Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 04/2005
Wentylacja - świeże powietrze
Dobra wentylacja w domu zapewni ci zdrowie na długie lata. Pod jednym warunkiem – że będzie działała prawidłowo. A to oznacza w praktyce spełnienie szeregu wymogów omówionych w niniejszym artykule.Zadaniem wentylacji w budynku jednorodzinnym jest zapewnienie odpowiedniej ilości świeżego powietrza, niezbędnej do oddychania i dobrego samopoczucia osób w nim przebywających...

Dobra wentylacja w domu zapewni ci zdrowie na długie lata. Pod jednym warunkiem – że będzie działała prawidłowo. A to oznacza w praktyce spełnienie szeregu wymogów omówionych w niniejszym artykule.

Zadaniem wentylacji w budynku jednorodzinnym jest zapewnienie odpowiedniej ilości świeżego powietrza, niezbędnej do oddychania i dobrego samopoczucia osób w nim przebywających oraz do prawidłowego funkcjonowania urządzeń technicznych, jak kotły czy kominki.

 

O tym, że systemy wentylacyjne funkcjonują prawidłowo, świadczy to, iż domownicy nie zauważają jego pracy. Jeśli zwracamy uwagę na wentylację, oznacza to, że funkcjonuje ona źle lub jej nie ma. I najczęściej tak się właśnie dzieje.

 

Prawidłowo działająca wentylacja powinna zapewnić w pomieszczeniach skład powietrza zbliżony do normalnego składu powietrza atmosferycznego. Temperatura i wilgotność względna powietrza powinny być takie, aby osoby przebywające we wnętrzu nie odczuwały nadmiernego ciepła ani chłodu. Nie może też być przykrego zapachu. Jeśli powstaje on w jakimś miejscu, np. nad kuchnią gazową, należy zastosować wyciąg (okap). Będzie on usuwał powietrze wraz z unoszącymi się z gotowania zapachami. Dodatkowo będzie usuwał produkty spalania gazu.


Zanieczyszczenia powietrza występujące w pomieszczeniu można podzielić na dwie grupy. Do pierwszej zaliczamy cząstki stałe: pyły, kurz, substancje uczulające w postaci zarodników i pleśni, bakterie oraz wirusy. Do drugiej zanieczyszczenia chemiczne: dwutlenek i tlenek węgla, tlenki azotu (pochodzące z procesu spalania), aldehydy i formaldehyd (z mebli, wykładzin podłogowych, ściennych, ścian i stropów).

 

Długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach źle wietrzonych, o dużej ilości zanieczyszczeń, wywołuje senność, bóle i zawroty głowy, mdłości, osłabienie, ogólne wyczerpanie, rozkojarzenie, a w skrajnych przypadkach depresję, arytmię serca oraz podrażnienie oczu i dróg oddechowych.

 

Z tych powodów należy odejść od powszechnej skłonności do ograniczania zużycia energii przez zmniejszanie ilości świeżego powietrza dopływającego do pomieszczeń. Zyskujemy na ograniczeniu kosztów, ale możemy zapłacić zdrowiem naszym i naszych najbliższych. Zapewnienie odpowiedniej wentylacji jest zaś szczególnie istotne, kiedy montuje się szczelne okna.

Ile świeżego powietrza?

System wentylacji powinien zapewniać doprowadzenie świeżego powietrza do pokojów, kuchni, kotłowni, jak również usunięcie zużytego. Świeże powietrze zawiera odpowiednią ilość tlenu i ma odpowiedni skład chemiczny. Warto zauważyć, że uczucie braku powietrza (nie ma czym oddychać) zwykle spowodowane jest nadmiernym stężeniem CO2 a nie brakiem O2.

 

W pomieszczeniach domu jednorodzinnego w ciągu godziny powinna następować co najmniej jedna wymiana powietrza; przykładowo, pokój o wymiarach 5x4 m i wysokości 2,5 m wymaga dostarczenia 50 m3/h. Jednak ilość ta może się okazać niewystarczająca, jeżeli np. czteroosobowa rodzina będzie oglądała film. Przyjmuje się, że każda osoba potrzebuje w ciągu godziny przynajmniej 30 m3 świeżego powietrza. Z przeliczenia wynika więc, że powinniśmy w tym pomieszczeniu zapewnić dopływ 120 m3/h świeżego powietrza.

Jednak systemy wentylacyjne nie reagują na chwilowy wzrost zapotrzebowania na świeże powietrze. Bardzo by to zwiększyło koszty ich wykonania i użytkowania. Najprostszym rozwiązaniem w takich sytuacjach jest zwykle przewietrzenie pokoju przez otwarcie okna. Również inne zanieczyszczenia, np. wydzielające się z mebli formaldehydy, mogą wymagać zwiększonej wymiany powietrza w pomieszczeniu.


Pobierz wersję pdf: Świeże powietrze
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje