starych przewodów kominowych. Stosuje się je także przy wymianie kotła c.o. przeznaczonego do spalania paliw stałych na gazowy lub olejowy. Wkład umieszcza się wówczas w istniejącym kominie murowanym. Jest to konieczne, gdyż powstający podczas spalania agresywny chemicznie koncentrat uszkodzi tradycyjny komin murowany.


Pobierz wersję pdf: Z wypalanej gliny
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny