Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2018

Akustyka

Uzyskanie ciszy w domu jest nie mniej istotne niż zapewnienie odpowiedniej wielkości pomieszczeń, światła słonecznego czy świeżego powietrza. W hałasie nie wypoczniemy, a domownicy będą sobie wzajemnie przeszkadzać. Dlatego już na etapie projektu i budowy warto myśleć o akustyce. Dla tych, którzy tego nie zrobili pocieszeniem niech będzie fakt, że również istniejące ściany można pod tym względem poprawić.

Tym razem zajmiemy się akustyką ścian, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych oraz instalacji. Pokażemy dlaczego w jednych domach jest cicho, w innych zaś dokucza nam hałas pochodzący z zewnątrz lub ze środka.

CO OZNACZAJĄ WSPÓŁCZYNNIKI?

Izolacyjność akustyczna to jedna z trudniejszych do wyznaczenia i opisania cech przegród budowlanych. Natężenie dźwięku (hałasu) odbieramy w bardzo specyficzny sposób. Nie jest to zależność liniowa, a ponadto dla naszych uszu bardzo duże znaczenie ma wysokość odbieranych dźwięków. Z bardzo grubym przybliżeniem możemy przyjąć, że wytłumienie hałasu odbieramy w następujący sposób:

  • mniej niż 3 dB - nieznacznie tylko ciszej;
  • 5 dB - wyraźnie ciszej;
  • 10 dB - ciszej o połowę.

Podstawowy wskaźnik izolacyjności akustycznej Rw - pokazuje o ile zostanie wyciszony dźwięk. Im jego wartość większa, tym lepiej. Koryguje się go w zależności od tego, jaki rodzaj hałasu dominuje w otoczeniu. Wskaźnik RA1 stosujemy dla przegród pomiędzy pomieszczeniami oraz dla okien i ścian zewnętrznych budynków położonych w cichej okolicy, z dala od tras szybkiego ruchu. Wskaźnik RA2 jest zaś użyteczny, gdy budynek stoi przy ruchliwej drodze, szczególnie trasie szybkiego ruchu lub linii kolejowej, gdzie dominują trudniejsze do wytłumienia niskie dźwięki. Przy braku informacji o położeniu obiektu i specyfice jego otoczenia przyjmuje się wskaźnik RA2, jako mniej korzystny.

Jarosław Antkiewicz
fot. Isover

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!