Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 04/2005
Schody w ogrodzie - pokonywanie wysokości
Schody, oprócz podstawowej funkcji, jaką jest pokonywanie różnicy poziomów, stanowią często jedną z największych ozdób ogrodu. Odpowiednie wkomponowanie ich w otoczenie spowoduje, że staną się niezwykle interesującym elementem kompozycji.

Schody, oprócz podstawowej funkcji, jaką jest pokonywanie różnicy poziomów, stanowią często jedną z największych ozdób ogrodu. Odpowiednie wkomponowanie ich w otoczenie spowoduje, że staną się niezwykle interesującym elementem kompozycji.

Schody lub stopnie można znaleźć w większości istniejących ogródków przydomowych. Głównym ich przeznaczeniem jest ułatwienie komunikacji pomiędzy różnymi poziomami, ale coraz częściej przyczyniają się też do znacznego poprawienia estetyki lub stanowią główny element kompozycji ogrodu.

Dobrze zaprojektowane i wybudowane schody są dekoracyjnym elementem plastycznym, dopełniającym właściwie skomponowaną przestrzeń. Współgrające z całością ogrodu mogą stać się jego centralnym punktem, a odpowiednio i atrakcyjnie wkomponowane w pochyłość terenu będą stanowić wspaniały akcent architektoniczny. Nieprawidłowe ich wykonanie może doprowadzić do zburzenia istniejącej harmonii i zepsucia estetyki ogrodu.

Podstopnice wykonano z kamieni, pomiędzy którymi ułożono darń.
Podstopnice wykonano z kamieni, pomiędzy którymi ułożono darń. Takie rozwiązanie będzie pracochłonne w utrzymaniu ze względu na utrudnione koszenie trawy, jednak niewątpliwy urok takich schodów wart jest poświęcenia (fot. Ogrody Dankiewicz)

O formie schodów decydują przede wszystkim materiały zastosowane do ich budowy. Przy wyborze należy kierować się kilkoma zasadami. W pierwszej kolejności trzeba wziąć pod uwagę miejsce, gdzie schody zostaną zlokalizowane. Jeśli znajdują się w pobliżu domu, muszą pasować do elewacji budynku, barwy podmurówki, posadzki tarasu. Natomiast zupełnie inny charakter powinny mieć, gdy prowadzą nad wodę lub do zacisznego zakątka w głębi ogrodu.

 

Ważny jest również wybór rodzaju materiału, który w dużej mierze decyduje o bezpieczeństwie użytkowania. Powinien on być przeciwpoślizgowy i odporny na destrukcyjne działanie mrozu. Kamienne ciosy oraz bryły zastosowane do budowy stopni muszą mieć powierzchnię szorstką, niewypolerowaną, zaś drewniane belki powinny być żłobione i zaimpregnowane.

Do budowy schodów można wykorzystać kilka rodzajów materiałów. Bardzo efektownie prezentują się połączenia drewna z kamieniem łamanym, cegłą, żwirem lub grysem. Należy dobierać surowce kontrastowe, różniące się fakturą, formą, a przede wszystkim kolorystyką.

W miejscach mało uczęszczanych można zdecydować się jedynie na wzmocnienie krawędzi stopni drewnianymi belkami, kamieniem, cegłami, zaś na ich powierzchni pozostawić ubite podłoże i uzupełnić do krawędzi darnią lub żwirem.

Malowniczo wyglądają schody wykonane z nieregularnych kamiennych bloków lub krążków z pni drzew stabilnie umocowanych w gruncie. Takie rozwiązanie można zastosować w miejscu ustronnym, mało uczęszczanym. Natomiast ze względu na trudności w utrzymaniu i użytkowaniu, należy unikać go w reprezentacyjnym otoczeniu, na przykład przed domem.

 

Typowym, funkcjonalnym schodom można nadać niepowtarzalny wygląd poprzez wprowadzenie roślinności w szczeliny połączeń materiałów. Należy jednak dobrać takie gatunki, które odporne są na częste deptanie i nie są przy tym ekspansywne. Jeszcze prostszym rozwiązaniem jest wprowadzenie bujnej szaty roślinnej wzdłuż biegu schodów. Takie działanie spowoduje, że na prostych schodach zaczną tworzyć się plastyczne zakola.

 

Dobrze zaprojektowane schody powinny być łagodnie nachylone i dostatecznie szerokie, by użytkownik mógł wygodnie się po nich poruszać. Najczęściej buduje się schody proste, biegnące po linii, jeśli jednak ukształtowanie terenu na to pozwala można zmienić kierunek biegu nawet o 180° przez wprowadzenie podestów.


Pobierz wersję pdf: Pokonywanie wysokości
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje