Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2018
Markizy

Aby zapewnić sobie cień i przyjemny chłód na tarasie pozbawionym zadaszenia, najprościej zamontować markizę. Ochroni ona przed słońcem (a niekiedy także przed deszczem) zarówno miejsce wypoczynku przed domem, jak i przylegające do niego pomieszczenie.

Markizy tarasowe, oraz mniejsze od nich balkonowe, to jedne z najpowszechniej stosowanych osłon przeciwsłonecznych. Mają postać składanych daszków z materiałowym poszyciem. Jest ono rozpięte na wysięgniku i rurze nawojowej, połączonej z mechanizmem sterującym. Po zwinięciu tkanina może być odsłonięta, ukryta w tzw. półkasecie bądź całkowicie schowana w pełnej kasecie aluminiowej (ostatnia opcja zapewnia najlepszą ochronę materiału przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych). W sprzedaży są również tzw. markizy fasadowe (okienne), zapobiegające przegrzewaniu się pomieszczeń. Przypominają rolety stosowane we wnętrzach; przytwierdzane są do okien od zewnątrz.

Zanim podejmiemy decyzję o zakupie konkretnego modelu sprawdźmy, co dokładnie oferują producenci. Wybierajmy wyroby uznanych marek. Zwracajmy uwagę na sposób montażu i rodzaj sterowania.

TRWAŁE POSZYCIE

Jest ono jednym z głównych elementów markizy. Aby mogło przetrwać w dobrej kondycji co najmniej kilkanaście lat, musi być mocne, odporne na rozerwanie (np. przez podmuchy wiatru), płowienie, a co najważniejsze - zatrzymywać promienie słoneczne i wodę. Wykonywane jest z akrylu bądź poliestru i dodatkowo impregnowane lub pokrywane folią. Można je czyścić myjką ciśnieniową albo wężem ogrodowym. Znajdziemy też wersje z materiału samooczyszczającego się pod wpływem deszczu.

Małgorzata Kolmus
fot. Naja Prodex

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny