Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2018
Celowo nieprzesycony instalacjami i elektroniką

Bogusia i Marek mają za sobą budowę czterech domów jednorodzinnych. W każdym chętnie korzystali z najnowszych zdobyczy technicznych, ale kompletując zestaw instalacji w ostatnim z nich, zachowali umiar.

Doświadczenia z eksploatacji różnych domów nauczyły ich bowiem, że im więcej jest w wyposażeniu instalacji, urządzeń, sprzętu, tym więcej trzeba poświęcać uwagi na bieżące doglądanie ich prawidłowej pracy oraz zamawianie na czas niezbędnych przeglądów, serwisów, akcesoriów itp. Startując z budową ostatniego domu, z rozmysłem ograniczyli osprzęt do minimum. Oczywiście, każde współczesne siedlisko wymaga założenia niezbędnego oprzyrządowania, ale para świadomie nacisnęła guzik „maksymalne upraszczanie” (dotyczyło to instalacji, elektroniki) i trzymała go do końca przedsięwzięcia. Pierwszym krokiem do wprowadzenia w życie przyjętego założenia było... znalezienie odpowiedniego projektu.

JAK NAJWIĘCEJ WYGODY, JAK NAJMNIEJ OBOWIĄZKÓW

Tym razem Bogusia i Marek wybrali gotową koncepcję architektoniczną z pełnym piętrem, z odpowiednio wysokimi kondygnacjami, z dobrze wyliczoną kubaturą i sprawną wentylacją grawitacyjną. Dlaczego? Ponieważ poprzedni dom nie był w pełni wygodny ze względu na ukośne ściany na poddaszu, a na dodatek "górka" bardzo się w lecie nagrzewała, więc musieli założyć instalację z energożernymi klimatyzatorami. Tak jak się spodziewali, w nowym piętrowym budynku takie zjawisko nie zachodzi! Wysokim pomieszczeniom (wysokość dolnej kondygnacji wynosi 3 m, a górnej z sypialniami 2,90 m) wystarcza „tylko” prawidłowo poprowadzona wentylacja grawitacyjna, więc uniknęli montowania instalacji wentylacji mechanicznej.

Małe domy brudzą się szybciej, za to duże dłużej się sprząta. Kierując się tą opinią, Bogusia i Marek starannie wypośrodkowali rozmiar powierzchni użytkowej (chwalą układ i rozmiar pomieszczeń) i jednocześnie zdecydowali, że do sprzątania trzech kondygnacji nie użyją instalacji centralnego odkurzania.

Lilianna Jampolska

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny