Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 04/2005
Wyposażenie łazienki
Delikatny akcent barwny wpływa korzystnie na wygląd nawet najprostszych przedmiotów Efektowny komplet do nowoczesnej łazienkiO wygodzie łazienki w dużej mierze decyduje jej wyposażenie: meble, lustra, lampy oraz różnego rodzaju akcesoria. Kształtują one również jej wizerunek i nadają wnętrzu określony charakter. Dlatego też ich wzornictwo oraz kolory powinny być starannie wybrane i...

O wygodzie łazienki w dużej mierze decyduje jej wyposażenie: meble, lustra, lampy oraz różnego rodzaju akcesoria. Kształtują one również jej wizerunek i nadają wnętrzu określony charakter. Dlatego też ich wzornictwo oraz kolory powinny być starannie wybrane i dopasowane do płytek i ceramiki sanitarnej.

 Delikatny akcent barwny wpływa korzystnie na wygląd przedmiotów
Delikatny akcent barwny wpływa korzystnie na wygląd nawet najprostszych przedmiotów

Na poczucie komfortu w łazience składają się zarówno dobrze dobrane elementy jej wystroju, jak i ich rozmieszczenie, odpowiednie do sposobu korzystania z tego pomieszczenia i wymagań użytkowników. Inne bowiem meble i akcesoria umieścimy w małej łazience przeznaczonej dla gości lub dla jednej osoby, a inne w dużej, z której będzie korzystać kilka osób.

Wyposażenie niedużej łazienki trzeba ograniczyć do niezbędnego minimum, aby codziennie nie przeciskać się i nie obijać o sprzęty. Natomiast duża i przestronna może być umeblowana podobnie jak pokój. W takiej łazience można zaplanować różnego rodzaju komódki i szafki na zapasowe ręczniki oraz środki czystości, regały czy półki na kosmetyki, a nawet ustawienie wygodnego fotela.

 

Zanim jednak sięgniemy po katalogi z wyposażeniem łazienek i wybierzemy się po zakupy, powinniśmy określić charakter oraz styl, w jakim chcemy utrzymać wystrój urządzanego pomieszczenia. Ponieważ obecnie dominującą tendencją w aranżacji wnętrz jest indywidualizm, możemy więc wybrać takie elementy wyposażenia, dzięki którym będziemy czuli się najlepiej. Ważna jest jedynie konsekwencja w doborze poszczególnych elementów wystroju. I jeszcze prawda powszechnie znana, o której jednak nie wolno zapomnieć: diabeł tkwi w szczególach. Nawet niewielki detal czy akcent kolorystyczny mogą mieć ogromne znaczenie dla wyglądu całości.

Efektowny komplet do nowoczesnej łazienki
Efektowny komplet do nowoczesnej łazienki

Jeśli lubimy wnętrza przytulne, wybierzmy styl rustykalny: naturalne lub malowane drewno, fajansowe dzbanki i mydelniczki, kwiaty w doniczkach. Gdy cenimy tradycję i luksus, zdecydujmy się na styl klasyczny – z pięknym detalem i szlachetnymi materiałami. Jeśli wolimy chłodne, sterylne wnętrza, wybierzmy lśniący metalem i szkłem styl high-tech. Gdy urzeka nas ascetyczna prostota form i surowość materiałów, zdecydujmy się na minimalizm, inspirowany filozofią Dalekiego Wschodu. Do wyboru mamy też ciągle modny styl ekologiczny, czyli surowe drewno, ozdoby z naturalnych muszli, traw czy pęków ziół.

 

Decydując się na określony charakter wystroju łazienki warto pamiętać o tym, że umiejętnie dobierając materiały, kolory i oświetlenie możemy poprawić proporcje wnętrza oraz wykorzystać rozmaite nietypowe wnęki i zakamarki, i dzięki temu stworzyć oryginalne a jednocześnie funkcjonalne wnętrze.

Nie zapominajmy też o względach praktycznych – wszystkie elementy, niezależnie od stylu powinny być odporne na wilgoć i łatwe do utrzymania w czystości. Przy czym, przy urządzaniu każdej łazienki obowiązuje nadrzędna zasada: ukryć jak najwięcej drobiazgów w zamkniętych szafkach, a pozostawić na wierzchu tylko niezbędne kosmetyki oraz akcesoria, utrzymane w charakterze całego wystroju, pełniące rolę dekoracji i podkreślające urodę wnętrza.


Pobierz wersję pdf: Wyposażenie łazienki
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny