Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2018
Osprzęt elektroinstalacyjny

Wydawać by się mogło, że osprzęt elektroinstalacyjny jest na tyle mały i niezauważalny, że wystarczy kupić pierwsze z brzegu urządzenia. ...Pół biedy, jeśli w takim wypadku wtopią się one w kolor ścian i nie będą przykuwać uwagi. Dziś osprzęt traktuje się jako uzupełnienie wystroju wnętrz, a jego producenci współpracują z najlepszymi projektantami wzornictwa przemysłowego.

Nawet jeśli elektryk właściwie rozprowadzi przewody domowych instalacji, nie skorzystamy z nich bez odpowiednich gniazd i łączników. Stanowią one zakończenie instalacyjnego "krwioobiegu" i są dobrze widoczne na ścianach pomieszczeń. Ponadto jest ich we wnętrzach dużo więcej niż kiedyś, ze względu na dużą liczbę rozmaitych urządzeń elektrycznych i multimedialnych.

Nowe trendy

Detal ma duże znaczenie w aranżacji wnętrz. Producenci oferują więc osprzęt wpisujący się w różne nurty stylistyczne, o wielu kształtach, fakturach, kolorach. W ostatnich latach modne są wszelkie odcienie szarości. W wielu domach mamy zatem ściany w takiej barwie, a na nich szare, metalizowane gniazda i łączniki. Niemniej jednak ciągle najpowszechniejsze są białe elementy, pasujące właściwie wszędzie. Ci, którzy chcą się wyróżnić, zamiast klasycznych wzorów w neutralnych odcieniach, wybierają natomiast takie, które jako pierwsze rzucają się w oczy.

Wygląd łączników w dużej mierze zależy od rodzaju mechanizmu. Oprócz popularnych wersji klawiszowych znajdziemy bardzo nowoczesne ze szklaną płytką - dotykowe i działające na zbliżenie dłoni (bezdotykowe). Modele w stylu retro mają dźwigienkę, przycisk albo pokrętło i nawiązują do powszechnych niegdyś wyrobów z bakelitu. Wymagający inwestorzy mogą zdecydować się na ekskluzywne wersje wykańczane ręcznie.

Małgorzata Kolmus
fot. Ospel

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny