Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 04/2005
Pod blachą
Wiele firm oferuje wykonanie blachy pod konkretny wymiar dachu, co pozwala wyeliminować odpady (fot. Lindab)W minionym pięćdziesięcioleciu budynki kryte blachą cechowała monotonia estetyczna: szare, miejscami rdzewiejące dachy, kryte stalową lub ocynkowaną blachą płaską, z drugiej zaś strony – efektowne pokrycia ze szlachetnie spatynowanej blachy miedzianej. Dziś oferta producentów blachy i...
Wiele firm oferuje wykonanie blachy pod konkretny wymiar dachu, co pozwala wyeliminować odpady (fot. Lindab)

W minionym pięćdziesięcioleciu budynki kryte blachą cechowała monotonia estetyczna: szare, miejscami rdzewiejące dachy, kryte stalową lub ocynkowaną blachą płaską, z drugiej zaś strony – efektowne pokrycia ze szlachetnie spatynowanej blachy miedzianej. Dziś oferta producentów blachy i blachodachówki zadziwia estetyką i różnorodnością kolorystyczną. Nowoczesne technologie wytwarzania wzbogacają pokrycia o nowe, uniwersalne właściwości, a także – zapewniają im znacznie większą trwałość.

Nowoczesne pokrycia z blachy stwarzają inwestorom bardzo szerokie możliwości. Wysoka szczelność i duże wymiary elementów umożliwiają krycie dachów o niemal dowolnym kącie nachylenia. Za minimalny spadek połaci przyjmuje się w ich przypadku 15°, niemniej można nimi również kryć dachy niemal całkowicie płaskie – o spadku połaci od 5°. W przypadku dachów stromych – o nachyleniu powyżej 50° – blacha i blachodachówka pozostawiają w tyle konkurencję, stanowiąc jedyną propozycję pokrycia zgodną z normą budowlaną. Tylko one nadają się do pokrywania pionowych fragmentów połaci (występujących np. w jednym z wariantów dachu mansardowego).

 

Niebagatelną zaletą pokryć wykonanych z blachy jest ich niska waga – ciężar 1 m2 nie przekracza 7 kg (wyjątkiem jest tu blacha stalowa ocynkowana, której waga może sięgać 15 kg/m2). Jeśli zatem „blaszany” dach bierzemy pod uwagę jako jedną z możliwości pokrycia, ostateczną decyzję w tej kwestii podejmijmy już na etapie projektowania budynku; pozwoli nam to obniżyć koszty konstrukcji dachowej, której elementy – w przypadku blachy – mogą mieć przekroje mniejsze, niż pod dachówkę ceramiczną czy cementową. Z tej samej przyczyny blachy znajdują zastosowanie w renowacjach i remontach dachów na starych budynkach – ich niski ciężar nie wymaga zwykle wzmacniania elementów istniejącej więźby.

 

Dodatkową, często decydującą zachętę dla inwestorów może stanowić stosunkowo niska cena pokryć z blachy. I tu ujawnia się ich „pięta achillesowa” – nie w każdym bowiem wypadku zastosowanie blachy będzie ekonomicznie uzasadnione. Jeśli wymarzyliśmy sobie dom przykryty dachem o szczególnie skomplikowanej formie, licznych skosach i przenikających się połaciach o nieregularnych kształtach, a zwłaszcza – wielu załamaniach, daszkach i lukarnach, wybierzmy firmę, która wykona blachę pod konkretny wymiar dachu. W przeciwnym razie ilość nieuniknionych, bezużytecznych odpadów może znacznie zwiększyć, a czasem wręcz zwielokrotnić nasze wydatki.


Pobierz wersję pdf: Pod blachą
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje