Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2018
Markizy

Aby zapewnić sobie cień i przyjemny chłód na tarasie pozbawionym zadaszenia, najprościej zamontować markizę. Ochroni ona przed słońcem (a niekiedy także przed deszczem) zarówno miejsce wypoczynku przed domem, jak i przylegające do niego pomieszczenie.

Markizy tarasowe, oraz mniejsze od nich balkonowe, to jedne z najpowszechniej stosowanych osłon przeciwsłonecznych. Mają postać składanych daszków z materiałowym poszyciem. Jest ono rozpięte na wysięgniku i rurze nawojowej, połączonej z mechanizmem sterującym. Po zwinięciu tkanina może być odsłonięta, ukryta w tzw. półkasecie bądź całkowicie schowana w pełnej kasecie aluminiowej (ostatnia opcja zapewnia najlepszą ochronę materiału przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych). W sprzedaży są również tzw. markizy fasadowe (okienne), zapobiegające przegrzewaniu się pomieszczeń. Przypominają rolety stosowane we wnętrzach; przytwierdzane są do okien od zewnątrz.

Zanim podejmiemy decyzję o zakupie konkretnego modelu sprawdźmy, co dokładnie oferują producenci. Wybierajmy wyroby uznanych marek. Zwracajmy uwagę na sposób montażu i rodzaj sterowania.

TRWAŁE POSZYCIE

Jest ono jednym z głównych elementów markizy. Aby mogło przetrwać w dobrej kondycji co najmniej kilkanaście lat, musi być mocne, odporne na rozerwanie (np. przez podmuchy wiatru), płowienie, a co najważniejsze - zatrzymywać promienie słoneczne i wodę. Wykonywane jest z akrylu bądź poliestru i dodatkowo impregnowane lub pokrywane folią. Można je czyścić myjką ciśnieniową albo wężem ogrodowym. Znajdziemy też wersje z materiału samooczyszczającego się pod wpływem deszczu.

Małgorzata Kolmus
fot. Naja Prodex

Pozostałe artykuły
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny