Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 04/2005
Rekuperatory - ciepło z odzysku
Zasada działania systemu wentylacyjnego (rys. Bursa)Rosnące ceny energii elektrycznej i cieplnej oraz dążenie właścicieli budynków do ograniczania kosztów użytkowania budynku powodują wzrost zainteresowania odzyskiwaniem ciepła w instalacjach wentylacyjnych.Obecnie budowane domy charakteryzują się wysoką energooszczędnością wynikającą z lepszej jakości stosowanych materiałów, z dbałości o odpowiednią termoizolację budynku i ze szczelności nowoczesnej...

Rosnące ceny energii elektrycznej i cieplnej oraz dążenie właścicieli budynków do ograniczania kosztów użytkowania budynku powodują wzrost zainteresowania odzyskiwaniem ciepła w instalacjach wentylacyjnych.

Obecnie budowane domy charakteryzują się wysoką energooszczędnością wynikającą z lepszej jakości stosowanych materiałów, z dbałości o odpowiednią termoizolację budynku i ze szczelności nowoczesnej stolarki budowlanej. Jednak w tak zbudowanych budynkach pojawiły się problemy z zapewnieniem odpowiedniej jakości powietrza wewnętrznego. Zbyt mała ilość napływającego z zewnątrz powietrza świeżego jest przyczyną złego samopoczucia osób w nich przebywających.

  Zasada działania systemu wentylacyjnego
 Zasada działania systemu wentylacyjnego (rys. Bursa)

Jedynym rozwiązaniem jest stosowanie systemów wentylacyjnych. Dostarczenie powietrza w ilościach wymaganych przepisami powoduje, że największy udział w bilansie cieplnym budynku ma ciepło potrzebne do ogrzania pobieranego powietrza świeżego zewnętrznego.

W poprzednich artykułach omówiono systemy wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej, jednak problem oszczędzania energii pozostawiono do omówienia w niniejszym artykule. W systemach wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej indywidualnej nie ma możliwości odzyskiwania ciepła z powietrza usuwanego z budynku. Taką możliwość dają jedynie systemy scentralizowanej wentylacji - rekuperatory.

W systemie takim wszystkie przewody wentylacji zarówno nawiewnej jak i wywiewnej łączą się w jednym przewodzie zbiorczym. To pozwala na podłączenie ich do centrali wentylacyjnej z wymiennikiem ciepła. Dzięki niemu możemy odzyskiwać ciepło z powietrza usuwanego i przekazywać je do powietrza pobieranego z zewnątrz.

Jak działa system?

Powietrze jest pobierane przez czerpnię i za pośrednictwem kanału trafia do centrali wentylacyjnej. Następnie przez filtr powietrza jest kierowane na wymiennik ciepła. Zimą zostaje w nim podgrzane, latem – ochłodzone. Jego przepływ odbywa się pod działaniem wentylatora wbudowanego w centralę.

 

Po wyjściu z centrali wentylacyjnej powietrze jest siecią przewodów rozprowadzane po budynku. Kanały rozprowadzające powietrze powinny być zaizolowane termicznie i posiadać odpowiednie przekroje. Do pomieszczeń powietrze świeże wpływa za pośrednictwem nawiewników.

Następnie kratki wywiewne wyciągają powietrze zużyte z pomieszczenia i poprzez sieć kanałów wywiewnych przesyłają z powrotem do centrali. Tam wentylator wyciągowy kieruje powietrze poprzez filtr do wymiennika ciepła. Z centrali jest kierowane do wyrzutni powietrza, umieszczonej na dachu. Powinna być od czerpni oddalona o co najmniej 15 m, aby nie dochodziło do zanieczyszczania powietrza pobieranego przez system wentylacji.


Pobierz wersję pdf: Ciepło z odzysku
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje