Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 04/2005

Zabytkowy budynek/Termomodernizacja

Panu Kowalskiemu spodobała się działka, na której znajduje się stary budynek. Duży napis informuje: do sprzedania. Właścicielką okazała się osoba samotna w bardzo podeszłym wieku. Starszej pani zależało na przeniesieniu się do wygodnego pensjonatu i obliczyła, ile pieniędzy będzie na to potrzebne. Cena okazała się niewygórowana, więc obie...

Kłopot i atrakcja

Panu Kowalskiemu spodobała się działka, na której znajduje się stary budynek. Duży napis informuje: do sprzedania. Właścicielką okazała się osoba samotna w bardzo podeszłym wieku. Starszej pani zależało na przeniesieniu się do wygodnego pensjonatu i obliczyła, ile pieniędzy będzie na to potrzebne. Cena okazała się niewygórowana, więc obie strony szybko doszły do porozumienia, ale teraz pan Kowalski zastanawia się: czy warto wziąć sobie na głowę kłopot ze starym budynkiem? Czy będzie go można rozebrać, jeśli remont się nie opłaci? Albo, czy pozwolą go dostosować do potrzeb nowego właściciela?

Rozbiórka za zgodą ministra

Powinien zwrócić się do właściwego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (WKZ) z prośbą o określenie statusu konserwatorskiego nieruchomości, którą chce kupić – wyjaśnia mgr Ryszard Głowacz, Wojewódzki Konserwator Zabytków w Warszawie. Dowie się wówczas, czy obiekt znajduje się w rejestrze zabytków. Należy też sprawdzić w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, czy nie zostały zawarte w nim ustalenia, dotyczące ochrony obiektu, bo np. cały obszar, na którym się znajduje, jest wpisany do rejestru zabytków.

Jeśli budynek jest wpisany do rejestru, trzeba starannie rozważyć decyzję dotyczącą zakupu – są argumenty przeciw ale i za.

Zmiana kontrolowana

Właściciel może rozebrać budynek dopiero po wydaniu przez Ministra Kultury decyzji o skreśleniu nieruchomości z rejestru zabytków – art. 13 par. 5 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z 23 lipca 2003 r. (Dziennik Ustaw z 2003 r. nr 162 poz. 1568 oraz art. 39 par. 2 ustawy Prawo budowlane (Dziennik Ustaw z 2000 r. nr 106 par. 1126 z późniejszymi zmianami.

Praktyka pokazuje, że w zniszczonym wojną kraju decyzji o rozstaniu z ocalałymi obiektami mającymi wartość historyczną czy artystyczną nie podejmuje się łatwo, nawet gdy nie są już w dobrym stanie.

 

A gdy chce się dokonać renowacji budynku, a zarazem – zmian?


Pobierz wersję pdf: Zabytkowy budynek/Termomodernizacja
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!