Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2018
Ogrodzenia

Ogrodzenie stawia się raz na wiele lat, zatem powinno być wytrzymałe i trwałe, a jego wygląd - ponadczasowy, najlepiej pasujący do architektury domu i danego regionu, albo charakteru okolicy. Spośród bogatego wachlarza tradycyjnych i nowoczesnych materiałów ogrodzeniowych, właściciele działek coraz częściej wybierają te drugie.

Gotowe prefabrykowane elementy z betonu, metalu, klinkieru, silikatu i PVC wysforowały się na czoło najpopularniejszych materiałów ogrodzeniowych głównie dlatego, że są praktyczne, trwałe i ładne, łatwe w montażu, odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne oraz mają przystępną cenę. Wymienione zalety pieczętuje wysoka wytrzymałość i fakt, że nowoczesne wyroby nie wymagają konserwacji, ani obsługi. Żyjąc w szybkim i zapracowanym współczesnym świecie, nikt nie chce przecież spędzać wyczekiwanego urlopu na odświeżaniu ogrodzenia!

ZANIM ZACZNIEMY GRODZIĆ DZIAŁKĘ

Sztuka stawiania na granicach posesji płotów, parkanów, murów, lub innego rodzaju przegród, wcale nie jest taka łatwa, jak się z pozoru wydaje. Trzeba bowiem pogodzić różnorodne aspekty - prawne, użytkowe i estetyczne, dlatego barierę na granicy warto zaplanować z architektem. Ideałem byłoby to zrobić na etapie projektowania budynku, po dokładnym sprecyzowaniu, czy do architektury i konkretnej lokalizacji pasuje ogrodzenie pełne, ażurowe, albo z miejscowymi prześwitami. Przy czym każde z nich można wznieść z gotowych elementów na każdym etapie budowy, poczynając od fundamentów.

Oczywiście, wykonując je, trzeba respektować nakazy ogólnego oraz lokalnego prawa budowlanego. Zatem koniecznie musimy sprawdzić w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (MPZP), czy nie ma odgórnych wytycznych, narzucających mieszkańcom stosowanie lokalnego prawa budowlanego, np. typu materiałów, stawianie ogrodzeń o konkretnym wyglądzie i wysokości. Tylko jeśli nie ma określonych zarządzeń miejscowych władz, można grodzić posesję zgodnie z ogólnymi przepisami budowlanymi i uwarunkowaniami na działce oraz użyć do tego celu dowolnych materiałów.

Lilianna Jampolska
fot. Polbram

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny