Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 04/2005
Dachy jakich mało
Gontem drewnianym oprócz połaci spadzistych można pokrywać też powierzchnie pionowe – np. szczyty i boczne ściany lukarn. Strzechę trzcinową lub słomianą układamy od okapu w kierunku kalenicy.Nietypowe pokrycia dachowe to alternatywa dla popularnych blach i dachówek. Nieczęsto je widujemy, choć moda – szczególnie na pokrycia naturalne – powoli powraca; mieszkać pod...
Gontem drewnianym oprócz połaci spadzistych można pokrywać też powierzchnie pionowe – np. szczyty i boczne ściany lukarn.
Strzechę trzcinową lub słomianą układamy od okapu w kierunku kalenicy.

Nietypowe pokrycia dachowe to alternatywa dla popularnych blach i dachówek. Nieczęsto je widujemy, choć moda – szczególnie na pokrycia naturalne – powoli powraca; mieszkać pod dachem krytym strzechą, drewnianym gontem czy łupkiem jest dziś trendy. Rozwiązania te, stosowane zwykle od stuleci, mają też niekwestionowane zalety eksploatacyjne.

Pokrycia z tej „rodziny” najczęściej układane są na budynkach istniejących, które z racji zabytkowego bądź też regionalnego rodowodu powinny zachować swój oryginalny wygląd, a także wówczas gdy inwestorowi zależy na szczególnym charakterze domu. Pokrycia te – tak ze względu na cenę materiału, jak i koszt robocizny – z reguły są znacznie droższe, niż popularne, powszechnie stosowane rozwiązania. W większości przypadków ułożenie ich przynosi zadowalające efekty estetyczne i ekonomiczne; wszak wykorzystywane w nich materiały najczęściej znane są od wieków, a sposoby ich montowania oparte na starych, sprawdzonych wzorach.

 

Gonty i wióry drewniane

 

Ten rodzaj pokrycia układa się głównie na dachach budynków o konstrukcji drewnianej i nachyleniu połaci powyżej 45°. Ze względu na niewielkie wymiary elementów, można kryć nimi dachy wielopołaciowe o skomplikowanych, rozrzeźbionych formach.

 

Wszystkie drewniane elementy pokryciowe, tuż po ułożeniu wyróżniające się piękną barwą naturalnego drewna, z upływem czasu szarzeją pod wpływem działania czynników atmosferycznych, co koneserzy uznają za ich dodatkowy walor. Jeśli jednak chcemy ograniczyć skutki działania deszczu i promieniowania UV, możemy przed wykonaniem pokrycia zabezpieczyć jego elementy transparentnym lub nadającym określony odcień impregnatem.

 

Gonty – wykonane z drewna świerkowego, sosnowego lub jodłowego – formuje się na dwa sposoby. Łatwiejszym jest cięcie – w ten sposób powstają elementy proste lub z piórem i wpustem. Znacznie bardziej skomplikowane jest wytwarzanie gontów łupanych; dzięki swojej strukturze, zgodnej z naturalnym przebiegiem włókien drewna, są one jednak trwalsze od gontów ciętych.

 

Podłożem pod gonty jest pełne deskowanie pokryte papą. Wszystkie elementy przybija się do niego gwoździami w ten sposób, by każdy fragment powierzchni dachu chroniły dwie lub trzy warstwy pokrycia. Podobnie mocuje się wióry, strugane z drewna osikowego. W tym wypadku należy jednak ułożyć od czterech do pięciu warstw, w zależności od grubości elementów oraz miejsca połaci dachu.

 

Oba rodzaje pokryć wymagają od wykonawcy dużego doświadczenia, do prac dekarskich należy zatem zatrudnić wyspecjalizowaną w tym właśnie zakresie ekipę. Z pewnością łatwiej będzie taką znaleźć na południu Polski, gdzie pokrycia tego typu częściej wykonuje się do dziś, z racji warunków klimatycznych, a także ich wielowiekowej tradycji.


Pobierz wersję pdf: Dachy jakich mało
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny