Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 04/2005
Wyjątkowa stal
Główne elementy stalowego komina jednościennego.Jeszcze do niedawna kominy budowano ze zwykłych cegieł ceramicznych, szamotowych lub klinkierowych. Nie wymagało to stosowania wkładów. Po prostu wewnątrz komina biegły kanały, którymi wydostawał się dym, oraz wentylacyjne, przez które było z pomieszczeń odprowadzane powietrze. Dziś w wielu nowych i starych kominach murowanych montuje się...
Główne elementy stalowego komina jednościennego.

Jeszcze do niedawna kominy budowano ze zwykłych cegieł ceramicznych, szamotowych lub klinkierowych. Nie wymagało to stosowania wkładów. Po prostu wewnątrz komina biegły kanały, którymi wydostawał się dym, oraz wentylacyjne, przez które było z pomieszczeń odprowadzane powietrze. Dziś w wielu nowych i starych kominach murowanych montuje się wkłady ze stali szlachetnej, odporne na wilgoć oraz kwasy. Są też i takie stalowe przewody kominowe, które nie wymagają żadnej obudowy; można je umieszczać na zewnątrz domu.

Spaliny, wydzielane przez kotły olejowe lub gazowe, zawierają parę wodną oraz związki siarki i azotu. Skropliny tych substancji mają odczyn kwaśny i są groźne dla wielu materiałów budowlanych. Dlatego też na kanały nowoczesnych kominów wykorzystuje się między innymi szlachetną stal kwasoodporną. Często jest ona wzbogacona domieszką tytanu, chromu, niklu lub molibdenu. Takiej stali niestraszne jest szkodliwe działanie kwaśnych skroplin. Nie powodują jej korodowania.

 

Stalowe wkłady kominowe są produkowane jako jedno- i dwuwarstwowe.

 

Kominy jednowarstwowe

 

Kominy jednowarstwowe mogą być stosowane do kotłów olejowych oraz gazowych i do urządzeń grzewczych na paliwo stałe. Sprzedawane są w postaci pojedynczych elementów lub jako cały system, obejmujący wszystko, co jest potrzebne do poprawnego funkcjonowania komina. Umieszcza się je w obudowie – tradycyjnej, murowanej z cegieł lub z pustaków keramzytobetonowych. Niekiedy pustaki keramzytobetonowe wchodzą w skład systemu.

 

Sztywne

 

Zbudowane są ze stali kwasoodpornej. Poszczególne elementy są spawane plazmowo lub walcowane na zimno z jednego kawałka blachy (bez spawania). Te ostatnie są bardziej wytrzymałe na uszkodzenia. Grubość ścianek takiego komina wynosi zazwyczaj od 0,6 do 1 mm. Przewód może mieć średnicę 80-1200 mm. Elementy podstawowe przewodu (rury) mają około 1 m długości. Są tak wyprofilowane, by można je było łączyć kielichowo, wsuwając element górny w kielich elementu dolnego. Niektórzy producenci sprzedają też obejmy zaciskowe, które umieszcza się w miejscu kielicha, by dodatkowo wzmocnić połączenie.

 

Giętkie

 

Podstawowe elementy giętkich przewodów kominowych (rury) mają budowę harmonijkową. Dzięki temu są elastyczne i można je dowolnie wyginać. Przewody takie łatwo się dostosowują do kształtu komina, dlatego są szczególnie polecane do renowacji starych kominów, które często mają załamania lub odchylenia od pionu. Giętkie przewody produkowane są jako jedno- i dwuścienne, z blachy cieńszej niż przewody sztywne. Przez to mają nieco mniejszą wytrzymałość na uszkodzenia. Ich średnica wynosi od 100 do 400 mm. W tego typu kominach nie wszystkie elementy są elastyczne. Kształtki wyczystkowe, trójniki, zbiorniki kondensatu mają budowę sztywną.

 

Kominy giętkie są tańsze od sztywnych. Polecane są do kotłów opalanych drewnem i węglem, gazowych oraz do kominków – otwartych i wkładów.


Pobierz wersję pdf: Wyjątkowa stal
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje