Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2018
Ocieplenie ścian i dachu

Generalny remont najczęściej wiąże się z ociepleniem ścian i dachu w celu poprawy ciepłochronności budynku. Jest to również dobra okazja do uatrakcyjnienia wyglądu elewacji. Oszczędności wynikające ze zmniejszenia kosztów zużycia energii potrzebnej do jego ogrzania są tu jednak najważniejsze.

Najprostsze odnowienie elewacji polega na umyciu tynku i pomalowaniu go. Większość domów znacznie starszych niż 10-letnie wymaga - oprócz poprawy estetyki elewacji - także jej ocieplenia. Problem ten szczególnie dotyczy budynków 20-30-letnich.

Jeżeli skutkiem remontu ma być poprawa efektywności energetycznej budynku, to zacząć należy od audytu - określającego najbardziej optymalny zakres termomodernizacji. Polega on na kompleksowej analizie obecnego stanu domu i kosztów jego użytkowania oraz zaproponowaniu takich prac termomodernizacyjnych, które przyniosą największe oszczędności podczas eksploatacji budynku, z jednoczesnym uwzględnieniem nakładów inwestycyjnych. W ramach tej usługi ustala się też okres ich zwrotu. Najlepsze rozwiązania to takie, których koszty są najniższe, a zarazem najbardziej wpływają na poprawę efektywności energetycznej budynku. Wykonanie audytu to wydatek 1000 zł.

Kompleksowa termomodernizacja domu najczęściej obejmuje wymianę okien i drzwi wejściowych na szczelne i ciepłe, ocieplenie lub docieplenie ścian i dachu. W niektórych przypadkach warto również docieplić fundament albo podłogę na gruncie - niestety, z uwagi na poważną ingerencję w budynek, prace te są wykonywane rzadko, w zasadzie tylko w przypadku generalnego remontu całego budynku lub jego rozbudowy.

W artykule tym skupimy się zatem na pracach najpowszechniejszych, czyli odnowieniu elewacji oraz ociepleniu ścian i połaci dachu skośnego.

Joanna Dąbrowska
fot. Austrotherm

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny