Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 04/2005
Wyposażenie łazienki
Delikatny akcent barwny wpływa korzystnie na wygląd nawet najprostszych przedmiotów Efektowny komplet do nowoczesnej łazienkiO wygodzie łazienki w dużej mierze decyduje jej wyposażenie: meble, lustra, lampy oraz różnego rodzaju akcesoria. Kształtują one również jej wizerunek i nadają wnętrzu określony charakter. Dlatego też ich wzornictwo oraz kolory powinny być starannie wybrane i...

O wygodzie łazienki w dużej mierze decyduje jej wyposażenie: meble, lustra, lampy oraz różnego rodzaju akcesoria. Kształtują one również jej wizerunek i nadają wnętrzu określony charakter. Dlatego też ich wzornictwo oraz kolory powinny być starannie wybrane i dopasowane do płytek i ceramiki sanitarnej.

  Delikatny akcent barwny wpływa korzystnie na wygląd przedmiotów
Delikatny akcent barwny wpływa korzystnie na wygląd nawet najprostszych przedmiotów

Na poczucie komfortu w łazience składają się zarówno dobrze dobrane elementy jej wystroju, jak i ich rozmieszczenie, odpowiednie do sposobu korzystania z tego pomieszczenia i wymagań użytkowników. Inne bowiem meble i akcesoria umieścimy w małej łazience przeznaczonej dla gości lub dla jednej osoby, a inne w dużej, z której będzie korzystać kilka osób.

Wyposażenie niedużej łazienki trzeba ograniczyć do niezbędnego minimum, aby codziennie nie przeciskać się i nie obijać o sprzęty. Natomiast duża i przestronna może być umeblowana podobnie jak pokój. W takiej łazience można zaplanować różnego rodzaju komódki i szafki na zapasowe ręczniki oraz środki czystości, regały czy półki na kosmetyki, a nawet ustawienie wygodnego fotela.

 

Zanim jednak sięgniemy po katalogi z wyposażeniem łazienek i wybierzemy się po zakupy, powinniśmy określić charakter oraz styl, w jakim chcemy utrzymać wystrój urządzanego pomieszczenia. Ponieważ obecnie dominującą tendencją w aranżacji wnętrz jest indywidualizm, możemy więc wybrać takie elementy wyposażenia, dzięki którym będziemy czuli się najlepiej. Ważna jest jedynie konsekwencja w doborze poszczególnych elementów wystroju. I jeszcze prawda powszechnie znana, o której jednak nie wolno zapomnieć: diabeł tkwi w szczególach. Nawet niewielki detal czy akcent kolorystyczny mogą mieć ogromne znaczenie dla wyglądu całości.

Efektowny komplet do nowoczesnej łazienki
Efektowny komplet do nowoczesnej łazienki

Jeśli lubimy wnętrza przytulne, wybierzmy styl rustykalny: naturalne lub malowane drewno, fajansowe dzbanki i mydelniczki, kwiaty w doniczkach. Gdy cenimy tradycję i luksus, zdecydujmy się na styl klasyczny – z pięknym detalem i szlachetnymi materiałami. Jeśli wolimy chłodne, sterylne wnętrza, wybierzmy lśniący metalem i szkłem styl high-tech. Gdy urzeka nas ascetyczna prostota form i surowość materiałów, zdecydujmy się na minimalizm, inspirowany filozofią Dalekiego Wschodu. Do wyboru mamy też ciągle modny styl ekologiczny, czyli surowe drewno, ozdoby z naturalnych muszli, traw czy pęków ziół.

 

Decydując się na określony charakter wystroju łazienki warto pamiętać o tym, że umiejętnie dobierając materiały, kolory i oświetlenie możemy poprawić proporcje wnętrza oraz wykorzystać rozmaite nietypowe wnęki i zakamarki, i dzięki temu stworzyć oryginalne a jednocześnie funkcjonalne wnętrze.

Nie zapominajmy też o względach praktycznych – wszystkie elementy, niezależnie od stylu powinny być odporne na wilgoć i łatwe do utrzymania w czystości. Przy czym, przy urządzaniu każdej łazienki obowiązuje nadrzędna zasada: ukryć jak najwięcej drobiazgów w zamkniętych szafkach, a pozostawić na wierzchu tylko niezbędne kosmetyki oraz akcesoria, utrzymane w charakterze całego wystroju, pełniące rolę dekoracji i podkreślające urodę wnętrza.


Pobierz wersję pdf: Wyposażenie łazienki
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje