Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2018
Narzędzia

Wypielęgnowany ogród i trawnik, gęsty jak dywan, to marzenie większości właścicieli domów. Za jego realizację płaci się ciężką, choć dla wielu przyjemną, pracą. Ułatwią ją ogrodowi pomocnicy - wśród nich narzędzia do koszenia, cięcia, podcinania.

Obserwowałem ostatnio, jak pożądanym zajęciem może być jeżdżenie kosiarką. Otóż, mamy w okolicy nowych sąsiadów - wprowadzili się w ubiegłym roku, na wiosnę rozpoczęli urządzanie ogródka. Przez kilka tygodni patrzyliśmy, jak przygotowywali ziemię, siali trawę, wałowali, podlewali i czekali na pierwsze źdźbła. Te w końcu się pojawiły, a po paru dniach trawnik był zielony. Chwilę później sąsiad nabył błyszczącą nowością, spalinową kosiarkę i zaczął kosić. Ale jak on kosił! Najpierw z północy na południe, potem prostopadle, później jeszcze poprawiał! Ileż w tym było pasji i ogrodniczego zacięcia!

Wstyd przyznać, lecz mój ogródek nie widział kosiarki już chyba ze trzy tygodnie! Nie, żebym nie lubił tej roboty - po prostu trudno znaleźć na nią czas.

KOSIARKI

Fachowcy zalecają koszenie trawy przynajmniej raz w tygodniu, murawy sportowe strzyże się nawet dwa razy częściej. Sprzęt do koszenia dobiera się przede wszystkim do wielkości trawnika. Im znaczniejszy areał, tym większej szerokości roboczej potrzebujemy (to szerokość pracy noży, taki pas trawy przytniemy za jednym przejechaniem)! Kosiarki dzielą się na elektryczne, spalinowe i ręczne, napędzane siłą naszych mięśni.

Janusz Werner
fot. Makita

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny