Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 04/2005
Stare jak świat
Od staranności wykonania drewnianego rusztu pod dachówki w dużym stopniu zależy szczelność pokrycia.Nie bez przyczyny kryto nimi dachy od stuleci. Są trwałe i piękne, korzystnie się starzeją. Można nimi pokrywać dachy o najbardziej skomplikowanych formach, a ich parametry pozwalają stworzyć doskonałe warunki życia na poddaszu. Dachówki ceramiczne – podobnie, jak...
Od staranności wykonania drewnianego rusztu pod dachówki w dużym stopniu zależy szczelność pokrycia.

Nie bez przyczyny kryto nimi dachy od stuleci. Są trwałe i piękne, korzystnie się starzeją. Można nimi pokrywać dachy o najbardziej skomplikowanych formach, a ich parametry pozwalają stworzyć doskonałe warunki życia na poddaszu. Dachówki ceramiczne – podobnie, jak ich młodsze kuzynki, dachówki cementowe – to wybór dla tych, którzy cenią jakość i nie zamierzają na dachu oszczędzać.

Produkowane dawniej dachówki cementowe (znane i stosowane w budownictwie od ok. 150 lat) nie dorównywały ceramicznym zarówno estetyką, jak i parametrami technicznymi, a więc w efekcie – trwałością. Dziś często nawet z bliska trudno odróżnić, czy dom pokryto tradycyjną dachówką ceramiczną, czy też jej cementowym „substytutem”. Wygląd i własności użytkowe obu pokryć są na tyle zbliżone, że o wyborze z reguły decyduje cena lub dostępność poszukiwanego wzoru.

 

Do zalet dachówek – zarówno ceramicznych, jak i cementowych – należą: duża trwałość, niepalność, dobra izolacyjność cieplna i akustyczna, odporność na zmienne warunki atmosferyczne, a także – olbrzymi wybór kształtów i kolorów, pozwalający dobrać odpowiedni wzór do rozmaitych form dachu oraz budynków zaprojektowanych w dowolnym stylu architektonicznym. Niebagatelnym plusem dachówek (mającym znaczny wpływ na długowieczność wykonanych z nich pokryć) jest łatwość napraw, dzięki możliwości wymiany pojedynczych uszkodzonych elementów.

 

Gdzie stosować?

 

Dachówki zasadniczo wykorzystuje się do krycia dachów o kącie nachylenia od 30 do 60°. Ten zakres spadku połaci zapewnia z jednej strony jej szczelność poprzez właściwy spływ wody deszczowej, z drugiej zaś – stabilność pokrycia, które utrzymuje się na dachu dzięki własnemu ciężarowi i ukształtowanym na spodniej stronie dachówek zaczepom. Dachówki bowiem w większości przypadków nie muszą być trwale mocowane do łat montażowych; do podłoża przybija się jedynie skrajne i okapowe, aby zapobiec podrywaniu ich przez wiatr, pozostałe zaś zahacza się zaczepami o łaty.

 

Dachówką możemy również pokryć dach o kącie nachylenia większym niż 60° (np. mansardowy). Wszystkie dachówki należy wówczas przymocować do łat drutem lub gwoździami (niektóre rodzaje dachówek mają przeznaczone do tego celu, fabrycznie wiercone otwory). Będziemy mieli jednak znacznie utrudnione zadanie w przypadku ewentualnego uszkodzenia i konieczności wymiany części pokrycia.

 

Dachówki można także układać na dachach o niewielkim spadku – od 15 do 30°. Ponieważ w takiej sytuacji pokrycie dachówkowe – z natury swojej nieszczelne – nie zapewni wystarczającej izolacyjności przeciwwodnej połaci dachowej, należy wykonać pod nie podłoże z pełnego deskowania ze szczelnym pokryciem z papy.


Pobierz wersję pdf: Stare jak świat
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje