Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2018
Bramy garażowe z napędem

Inwestorzy, którzy chcą komfortowo użytkować garaż, zaopatrują go w porządną bramę, od razu wyposażoną w napęd. Zapewnia on nie tylko wygodne sterowanie za pomocą pilota, ale też wiele dodatkowych funkcji.

Jak wybrać najlepszą bramę, która będzie służyć przez lata? Przede wszystkim warto się zastanowić, czego dokładnie od niej oczekujemy, a także prześledzić obecną ofertę rynkową. Przegroda powinna chronić przed intruzami i stratami ciepła, gwarantować komfort użytkowania oraz pasować wizualnie do bryły budynku. Asortyment produktów i rozwiązań jest bardzo szeroki, co niekoniecznie ułatwia sprawę. Bramy mają różną konstrukcję, parametry (termoizolacyjne i związane z odpornością na włamanie), sposób otwierania, jak również wygląd.

Do domów jednorodzinnych najczęściej wybierane są zautomatyzowane modele otwierane do góry - segmentowe oraz uchylne. Te pierwsze mają kilka stalowych członów połączonych zawiasami. Drugie zaś jednolite (niełamane) skrzydło z metalowej ramy pokrytej blachą. W sprzedaży są też wersje rolowane, składające się z wąskich, kilkucentymetrowych lameli stalowych lub aluminiowych, zwijanych do kasety montowanej nad otworem wjazdowym, jak również tradycyjne rozwierane, zwykle z dwoma metalowymi skrzydłami mocowanymi na zawiasach.

JAK POWINNA WYGLĄDAĆ?

Brama garażowa - z uwagi na znaczne wymiary i umiejscowienie od frontu – ma duży wpływ na estetykę budynku. Jej barwę na ogół dopasowuje się do stolarki okiennej i drzwiowej (część producentów oferuje wszystkie te elementy w ramach poszczególnych serii stylistycznych). Czasami do okiennic, elewacji czy pokrycia dachowego. Kolorystyka to najczęściej odcienie bieli, brązu, szarości, natomiast za niestandardowe kolory z palety RAL trzeba dopłacić.

Powierzchnia skrzydła może być gładka (najłatwiejsza do wyczyszczenia), z fakturą (np. naśladującą drewno) albo z przetłoczeniami imitującymi deski, kasetony itp. W budynkach o minimalistycznej, modernistycznej bryle zwykle jest gładka, w kolorze białym lub szarym. Drewnopodobną okleinę często wybiera się do domów w stylu klasycznym.

Małgorzata Kolmus
fot. Hörmann

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny