Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 04/2005

Wentylacja - ABC w pytaniach i odpowiedziach

1. Do czego służy wentylacja?Wentylacja ma zapewnić wymianę powietrza w pomieszczeniach – doprowadzić do nich powietrze świeże po to, by zapewnić dobre samopoczucie przebywających w pomieszczeniach osób oraz prawidłową pracę urządzeń takich jak kotły, kominki.2. Czy w projekcie domu jednorodzinnego powinien się znaleźć także projekt instalacji wentylacyjnej?W wyniku zmian w...

1. Do czego służy wentylacja?

Wentylacja ma zapewnić wymianę powietrza w pomieszczeniach – doprowadzić do nich powietrze świeże po to, by zapewnić dobre samopoczucie przebywających w pomieszczeniach osób oraz prawidłową pracę urządzeń takich jak kotły, kominki.


2. Czy w projekcie domu jednorodzinnego powinien się znaleźć także projekt instalacji wentylacyjnej?

W wyniku zmian w Prawie Budowlanym od 2006 roku każdy projekt domu jednorodzinnego będzie musiał zawierać również projekt instalacji wentylacyjnej wraz z określeniem sprawności energetycznej zgodnie z dyrektywą unijną nr 2002/91/EC.


3. Jaka wentylacja – mechaniczna czy grawitacyjna?

Specjaliści zalecają stosowanie wentylacji mechanicznej, gdyż nie jest ona uzależniona od warunków atmosferycznych i pór roku. Wykorzystuje się w niej wentylator do przetłaczania powietrza w przewodach wentylacyjnych i dzięki temu możemy doprowadzać do budynku optymalną ilość świeżego powietrza niezależnie od pory roku.

 

Wentylacja grawitacyjna zaś wykorzystuje ciąg naturalny, powstały na skutek różnicy gęstości powietrza nad kominem i w pomieszczeniu, która spowodowana jest różnicą temperatur na zewnątrz i wewnątrz domu oraz różnicą wysokości wylotu komina i okien. Dlatego im wyższy komin, tym lepiej działa ta wentylacja.

Jednak w lecie, gdy temperatura na zewnątrz jest wyższa niż wewnątrz przestaje ona działać, co oznacza, że świeże powietrze z zewnątrz nie napływa do pomieszczeń. Za to w okresie silnych mrozów jego wymiana jest zbyt intensywna, co powoduje niepotrzebne wychłodzenie wnętrz i dodatkowe koszty związane z koniecznością ich dogrzania. W przypadku szczelnych okien bez nawiewników wentylacja grawitacyjna nie będzie działać w ogóle.


Pobierz wersję pdf: ABC w pytaniach i odpowiedziach
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!