Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 04/2005

Szyba w ramie

Ta szyba izoluje od hałasu (rys. wg Vitroterm)Każde okno składa się z wielu różnych elementów. Szyby, ramy, uszczelki, okucia czy klamki mogą być zrobione z różnych materiałów. Ich dobór ma wpływ zarówno na techniczne parametry wyrobu, jak i na jego cenę. Właściwy wybór jest zatem pewnym kompromisem między estetyką, funkcjonalnością...
Ta szyba izoluje od hałasu (rys. wg Vitroterm)

Każde okno składa się z wielu różnych elementów. Szyby, ramy, uszczelki, okucia czy klamki mogą być zrobione z różnych materiałów. Ich dobór ma wpływ zarówno na techniczne parametry wyrobu, jak i na jego cenę. Właściwy wybór jest zatem pewnym kompromisem między estetyką, funkcjonalnością i jakością a kosztem okna.

Szyby

 

Okna, umieszczone w ścianie lub dachu, mają przede wszystkim zapewnić wystarczającą ilość światła dziennego w pomieszczeniach oraz widok z domu na otaczający teren. I te zadania już od wieków spełnia prawie każda pojedyncza szyba. Jednak współcześnie stawia się im wymagania znacznie wyższe. Nie tylko mają zapewniać widoczność, ale pod względem izolacyjności cieplnej i akustycznej oraz ochrony przeciwwłamaniowej powinny się cechować parametrami zbliżonymi do ściany budynku. Wymogi te są możliwe do spełnienia. Powodują jednak znaczny wzrost ceny okna i nie każdego stać na zakup takich super szyb. Poza tym nie każdemu są one potrzebne w jednakowym stopniu. Warto zatem zapłacić tylko za te cechy, które są rzeczywiście niezbędne.

 

Do budowy szyb zespolonych można stosować różne rodzaje szkła, dobierając w ten sposób najbardziej pożądane parametry okna.

 

Szyba zwykła

 

– jest wykonywana ze szkła typu float. Odznacza się ono powierzchnią bardzo gładką, bo wypolerowaną. Prócz tego jest bardziej elastyczne i wytrzymałe od dawniej stosowanego szkła okiennego. Wadą takiej pojedynczej szyby jest bardzo kiepska izolacyjność cieplna. Zaletą zaś – doskonała przezroczystość (co najmniej 82%).

 

Szyba ciepłochronna – popularnie nazywana thermofloat, ma jednostronnie na całej powierzchni napyloną powłokę z tlenków metali szlachetnych. Ta warstewka metalu jest dość miękka. Znajduje się jednak w środku szyby zespolonej. Nie ma więc obawy, że ulegnie uszkodzeniu np. przez zarysowanie. Powłoka odbija do wnętrza pomieszczeń ciepło wypromieniowane z grzejników i żarówek, a także wydzielane przez ludzi, zwierzęta oraz przedmioty. Szybę tę umieszcza się w zestawie od strony pomieszczenia. Jej zalety to zmniejszenie strat ciepła nawet o 30% (w stosunku do zwykłej szyby) oraz ograniczenie zjawiska kondesacji pary wodnej w wyniku podwyższenia temperatury szyby. Wady natomiast to ograniczenie ilości światła docierającego do wnętrza, nawet o 25%, i dość wysoka cena.

 

Szyba dźwiękochłonna – jest po prostu znacznie grubsza, a zarazem cięższa od standardowej. Przy większej masie tłumienie dźwięków jest lepsze. Może być ze szkła zwykłego, hartowanego lub laminowanego (dwie tafle lub więcej, połączone folią PVB – poliwinylowo-butarylow butarylową). Właściwie w każdym oknie jedna z szyb powinna być grubsza od drugiej przynajmniej o 50%, bo wtedy będą tłumione dźwięki o różnej częstotliwości. Zwykle oprócz szyby o standardowej grubości 4 mm stosuje się szybę 6-mm lub 8 mm. Wprawdzie zestaw szyb o grubościach 6 i 10 mm o wiele skuteczniej tłumi hałas, ale jednocześnie wymaga zastosowania solidniejszej ramy i zawiasów, a to powoduje istotny wzrost kosztów (ponad 15%).


Pobierz wersję pdf: Szyba w ramie
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!